Ve İşte Bohemian Rhapsody'nin 40. Yılı! Dünyayı Değiştiren Bu Şarkı Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Queen'in Rock Opera başyapıtı 40 yaşında... Unutulmayacağın nice 40 yıllara Bohemian Rhapsody!

Ve İşte Bohemian Rhapsody'nin 40. Yılı! Dünyayı Değiştiren Bu Şarkı Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek
  1. Şarkının başlangıçtaki adı Bohemian Rhapsody değildi...

Şarkının yayınlandığı günle, Freddie Mercury tarafından ilk kez kaleme alındığı gün arasında nereden baksanız 6-7 yıl var...

Bu kadar uzun zaman yayılan bu başyapıtın ilk taslaklarında ise ismi THE COWBOY SONG (Kovboy Şarkısı) olarak geçiyordu! 2. İlk ilham yatakta geldi :)

Bohemian Rhapsody'nin ilk fısıltıları Freddie Mercury'ye bir gece rüya görürken geldi. Gecenin bir vakti aniden uyanan Mercury, rüyasında aklına gelen melodiyi hemen başucunda duran piyanoda çaldı, notaları not aldı.

Sonra da tekrar uyudu (diye tahmin ediyoruz, niye tekrar uyumasın ki).

Bu uyku anından ilk stüdyoda prova edilen güne kadar; şarkının taslakları aynı bir roman taslağı gibi Freddie Mercury'nin çantasında durdu.

Evet. Bu başyapıtın taslağı aynı bir roman taslağı gibi onlarca sayfa tutmuştu. 3. Bohemian Rhapsody, tam 6 farklı stüdyoda kaydedildi!

3 apayrı bölümden oluşan bu opera rock eseri, Londra'da tam 6 farklı stüdyoda, parça parça kaydedildi.

Queen, bu şarkının hakkıyla kaydedilmesi için o yılların sunduğu en yüksek teknolojiye sahip tüm stüdyoları gezdi...4. 6 farklı stüdyo tercihinin sonucu: 180 kanallık bir kayıt!

Müzisyenler, ses mühendisleri, ya da en azından azıcık ucundan Garage Band kurcalamış olanlar bilir. Bir şarkıyı son haline getirebilmek için her enstrüman, her vokal ayrı ayrı kaydedilir, görseldeki miks masası ve benzeri aletler (günümüzde genelde bilgisayarda tabii) üzerinde bu kanal olarak adlandırılan kayıtlar birleştirilir.
Birleştirmeden önce bu kanalların ses dengeleri düzenlenir, hepsine gerekli efektler eklenir. Şarkı son halini alır.

70'lerdeki birçok şarkı 20-25 kanalda bitirilirken, Queen'in Bohemian Rhapsody'si tam 180 kanal tutmuştu!5. Bu sihirli piyano melodisini Freddie Mercury bulmuştu, amavelakin...

...Freddie Mercury, -bu melodiyi bulmuş ve konserlerde/kayıtlarda defalarca harika şekilde icra etmiş olmasına rağmen kendisinin iyi bir piyanist olduğunu düşünmüyordu!

Bu konu ile ilgili iki yorum ekleyelim buraya;

Brian May (Queen'in gitaristi): Freddie'nin piyano çalışı mükemmeldi, ancak o öyle düşünmüyordu. Hatta kariyerimizin sonlarına doğru Freddie'nin piyano çalmayı bırakmasının sebebi de, kendisinin ortalama bir piyanist olduğunu düşünmesiydi!

Elton John: Ben hem piyano çalıp hem şarkı söylerken, hata yapmamak için hem piyano çalışıma hem de vokalime dikkat etmek zorundaydım. Freddie ise o kadar iyi bir şarkıcıydı ki; vokaline hiç dikkat etmemesine rağmen harika söylüyordu. Bu yüzden tüm dikkatini piyanoya veriyor, onu da harika çalıyordu!6. Kayıtta çalınan piyano, oldukça özel bir piyanoydu...

Bohemian Rhapsody kayıtları esnasında Freddie Mercury tarafından çalınmıştı bu piyano.

Piyanoyu özel kılan tarafı; Bohemian Rhapsody'den tam 7 yıl önce de bir başka müzik efsanesi tarafından kullanılmış olmasıydı. Hey Jude'un kayıtları da bu piyano ile yapılmıştı, Paul McCartney (Beatles) çalmıştı aynı piyanoyu! 7. Opera kısmının kayıtları 3 hafta sürmüştü!

İşte başyapıtın ortaya çıkışının bu kadar uzun sürmesinin bir başka sebebi: Opera bölümü!

O dönemdeki rock grupları (dönemdaşları Led Zeppelin de dahil olmak üzere) bir albüm kaydı için ortalama 2-3 hafta ayırıyorlardı. Bohemian Rhapsody'nin yalnızca opera bölümündeki vokal kayıtları ise tam üç hafta sürmüştü!

Şarkının prodüktörlerinden Thomas Baker'ın konu ile ilgili röportajına da şu linkten ulaşabilirsiniz... 8. Plak şirketi şarkı çok uzun olduğu için yayınlamaya yanaşmamıştı :)

Kolay değil, şarkı tam 5 dakika 56 saniye sürüyordu! Ve görünen o ki şarkının yaratacağı etkiyi tahmin etmekten uzak insanlardı plak şirketi çalışanları...

Freddie Mercury'nin radyocu arkadaşı Kenny Everett'e şarkı yayınlanmadan önce kaydı vermesi ve radyoda çalması için rica etmesi, şarkının bir kere çalındıktan sonra defalarca istek alması elbette herşeyi değiştirdi. :)9. Dünyanın ilk müzik video klibi de bu başyapıt için çekildi :)

Şarkının yayınının ardından ünlü müzik programı Top of the Pops'a davet aldı Queen. Bu televizyon programında yayınlanmak üzere, Bohemian Rhapsody'ye bir video çekme kararı aldılar. Videonun bir canlı performans videosu gibi de olmasını istemiyorlardı...

Sonuç; 6880 Dolar'a mal olan, dünyanın ilk müzik video klibi!10. Bohemian Rhapsody'nin sözlerinin ne ile ilgili olduğu hala bilinmiyor :)

Bu şarkının konusu üzerine birçok yüksek lisans tezi yazıldı üstelik!
Freddie Mercury'nin Bohemian Rhapsody ile ilgili açıklaması ise çok netti; ''Ne anlama gelmesini istiyorsanız, o anlama geliyor.'' :)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın