Van'daki kayyum protestolarına polisten sert müdahale! Görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı

HDP'li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasını Van'da protesto edenlere polis sert müdahale etti. Protestolar sırasında bir kişinin polisler tarafından darp edildiği görüntüler sosyal medyada olay olurken, Van Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu görüntülerle ilgili soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanlığınca Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden alınması üzerine devam eden protestolar sırasında dün bir kişinin polisler tarafından darp edilmesi görüntüleri sosyal medyada yayınlanmıştı.

İHA'da yer alan habere göre Van Cumhuriyet Başsavcılığı, bu olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

AK PARTİLİ YENEROĞLU: GÖRÜNTÜLER KORKUNÇ

Söz konusu görüntülere tepki gösteren AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "Van'daki bu görüntüler korkunç! Hukuk içinde görevini yapan emniyet güçlerimizi de zan altında bırakan bu vahşet kabul edilemez! Vatandaşlarımıza bu zalimliği reva gören kişilerin bir an evvel görevden alınması ve yargılanması için gereken mutlaka yapılacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

SADASDA

VAN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Van Valiliği, büyükşehir belediyesi başkanının İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınarak yerine kayyum atanmasının ardından çıkan olaylara dair, sosyal medyada yayınlanan görüntüler ile ilgili açıklama yaptı.

Valilik açıklamasında polisin zor kullanarak gözaltına aldığı kişinin, polise demir tabure ile saldırdığını, bu saldırı sonucu bir polis memurunun yaralandığını anlatarak, söz konusu kişinin, 2014 yılında Diyarbakır'da güvenlik kuvvetlerine teslim olduğunu ve çok sayıda suç kaydı bulunduğunu bildirdi. Adı açıklanmayan kişinin psikolojik rahatsızlığının bulunduğu da ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan başkan vekilliği görevlindirilmesini protesto etmek için toplanan ve kanunsuz eylem yapan gruplar için görevlindirilmiş çevik kuvvet şube müdürlüğünde görevli personele, bekleme yaptıkları Van il merkezi Yüzbaşıoğlu Sokak'ta bir şahıs tarafından demir tabure ile saldırıda bulunulmuştur. Saldırı sonucu bir polis memurumuz yüzünden, boynundan ve kolundan yaralanmıstır. Saldırıda bulunan şahıs, kovalamaca sonucu zor kullanılarak yakalanmıştır. Şahsın 2013 yılında PKK terör örgütünün kırsal alanına katılım yaptığı, 2014 yılında Diyarbakır ilinde güvenlik kuvvetlerine teslim olduğu ve çok sayıda suç kaydının olduğu ayrıca, psikolojik rahatsızlığının(şizofreni) bulunduğu anlaşılmıştır. Valiliğimizce olayla ilgili gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır"


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
Açığa değil direk ihraç edilmeli bu polisler maaşını bu halk veriyor vatandaşa vuramaz polis
@hkn_mert_1995 Vatandaş yasaya uyarsa vurmaz Toplumun huzurunu bozan gereken yapılır.
Nuhs ile yola gelmeyeni etmeli tektir. Tektir ile uslanmayanın hakkı KÖTEKTİR...
akili durana kimse bise yapmaz
bu görüntülerdekini israil askeri yapinca zalim oluyor, polisimiz yapinca ellerine saglik. Bizim insanimiz gercekten ikiyüzlü
bu olay israilde olsa zalim israil, terörist israil denir. Bizim polisler yapınca ellerinize sağlık deniyor. Söyleyecek baska söz yok.
@ardmcn1071 vatandaş yasaya uymaz ise de vuramaz. polisin işi yasaya uymayanları yargıya teslim etmektir. cezayı yargı keser. polis değil.
niye amerikada vuruyor demokrasi amerikada yokmu sen ülkenin ekmeğini yiyeceksin ondan sonra herhalde yiyecen polis devlet bana birşey yapamaz diyeceksin yok öyle
gidişat hiç iyi değil vatandaşın sabrını sınıyorlar
bu adamlari da 24 saat calistirip sabir birkamiyorlar. sonra konusuyorlar polis polislik haric hersey yapior bu ulkede .
Rezalet ötesi iyice vahşi toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz polisi vatandaşı kimse haddini bilmez durumda
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler