Yüreğimize Dokunan Sözleriyle En Güzel Ahmet Kaya Şarkıları

1957 yılında Malatya’da doğmuş olan Ahmet Kaya, Adıyaman’dan Malatya’ya göçmüş, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt kökenli bir aileye mensuptur. Kimilerine göre bir halk ozanı, kimilerine göre özgün müzik türünün en iyi temsilcisi olan Ahmet Kaya’nın tartışmalı ve çalkantılı yaşamı 2000 yılında, sürgün yılları olarak adlandırılan Paris’te sona ermiştir.

Yüreğimize Dokunan Sözleriyle En Güzel Ahmet Kaya Şarkıları

Acılara Tutunmak

Acilara tutunmak 1985 yılında yayınlanan Ahmet Kaya’nın aynı isimli albümündeki "Acılara Tutunmak" şarkısı, sanatçının en çok sevilen şarkıları arasındadır. Büyük ekonomik güçlükler yaşadığı, bunun neden olduğu evliliğinin bittiği günlerde, çok büyük zorluklarla çıkardığı ilk albümün ve bu albümün ardından yakaladığı başarının ardından yayımlanmış ikinci albüm, şöhretinin giderek daha fazla artmasına neden olmuştur.

Ağladıkça

Agladikca 1994 yılında çıkan "Şarkılarım Dağlara" albümünde yer alan "Ağladıkça" şarkısı, sanatçının dillere pelesenk olmuş bir diğer şarkısıdır. Muhalif bakış açısı, toplumsal duyarlılık ve sanatçı dokunuşunun her projesinde hissedilmesine ayrı bir önem vermiş olan sanatçı, yaşadığı yıllarda yoğun eleştiriler aldığı kesimler tarafından bile, müzik konusunda hatırı sayılır bir otorite olarak görülürdü.

Ağlama Bebeğim

Aglama Bebegim 1985 yılında büyük zorluklarla yayınlanan ilk albümünde yer alan "Ağlama Bebeğim" şarkısı, Ahmet kaya severlerin çok dinlediği ve çok sevdiği şarkılar arasındadır. Sanatçının ünlenmesinde büyük pay sahibi olan şarkılardan biridir. Albüm yayınlandığı yıl kısa süre içerisinde toplatılarak yasaklı yayınlar arasına girmişse de, daha sonra yasağı kaldırılmıştır. Şarkının sözü de, müziği de Ahmet Kaya’ya aittir.

Amenna

Amenna İkinci albümünde yer alan "Amenna" şarkısı, Ahmet Kaya'nın en iyi şarkıları arasındadır. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in sözlerine Ahmet Kaya’nın yaptığı besteyle, şarkı unutulmaz Ahmet Kaya şarkıları arasına girmiştir.

Arka Mahalle

Arka Mahalle 1995 yılında yayınlanan "Beni Bul" albümünde yer alan şarkı, çok sevilen özgün müzik şarkıları arasında yerini almıştır.

Bahtiyar

1989 yılında çıkan "İyimser Bir Gül" albümünde "Gökyüzü" ismiyle dinleyiciyle tanışan şarkı, Yusuf Hayaloğlu şiiri ve Ahmet Kaya müziğinin birleştiği unutulmaz şarkıların bir örneğidir. Kısa süre içerisinde şarkının sözlerinde geçen Bahtiyar kelimesi nedeniyle, dinleyiciler arasında şarkının ismi "Bahtiyar" olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Eşinin kardeşi olan Yusuf Hayaloğlu’nun duygu yüklü ve eşsiz şiirlerine yazdığı müziklerle Ahmet Kaya, unutulmaz eserler ortaya koymuştur.

Başım Belada

Hiciv yüklü bir şarkı olarak Ahmet Kaya dinleyicileri tarafından en çok bilinen "Başım Belada" şarkısı, aynı isimli, 1991 yılına ait albümde yer alıyor.

Başkaldırıyorum

Başskaldiriyorum Ahmet Kaya, Yusuf Hayaloğlu ikilisinin işbirliğinin bir diğer ürünü olan "Başkaldırıyorum" şarkısı, aynı isimli 1988 yılına ait albümde yer alıyor. Sanatçının en bilinen şarkıları arasındadır.

Doğumgünü

Sözü ve müziği Ahmet Kaya’nın kendisine ait olan "Doğumgünü" şarkısı, Ahmet Kaya’nın en çok bilinen şarkıları arasındadır. Şarkı 1989 yılında yayınlanan "İyimser bir gül" isimli albümde yer alır.

Geçmiyor Günler

Gecmiyor Gunler Sebahattin Ali’nin şiirine, Ahmet Kaya’nın kendisinin bestelediği "Geçmiyor Günler" şarkısı, sanatçının ilk albümünde yer alır ve yakaladığı başarıda da büyük bir pay sahibidir. En İyi hapishane şarkılarından biri olan şarkı, günümüzde de en çok sevilen şarkılardan biridir.

Hani Benim Gençliğim

Hani Benim Gencligim 1987 yılında yayınlanan ve sanatçının en meşhur albümü olan "Yorgun Demokrat" albümünde yer alan "Hani benim gençliğim" şarkısı, Yusuf Hayaloğlu, Ahmet Kaya işbirliğinin en unutulmaz eserlerinden biridir. En çok bilinen Ahmet Kaya şarkıları arasında ilk sıralarda gelir.

İçimde Ölen Biri Var

ahmet kaya Sanatçının 1992 yılında yayınladığı "Dokunma Yanarsın" albümünde yer alan "İçimde ölen biri var" şarkısı, yine hiciv yüklü sözlere sahiptir. Şarkının Oscar Benton’ın seslendirdiği "Bensonhurts Blues" şarkısıyla benzerliği de dikkatlerden kaçmamıştır.

Kadınlar

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in kadınların muhalif mücadeleye davet edildiği şiirine, Ahmet Kaya’nın bestesiyle hazırlanmış "Kadınlar" şarkısı, Ahmet Kaya’nın 2. albümü olan "Acılara Tutunmak “ albümünde yer alır. Sanatçının çok sevilen şarkılarından biridir.

Katlime Ferman

Katlime Ferman Enver Gökçe’nin hiciv ve taşlama yüklü şiirine Ahmet Kaya’nın bestelediği müzik, unutulmaz bir protest şarkının ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1987 yılına ait "Yorgun Demokrat" albümünde yer alan şarkı, Ahmet Kaya’nın unutulmaz şarkılarından biridir.

Kum Gibi

Türkü formundaki "Kum Gibi" şarkısı sanatçının 1994 yılında yayınladığı "Şarkılarım Dağlara" albümünde yer alan, Ahmet Kaya’nın en sevilen şarkıları arasında yer alır.

Lili Marlen Türküsü

Lili Marlen Turkusu II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar’ın askerlerine moral vermek amacıyla marş formundaki unutulmaz şarkıya atıfta bulunan Attila İlhan şiirine, Ahmet Kaya’nın yaptığı besteyle formunu bulmuş olan şarkı, Ahmet Kaya’nın 1986 tarihli "An Gelir" albümünde yer alır. En çok bilinen ve dinlenen Ahmet Kaya şarkıları arasında ilk sıralarda geliyor.

Şafak Türküsü

safak Turkusu İdamla yargılanan Nevzat Çelik’in sözlerine, Ahmet Kaya’nın bestesiyle can bulmuş olan şarkı, Ahmet Kaya’nın 3. albümünün de ismidir. En çok bilinen Ahmet Kaya şarkılarından biridir.

Saza Niye Gelmedin

Ahmet Kaya Anonim bir türkü olan "Saza niye gelmedin" için Ahmet Kaya’nın, dönemin satış rekorlarını da kıran "Şarkılarım Dağlara" albümünde yaptığı yorum, çok sevilen Ahmet Kaya şarkılarından biri olmuştur.

Tıka Basa

Tika Basa 1992 yılında sanatçının yayınladığı "Dokunma yanarsın" albümünde yayınlanmış olan "Tıka basa" şarkısının sözleri de, müziği de Ahmet Kaya’ya aittir. Şarkının hiciv ve taşlama dolu sözlerine uygun olarak yapılmış eğlenceli formdaki müziği, en çok sevilen Ahmet Kaya şarkılarından biri olmasını sağlamıştır. Günümüzde de çok sevilen, bilinen ve dinlenilen Ahmet Kaya şarkıları arasındadır.

Yakamoz

Sanatçının 1996 yılında yayınlanmış olan "Yıldızlar ve Yakamoz" albümünde yer alan şarkının sözleri Hasan Hüseyin Korkmazgil’in. Müziğini Ahmet Kaya’nın kendisinin yaptığı şarkı, günümüzde de çok bilinen Ahmet Kaya şarkıları arasında yer alıyor.

Yorgun Demokrat

Yorgun Demokrat Yusuf Hayaloğlu’nun şiirine, Ahmet Kaya’nın yaptığı beste ile formunu bulmuş olan şarkı, 1987 yılında sanatçının yayınladığı aynı isimli albümde yer alır. Yusuf Hayaloğlu, Ahmet Kaya işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olan şarkı, Ahmet Kaya’nın çok bilinen şarkılarındandır.

Yüreğim Kanıyor

Yüregim Kaniyor 1987 tarihli "Yorgun Demokrat" albümünde yer alan "Yüreğim Kanıyor" şarkısı, Yusuf Hayaloğlu, Ahmet Kaya işbirliğinin bir diğer örneğidir. Sanatçının en sevilen şarkıları arasında yer alır.

Dardayım

Dardayim Sanatçının 1990 tarihli albümü Sevgi Duvarı'nda yer alan "Dardayım" şarkısının sözleri Ahmet Ertan’ın bir şiirinden düzenlenmiştir. Müziğini Ahmet Kaya’nın kendisinin yaptığı şarkı, en sevilen Ahmet Kaya şarkılarından bir tanesi olarak öne çıkar. Tartışmalı yaşamı, muhalif duruşu, vatan sevgisi ve özleminin neden olduğu ölümü gibi, hemen yaşamının tümü farklı taraflar açısından farklı şekillerde değerlendirilen sanatçının, eşsiz yorum gücü, yüksek müzikalitesi, şarkılarında kullandığı edebiyat unsurları gibi özellikleri, kendisinin unutulmaz sanatçılar arasında yer almasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Birçok şarkısı bulunan Ahmet Kaya’nın en çok dinlenilenlerinden bir seçki olarak hazırladığımız listemiz, belirli bir sıralamada yapılmamıştır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler