Yaşlanmaya meydan okuyan kolajen bakımından zengin gıdalar

25 yaş sonrası vücutta kolajen üretimi yavaşlamaya başlar ve yavaş yavaş ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Ancak bu durumu yavaşlatmak sizin elinizde sevgili okur. Doğada kolajen yönünden zengin gıdalar bulunuyor. Diyetinize o besinleri ekleyerek yaşlanmaya karşı meydan okuyabilirsiniz.

Kolajen maddesini çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse ona 'yapıştırıcı, birleştirici' diyebiliriz. Yine çok basit bir şekilde açıklama yapacağız; eğer vücudumuzda kolajen olmasaydı bir bütün halinde durması imkansız olurdu.

Kolajen bir proteindir ve vücudumuzun tüm protein metaryelinin yüzde 40'ını oluşturur. 16 çeşit kolajen vardır. En yaygını ise 3 tipten oluşur; birinci ve ikinci tip kolajen deride, kemiklerde ve tendonlarda bulunur. Üçüncü tip kolajen ise sadece eklemlerde bulunmaktadır.

İnsan vücudu gerekli miktarda kolajen üretebilir ancak 25 yaşından sonra doğal üretim seviyesinde yavaşlama olur. Bu aşamada cildinizde ilk kırışıklar meydana gelecektir. Yaş ilerledikçe daha da azalan kolajen üretimi kırışıklıkları da yoğunlaştıracaktır. Eğer bu kırışıkların önüne geçmek istiyorsanız ne yemeniz gerektiğine bakalım...

Yaşlanmaya meydan okuyan kolajen bakımından zengin gıdalar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Maşallah dünyayı yemek gerekiyor demek.
Zink yerine çinko denmeli
bu dedikleri ne benim maasim yetmez
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler