Mynet Trend

Üst göz kapağı estetiği ile göz kapağı düşüklüğünden kurtulabilirsiniz

Alt ve üst göz kapaklarında sarkmış deri ile beraber fazla kas dokusunun çıkarılarak göz çevresinde yer alan dokuların gerdirilmesi işlemine blefaroplasti yani göz kapağı estetiği adı verilir.

Üst göz kapağı estetiği ile göz kapağı düşüklüğünden kurtulabilirsiniz

Yaşın ilerlemesi ile beraber cilt eski elastikiyetini kaybeder ve bu nedenle deri göz kapaklarında toplanır. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bora Özel, üst göz kapatğı estetiği ile göz kapağı düşüklüğünden kurtulmanın yolunu ve operasyon hakkındaki tüm detayları bizler için paylaştı.

Yüz bölgesinde yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapakları ve çevresinde meydana gelir. Göz altı torbaları ve bu bölgede renk değişimi, üst göz kapağının düşmesi, göz kapağını kısmında meydana gelen kırışıklıklar ve göz çevresinde meydana gelen kaz ayağı çizgileri yaşlanmanın ilk belirtileri arasında yer alır. Bunlara yaşlanmanın yanı sıra güneş ışınları, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı ile beraber hava kirliliği gibi etmenler de neden olur.

NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Üst göz kapağı estetiği lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat yaklaşık olarak 1 ile 1,5 saat arasında sürer. Üst göz kapağının katlanma yerlerinde açılan kesi aracılığı ile gerçekleştirilen ameliyatta sarkmaya sebep olan deri fazlalığı ile yağ torbacıkları alınır. Daha sonra açılan kesi kapatılarak ameliyat tamamlanır.

Ameliyat sonrasında kesinin yapıldığı bölgedeki dikiş hatlarını kapatan bir bant yerleştirilir. Hastalar ameliyattan sonra taburcu edilmektedir ve gündelik hayatına dönmesi 1 gün sürer. Ameliyat kesisi göz kapağının katlanma yerlerinden yapıldığı için ilerleyen süreçte herhangi bir şekilde iz fark edilmez.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Üst göz kapağı ameliyatından sonra dikiş hattına yerleştirilen bantların üzerinde hafif kanamaların meydana gelmesi son derece normal kabul edilir. Ayrıca ameliyat bölgesinde hafif bir şişlik ve morluk ortaya çıkması da beklenen bir durumdur. Bu şişlik ve morluk ortalama olarak 2-4 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Hastalara şişliğin ve morluğun kısa sürede geçmesi için buz kompresi uygulaması tavsiye edilir. Ayrıca morluk önleyici kremler de yardımcı olur. Dikişlerin ve bantların alınması ise yaklaşık 5-7 günü bulur. Hastanın 2 gün sonra yuzunu yıkaması ve duş almasına izin verilir. Bantların ıslanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

İyileşmenin yavaş olduğu durumlarda 5 günün sonunda dikiş hattına yeni bantlar yerleştirilebilir. Hastaların ameliyatı takip eden 3 hafta boyunca direkt olarak güneş ışınına maruz kalmaktan korunmaları ve sauna gibi şişliğe neden olabilecek aşırı nemli ve sıcak ortamlardan uzak durmaları tavsiye edilir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Bora Özel

www.drboraozel.com
Facebook: @drboraozel
Instagram: @drboraozel
YouTube-Op. Dr. Bora Özel

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön