150 yıldır aynı yerde aynı lezzette helva yapıyorlar

Konya'nın Akşehir ilçesindeki Arasta Çarşısı'nda tam 150 yıl önce faaliyete geçen helvacı dükkanı, günümüzde de aynı lezzetle helvaseverleri buluşturuyor. Akkuş ailesi 5 kuşaktır Konyalılara hizmet veriyor.

150 yıldır aynı yerde aynı lezzette helva yapıyorlar

Helva yapmayı Aydın'da bir helvacıda 10 yıl çalışıp öğrendikten sonra memleketine gelip kendi iş yeri olan "Helvacı Necmi"yi 1883 yılında kuran Mehmet Çavuş, kendinden sonraki kuşaklara mesleğini miras bıraktı. Çocukları ve torunları tarafından 5 kuşaktır işletilmeye devam eden dükkan, lezzetiyle ünlenen helvası ile ilçeye gelenlerin uğrak noktası oldu. Tarihi helvacı bugüne dek, ününü duyan birçok siyasi isim ve sanatçıyı ağırladı...

1

Helvacı Necmi'nin hikayesini anlatan işletme sahibi Necmi Akkuş, 1870'li yıllarda Aydın'a çalışmak için giden büyük dedesinin aileye yeni bir iş kapısı açtığını söyledi. Geçim sıkıntısının yoğun olarak hissedildiği yıllarda, Aydın'da bir köy ağasının yanında çalışan dedesi Mehmet Çavuş'un, orada bir altın bilezik edindiğini belirten Akkuş, şunları dile getirdi: "Dedemiz, yazları ağanın üzüm bağlarında, kışları da yine ağaya ait helvacı dükkanında çalışmaya başlamış. 10 yılı aşkın süre burada kalmış, helvacılığı öğrenmiş. Sonra bir gün hanım ağası dedemizi yanına çağırmış, kuşağından iki kese altını çıkarıp vererek, 'Oğlum, bu adamın ne işi biter, ne parası. Git kendine bir hayat kur' demiş" diye konuştu.

2

Mehmet Çavuş'un Akşehir'e dönerek, tarihi helvacının bulunduğu dükkanın yarısını Rumlardan kalanını da bir esnaftan satın aldığını ifade eden Akkuş, şunları belirtti: "Bu dükkanda 1883 yılında bu işe başlıyor. O gün bugündür 135 yıldır bu dükkan devam ediyor. Mehmet Çavuş 1924'te vefat ediyor, 1904'te yanında yetişmeye başlayan dedem, onun vefatından sonra bayrağı devralıyor. 1930’larda, 3. kuşak olan babam geliyor. 1960’lı yıllarda 4. kuşak olan ben işe başladım. Şimdi birlikte çalıştığım oğlum Tacettin, 5. kuşak olarak 2003’ten beri dükkanda mesleği sürdürüyor."

3

Akkuş, ürettikleri helvanın lezzet ve kalitesini 150 yıldır koruduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "1880’li yıllardan bu yana aynı tadı sunmaya çalışıyoruz. Dedem nasıl yapıyorsa, helva aynı şekilde yapılıyor. Helvalarımızda koruyucu, glikoz kesinlikle yoktur. Çöğen, şeker ve tahin kullanıyoruz. Lezzetimizi, kalitemizi hiç bozmadık. Bu işi yapıyorsan, severek yapacaksın. Sevmen lazım. Benimsemezsen, sevmezsen bu iş yürümez. Biz 5 kuşaktır, ilk gün dedem nasıl yapıyorsa helvayı aynı şekilde yapıyoruz. Kaliteyi kesinlikle bozmadık, asla kar gayesi gütmedik."

4

Akşehir'in geçmişte helvacılarıyla ünlü bir ilçe olduğunu, bugün az sayıda tarihi helvacının kaldığını dile getiren Akkuş, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin, ünlüler ve siyasilerin uğrak noktası olmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı. Başarılarını, özenli çalışmaya ve kanaatkar olmaya bağlayan Akkuş, şunları kaydetti: "Siyaset adamları, sanatçılar, tiyatrocular Akşehir’e geldiğinde burası uğrak yeridir. Bakanları, sanatçıları ağırladık. Erol Günaydın, Kadir Çöpdemir, Erol Büyükburç, şarkıcılar, türkücüler, devlet büyüklerinden eski bakan Ertuğrul Günay, Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve daha sayamayacağımız birçok ünlü isim geldi, helvamızı tattı." Akkuş, en çok tercih edilen çeşidin tahin helvası olduğunu, ardından köpük helva ile üzerine tahin, pekmez ve bazı özel baharatlar ekledikleri irmik helvasının tercih edildiğini aktardı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
bence 150 yıldır aynı işi yapıp marka olamıyorsan ? 1- malın iyi değil 2- yöneticiler.... rizeliler LAĞHMİİ DER..
@muammer_yilmaz_1994 keşke gelip misafirimiz olsanız muammer bey, marka olup olmadığımız gözlerinizle görseniz, burası tarihi dokuyu devam ettirme amacını güden ve bu bağlamda markalaşmış bir yerdir. Ne zaman isterseniz misafirimiz olun 0544 888 08 98 nolu telefonu ararsanız daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
herhalde Konyalı bilim adamları dedikleri bunlar dir elalem uzayda marsta hayat kuruyor
@dost.21 sen kendi işine bak-- Küçük insanlar kişileri, Normal insanlar olayları, Büyük insanlar fikirleri tartışırlar... bu söz ile "Sen ne kadar küçük olduğunu anla artık... başkasının başarısını yorumlayacağına Kendi fikirlerini paylaş ki bizde Venüse- uranüse gitmek için çalışmalara başlayabilelim...
@dost.21 Buyrun bir gün sizide misafir edelim karşılıklı sohbet etme şansı bulalım
@thinkthank çok teşekkürler sizi misafir etmek isteriz.
@dost.21 bu arkadaşlar yaptıkları işte başarılı olmuşlar ve buradalar. sizin nasıl bir başarınız var da kendinizi marsta görüyorsunuz
Hayatımda gördüğüm nadir temiz ve kaliteli bir işletme. Konya ya bir arkadaşımızın tedavisi için giderken açıkıp Akşehir e uğradık .Okadar misafir perver okadar neşeli tam nasreddin hoca torunu Taci bey ve babası bizi mükemmel ağırladı.Konu konuyu açtı arkadaşımız ağzında sürekli yaralar olduğunu ve kansere giden bir tedavi sürecinde olduğunu söyledi.Necmi bey bize bir dut reçeli verdi ve tahin yağı allah binlerce kere razı olsun.10 yıl tedavi olup çağre bulamayan arkadaşımız şu an çok sağlıklı.Kendilerini bir daha ziyaret edemedik yoğunluktan buradan görürlerse eğer yürekten teşekkürler.
@serkan.dayioglu serkan bey hatırladım sizi ne zaman isterseniz tekrar bekleriz başımızın üstünde yeriniz var
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler