300 Yıllık Ölümsüz Uykusu: Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar)

Ülkemizde dört, dünya da ise toplam 33 mağarası bulunan Ashab-Kehf, birçok inanışta mevcut. Ölümsüz bir uykunun hikayesi, tarih boyunca dilden dile yayılmış ve bazı kültürel miraslarıyla günümüze kadar gelmiş. Peki nedir bu Ashab-ı Kehf kıssası?

300 Yıllık Ölümsüz Uykusu: Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar)

Ashab-ı Kehf, Yedi Uyurlar olarak da bilinmektedir. Ashab-ı Kehf kıssası, dünyanın birçok noktasında iz bırakmıştır. Yedi Uyurlar, aslında halkına yüz çeviren, terk eden bir topluluğun hikayesidir. Farklı inanışların buluştuğu ve 33 ülkede yaşandığı rivayet edilen Yedi Uyurlar'ın hikayesine yakından bakalım...

ASHAB-I KEHF - YEDİ UYURLAR

Hikayeler, birçok dinde ve toplumda farklı anlatılsa da genel hatlarıyla aynı: İçinde bulunduğu toplumdan kaçan ya da kendi toplumuna sırt çeviren 7 kişiden oluşmuş grubun yüzyıllarca uyuması... Ashab-ı Kehf kıssasının temeli Hıristiyanlık'a dayanır ve 7 kişinin hikayesinden yola çıkıldığı için 'Yedi Uyurlar' ismini alır. Hikayenin bir başka ayrıntısı da bu kişilerin peşine takılan köpeğin (İslam'daki adı Kıtmir) cennete gittiğidir.

HRİSTİYANLIKTA ASHAB-I KEHF

8
Ashab-ı Kehf hikayelerinin en eski kaynağı bazı kişilerce Hindistan'daki Mahabharata Destanı olarak gösterilse de bu hikayenin Hristiyanlık'tan yayıldığı konusunda birçok tarihçi hemfikir.

Selçuk-Efes mağarasında geçen ilk hikaye şöyle anlatılır:

Decius (Dakyus) döneminde yedi uyurlar isimleri Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus (İsimlerin kesinliği kanıtlanamamış) olan 7 genç, putperest inanışların getirdiği uygulamalar yüzünden kurban edilmek zorunda kalırlar. (Yedi Uyurlar isimleri, Hıristiyanlık'ta böyle geçiyor) Bunu kabul etmeyen gençler kralın askerlerinden kaçarak bir mağaraya sığınırlar. İçeriye girmekle uğraşmayan askerler mağaranın üzerini kapayarak 7 genci ölüme terk eder.

Aradan geçen 200 küsür yılın ardından Lamblicus, mağaranın kapağını açarak şehre iner. Şehirde her şeyin değiştiğini gören adam, alışveriş yaparken eski para kullanılmadığını ve insanların artık İsa'ya inandığını görerek bu olayı baş piskoposa anlatır. Piskopos'a göre bu bir mucizedir.

Ortodoks ve Katolik kiliselerinde yad edilen bu hikaye, Protestanlığın yükselişiyle değerini kaybetti ve Yedi Uyurlar, Hristiyanlık dininde sadece bir hikaye olarak kaldı.

Hikayenin Ürdün kısmına gelecek olursak:

Batlamyuslar zamanında Filadelfiya olarak adlandırılan ve günümüzde Ürdün sınırları içinde kalan Amman'da, yine 7 kişi olduğu düşünülen bir grup, Maximilian önderliğinde putperest krala baş kaldırarak kaçarlar. Mağaraya saklanan Yedi Uyurlar'a askerler müdahale etmek yerine, oldukları yerin girişine duvar örerek orada hapsetmeyi amaçlar.

Rivayete göre bu kişilerin başkaldırma sebebi; İbrahim, Musa ve İsa'nın dinine inanmak istemeleriymiş. Aradan geçen 300 yıl, Maximilian ve arkadaşlarına sadece bir gece gibi gelir. Dışarıya çıkan Maximilian alışveriş yapmak için eski parayı uzatır, ancak esnaf paranın hazine olduğunu düşünerek askerlere haber verir. Maximilian ve arkadaşlarının başına gelen bu olay ilk başta yalan sanılsa da herkes tarafından mucize olarak kabul edilmeye başlar.

İSLAM'DA ASHAB-I KEHF KISSASI

9

Kuran'da bi surede geçen Yedi Uyurlar efsanesi Ashab-ı Kehf olarak, 'Kehf Suresi'nde yer alıyor. Ancak kutsal kitapta da olayın gerçekliliği konusunda kesin bir şey söylenmezken sadece rivayete dayandırılıyor. Hikayeye göre:

Afşin şehrinde yaşayan Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş ve Şazenuş adlı 6 kişi Putperestliği bırakarak din değiştirir. Ancak hükümdar bunu kabul etmeyerek herkesi putperest yapmak ister. Altı genç bu zorlamayı reddederek hükümdardan kaçar ve ibadet etmek için bir dağın yolunu tutarlar. Bu sırada Kefeştetayyuş adlı çoban ve köpeği Kıtmir de gençlere katılarak Yedi Uyurlar'ı oluştururlar.

Dağa yaklaşan Yedi Uyurlar bir mağaraya girerler. Mağarada dua eder ve merhamet dilerler. O sırada hükümdarın askerleri bu gençleri mağaraya hapsederek onları ölüme terk eder. 300-309 yıl arası arası derin bir uykuya dalan gruba bu koca yıl sanki bir gece gibi gelir. Şehre inmek için yola çıkan Yemliha, karşısında bambaşka bir şehir görünce bir şeylerin ters gittiğini anlar. Dönemin hükümdarı ile tanışıp olayları anlattıktan sonra uykusunu alamadığını, yeniden uyumak istediğini söyler ve arkadaşlarıyla yeniden uykuya dalar. Bunun bir mucize olduğunu düşünen halk daha sonra mağaranın önüne mescid yaparak Yedi Uyurlar'ı şereflendirmişlerdir.

Ülkemizde Afşin, Selçuk, (Efes), Lice ve Tarsus'da bulunan mağaralardan en sık ziyaret edileni Tarsus'daki Ashab-ı Kehf olarak biliniyor. Ayrıca Adana'da 'Yedi Kardeşler' adında bir türbede mevcut.

Tam yeri hangisi diye sorarsanız Kuran'daki Kehf sûresinin 17. âyetinde geçen "(Resûlüm! Orada bulunsaydın) güneşi görürdün: Doğduğu zaman mağaralarının sağına meyleder; batarken de sol taraftan onlara isabet etmeden geçerdi. (Böylece) onlar (Güneş ışığından rahatsız olmaksızın) mağaranın bir köşesinde (Uyurlardı)." bölümüne göre Yedi Uyurlar mağarası Lice'deki Ashab-ı Kehf olarak biliniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
SAÇMA SAPAN BİR EFSANE,300 SENE HİÇBİR CANLI UYUYAMAZ VE ÖNCELİKLİ DEĞİLDİR.YAHU SİZ İLK ÖNCE ALLAHI BİR İSPAT EDİN ONDAN SONRA YOK ŞÖYLE YOK BÖYLEYİ TARTIŞIRIZ.
amansız bir hastalığa yakalanırsın sonra dilinden Allah'ım yardım et lafı dökülür o zaman inanırsın :)
@nux33 1500 sene önce yazılan kuran ı kerimi okursan ilahi bir varlığın isbatını görürsün... ilahi bir varlığa inanmıyorsan o ayetlerde geçenleri 1500 sene önce nasıl bilindiğini isbatlaman lazım
işte ispatı Allah seni yaratmış ve bir süre daha yaşamana izin veriyor Rabbim.
Acıyı bana göstersene? Rüzgarı bana göstersene? Sesi bana gösterene? Bunları görmeyip kabul ediyorsun ama? Bu kainat tesadüfen oldu dimi? Gökyüzünde yıldızlar bulutlar ay havada asılı duruyor ve bunlar kendi kendine oluyor dimi? Zavallı insan dün bir SU damlasıydın sen ve yarın bir HİÇ olacaksın. Zaten bu gün de bir hiçsin!
@nux33 Olmayan bir şeyin ispatını iste ,onu hiç kimsenin bilmemesi lazim. Bütün insanların bildiği bir şeye ispat mı gerek ? Hiç kimsenin bilmediği ilk defa senin açıklayacağın bir şey söyle de varlığını tartışalım.Gözlerini kapatmakla güneş kaybolmaz sen belki görmüyorsun...
NUH TUFANIDA BİR EFSANE MASALDIR.AKIL MANTIK DIŞI,ASLANLA CEYLAN,,TİMSAHLA GEYİK,ZÜRFA İLE KAPLAN,FARE İLE KEDİ,İNEKLE ÇİTA.DAHA NİCELERİ.BU KADAR HAYVANI ALACAKSIN TONLARCA OT VE ET BARINDIRMAN LAZIM Kİ HAYVANLAR BİRİBİRİNİ YEMESİN.AYRICA O DÖNEMLERDE O BÜYÜKLÜKTE BİR AHŞAP GEMİ YAPIMI İMKANSIZ.AHŞAP GEMİLER 1300 YILLARDAN SONRAS GELİŞTİ.BIRAKIN ŞU ARAP MAYASINI,KAFANIZI BU SAÇMALIKLARLA YORMAYIN
ELİNE TAVUĞU HOROZU MANGALI ALAN,BU MEKANA GİDİYOR.AKILSIZLAR......
ALLAH SANA HİDAYET VERSİN...İNANMAYABİLİRSİN AMA SAYGİLİ OL
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler