YKS'de baraj altında kalan siyam ikizlerinin üniversite hayali gerçek oluyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) aldıkları puanla baraj altında kalan siyam ikizleri Sema ve Ayşe Tanrıkulu'nun üniversite hayalleri gerçek oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın girişimiyle siyam ikizlerinin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne (KSÜ) yerleştirilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu'na başvuru yapıldı.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, YKS sonrası siyam ikizleri Sema ve Ayşe'yi 3 kez ziyaret ettiklerini belirterek, ikizlerin üniversite okumak isteklerinin kendilerini de heyecanlandırdığını söyledi. Siyam ikizlerinin KSÜ’de 2 yıllık üniversiteye yerleştirildikleri yönünde duyumların olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Can, "Bu yavrularımızın büyük bir heyecan içinde olduklarını ve büyük bir psikolojik olgunluk ve özgüven içinde olduklarını gördük. Büyük bir heyecanla üniversite okumak istemeleri bizi de heyecanlandırdı. Bu kapsamda bu ikizlerimizin bu niyetlerini biz Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) ilettik. Yüksek Öğretim Kurulu bu günlerde bir değerlendirmede bulunacak ve o değerlendirmeden sonra net durumları olarak anlaşılacak" dedi.

Yüksek Öğretim Kurulu ve ÖSYM’den net bir bilgi gelmemesine rağmen bazı basın yayın organlarında siyam ikizlerinin 2 yıllık okula yerleştirildiği yönünde bilgilerin yer aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, "Eğer Yüksek Öğretim Kurulu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yerleştirir, ya da ön lisansa yerleştirir ve ilahiyattan ders alması talep edilirse biz üniversite olarak çocuklarımız için her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
KSÜ zaten torpili olmayan personel almayan bir kurum, öğrencide de torpil yaparsa şaşırmam Bu 2 kardeşimi Üniversiteye illegal yollarla sokmak yerine üniversitelerde Okul 1. kontenjanı gibi Özel öğrenci statüsü getirilsin tabi bu Mezun olduğu okuldaki rehberlik öğretmeni ile alınan karar ve uygun iş ÖSYM bildirilir o bölümde Özel kontenjan açılır Çekip Tıp, Hukuk vb. gibi bir bölüm için Puansız girmek doğru olmaz ama Sırf Üniversite okumak ve diploma için Az tercih edilen bir kaç bölüme yerleştirilebilir Tabi İlahiyat illa istiyorlarsa Anadolu Üniv. okuyabilirler (2. üniversite olarak)
DAHA EVVELKİ YORUMUMDA BU ÇOCUKLARA BİR İSTİSNA SAĞLAYIN DİYE YAZMIŞTIM BİR İŞ İMTİHANINA GİRERKEN BİLE ENGELLİ VE MAHKUM KADROSU AÇILIYOR BU ÇOCUKLARI DA BÜNYELERİNE UYGUN YAPABİLECEKLERİ BİR FAKÜLTEYE (DÖRT YILLIK) OLARAK YERLEŞTİRİN İNANIYORUM Kİ OKULDAN ÖĞRENCİLERDEN TÜRK HALKINDAN BİR TANE MUHALİF ÇIKMAZ YÖK BAŞKANININ DA BU KADAR CIK BİR YETKİSİ OLSUN BU KIZLARIN GURURUNU OKŞAYIN ÇOK NEŞELİLER DÜNYA YA İYİ GÖZLE BAKIYORLAR ONLARI SEVİNDİRİN
Engellilere bu tür intiyazlar sağlanmasından yanayım
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler