Üzerine en çok yalan söylediğimiz 4 konu

"Ben hayatta yalan söylemem!" cümlesi bu listenin dışında kalmış. Evet, biz de şaşkınız!

Üzerine en çok yalan söylediğimiz 4 konu

Bilişsel psikologlar grubunca yapılan çalışmada insanların en çok üzerine yalan söylediği 4 konu belirlendi: Para, cinsiyet, kariyer ve evlilik. Yapılan çalışmada kişilerin kendi söyledikleri yalanlara inanıp, o rollere büründüğünü ortaya koydu.

Uzmanlar, yalan söylemenin beyin üzerinde yarattığı etkiyi bulmak adına bir çalışma gerçekleştirdi. 60-92 ve 18-24 yaş aralığında olan iki grup belirlendi. Gruplara anketler verildi ve onlardan anketteki sorulara yanlış cevaplar verilmesi istendi.

iStock-494416612

Katılımcılar soruları yanıtlarken beyinlerinde gerçekleşen elektriksel aktiviteler, EEG yöntemiyle gözlendi. 42 kişinin katılımcı olduğu çalışmanın sonunda yaşlı olan grubun söyledikleri yalanlara daha fazla inandıkları gözlendi. Çalışma sonucunda insan beyni yaşlandıkça doğru ve yalan arasındaki farkın algılanmasının güçleştiği ortaya kondu. Yalan söylemenin hafızayı yeniden programladığını söyleyen psikologlar, kişilerin kendi söyledikleri yalanlara inanmasının nedeninin de bu olduğunu söylüyor.

yalan

Yapılan çalışmaların sonucunda insanların en çok para, cinsiyet, kariyer ve evlilik konusunda yalan söyledikleri belirlendi. Bu tarz söylenen yalanlara ise kendini aldatma ismi veriliyor. Psikologlar, bireylerin bu durumu uzun bir süre devam ettirdiklerini ancak söylenen ve inanılan yalanların beraberinde mutsuzluk getirdiklerini söylüyor.

Kendini bir yalana inandıran Victoria Kristoph, 20 yaşında aşık olarak evlendiği kişinin kendinden uzaklaştığını kabullenmek istememiş. Eşinin kendisini aldattığını öğrendiğinde ise kendisine farklı telkinlerde bulunup bu durumu kabullenmiş. Boşanmanın zorluklarını, aile baskısından çekinen Victoria, ayrılmayı yıllar boyunca aklının ucundan bile geçirmemiş. Ve ne yazık ki bu talihsiz kadın her evliliğin böyle olduğuna kendisini inandırmış. Gerçekleri kabul etmek için tedavi sürecine giren Victoria, sonunda kendisiyle barışmış ve mutsuz evliliğine bir son vermiş.

Hepimizin artık ezbere bildiği 'yalan söylemek aslında kişinin kendisini kandırmasıdır' sözünün içi aslında tahmin ettiğimizden çok daha dolu.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler