Yılanın bu tuhaf eylemine tanık olan bilim insanları bile gözlerine inanamıyor!

Hangimiz bir yerde yılan görsek korkmayız ki? Görüntüleri, tavırları ile çoğu insanın korkulu rüyası olan bu sürüngenin bilim insanlarının bile şaşkınlıkla gözlemlediği tuhaf eylemlerini sizler için derledik. İşte yılanların o tuhaf eylemleri...

Yılanın bu tuhaf eylemine tanık olan bilim insanları bile gözlerine inanamıyor!

İnsanların en çok korktukları hayvanlardan biri olan yılanlar gerçekten çok tuhaf canlılardır. Soğuk kanlı bu hayvanlar, insanlar için de oldukça tehlikelidirler. Biz de bugün sizlere bu korkunç hayvanların bilim insanlarını bile şoke etmiş 7 tuhaf eyleminden bahsedeceğiz. İşte o eylemler...

1. Zehri Tükürme :

2-25

Yılanlar zehirli ve zehirsiz olmak üzere ikiye ayrılırlar. Zehirli yılanların birçoğu zehirlerini ısırarak zerk ederler. Ancak bir tür var ki ısırmasının yanında tükürerek de hedefindekileri zehirleyebiliyor. Yani zehrini tükürerek, uzak mesafeden kurbanına veya hedef gördüğü bir varlığa ulaştırabiliyor. Bu zehirli yılanlar ise kobralardır. Tüküren kobralar avcılara veya düşmanlarına karşı kendilerini dişlerinden zehir püskürterek savunurlar. Tüküren kobra türlerinin çoğunun zehri, önemli oranda acı veren ve kalıcı hasara yol açan hemotoksik etkiler göstermektedir. Tek seferde tükürdükleri zehir, kana bulaştığı takdirde ise birkaç kişiyi öldürebilecek etkidedir. Tüküren kobralar özellikle de kurbanlarının gözlerini hedef alırlar. Aynı zamanda ağız veya gözlere temas eden zehir kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu tür kobralar tükürdüğünde havada yayılan zehir, daha geniş bir alandaki hedefleri etkileyebilmektedir.

2. Yılanların Üremesi :

2-24

Peki dünyanın en tehlikeli sürüngenlerinden olan yılanlar nasıl ürerler? Öncelikle yılanlar türlerine göre farklı şekillerde ürerler ve doğum yaparlar. Bunlardan ilki dişi yılanların yumurtalarını dışarıya bırakmasıdır. Ancak deniz yılanları yumurtalarını denizin içine koyamazlar. Yumurtaların nefes almaya ihtiyaçları olduğu için deniz yılanları karada, yumurtalarını koyabilecekleri güvenli bir yer bulurlar. İkinci olarak ise dişi yılanlar yumurtalarını dışarıdaki etkilere korumak için karınlarında tutarlar ve orada yumurtadan çıkmasını beklerler. Yavru yılanlar yumurtadan çıktıktan sonra ise anne karnından da çıkarak doğal yaşam ile buluşurlar. Yılanların doğum anlarına ait görüntüler ise hayli şaşırtıcı öyle değil mi?

3. Yumurta Yiyen Yılanlar :

3-28

Çoğu yılan kemirgenleri, kertenkeleleri, kuşları, balıkları ve böcekleri yiyerek beslenirler. Bu tür yılanların dışında bazı yılan türleri hayatta kalmak için kuş yumurtası yerler. Bilim insanları tarafından vejeteryan yılanlar olarak tanımlanan bu yılan türleri herkesi şaşırtmakta. Genelde Hindistan, Nepal ve Afrika bölgesinde yaşayan yumurta yiyen yılanlar ortalama 80 cm uzunluğundadırlar. Dişleri olmadığı için zehirsiz olan bu ilginç yılan türü hakkında keşfedilen her yeni şey bilim insanlarını şaşırtmaktadır.

4. Yılanların Su İçmesi :

1-36

Peki daha önce hiç yılanların nasıl su içtiğini merak etmiş miydiniz? Birçok yılan kendine has bir yöntemle bir kabın içindeki suyu ya da ağızlarına doğru dökülen bir suyu içebilmektedirler. Ancak bilim insanları tarafından yapılan son araştırma özellikle boa yılanlarıyla ilgili gerçekleri değiştirmiştir. Yakın zamana kadar boa yılanlarının suyu ağızlarındaki küçük bir delikten sanki pipetle çekermiş gibi içtikleri biliniyordu. Ancak yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre bu hayvanların yalnızca bu şekilde su içmedikleri ortaya çıktı. Öyle ki bu yılanların alt çenelerinde bulunan deri kıvrımları tıpkı bir sünger gibi suyu çekiyormuş. Sonra da bu kıvrımların bulunduğu bölgedeki kas hareketleri sayesinde su mideye aktarılıyormuş.

5. Yılanların Çiftleşmesi :

photo-1506505851666-8b50323df05c

Yılanların üremesi türlere göre farklılık gösterse de tüm yılanlar aynı şekilde çiftleşirler. Üreme dönemi geldiğinde erkek ve dişi yılan birbirine sarılır ve sürtünerek hızlıca hareket edip, birbirlerine kur yapmaya başlar. Bu davranış sıkça görülebilir. Birden çok erkek yılanın tek bir dişi için rekabet etmesi de oldukça yaygındır. Yılanların eş seçimi bu şekilde tamamlanınca, yılanlarda çiftleşme başlar. Bu belli aralıklarla devam eder. Erkek yılanların üreme organları ise çatal biçiminde olan ve iki tarafa ayrılan bir yapıdır. Bu yapı halk arasında bazen ayak olarak algılanabilmektedir. Hatta ilk başlarda bu durum uzmanların bile kafasını karıştırmıştır. Ayaklı yılan deyimi ise buradan ortaya çıkmıştır.

6. Kuyruk Yiyen Yılanlar :

photo-1529978515127-dba8c80bbf05

Peki yılanların kendi kuyruklarını yediklerini biliyor muydunuz?
İnanması güç ama gerçekten de yılanlar kendi kuyruklarını yiyorlar. Bunun nedeni ise başka yılanları yiyen kral yılanı ya da sıçan yılanının bazen kendi kuyruklarını başka bir yılan sanmasıdır. Elbette bu kasıtlı bir kendini yeme değildir. Özellikle kuyruklarını sallayan türlerde kuyruklarını av sanıp saldırma olayına da fazla rastlanmaktadır. Bazı yılanlar ise deri değiştirirken çıkan eski deriyi yiyorlar. Kuyruk kısmı hala vücuduna yapışık olabiliyor ve bu durumda da kendi kuyruğunu yemeye devam edebiliyor. Bir yılanın kasıtlı olmasa da kendi kuyruğunu yemesi çok ilginç!

7. Tuvaletten Çıkan Yılanlar :

a2

Sırada bilim insanlarını bile hayrete düşüren ilginç bir yılan davranışı var. Özellikle Avustralya ve İngiltere'de yılanlar son yıllarda tuvaletleri çok sevmiş gibiler. Öyle ki Avustralya'da bir kadını tuvalette 1.5 metrelik halı pitonu ısırmış. Tuvaletini yaparken klozetin içinden fırlayan ve kadını ısıran yılan neyse ki zehirsizmiş. Yine buna benzer bir olay İngiltere'nin Essex bölgesinde yaşanmış. 5 yaşındaki bir çocuk tuvaletin içinde piton bulmuş. 91 cm uzunluğundaki yavru yılan çamaşır suyu ve tuvalet gibi kokuyormuş. Olayı gören bilim insanları ve uzmanlar ise klozetlere giren yılanlar karşısında epey şaşırmışlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler