“420”nin Kökenleri Nereye Dayanıyor?

Bir marihuana tutkunu olun ya da olmayın, muhtemelen Pazartesi gününün onlar için gayrı resmi bir tatil olduğunu biliyorsunuzdur. 20 Nisan – 4/20 (abd tarih yazımında ay önce geliyor) – marihuana severlerin, ülkede marihuananın yasal olup olmamasına göre, dünya çapında küçük ya da büyük gruplar halinde bir araya geldikleri bir gün.

“420”nin Kökenleri Nereye Dayanıyor?

Peki, ama neden 420 kodu kullanılıyor? Neden bu sayıların seçildiğiyle ilgili birçok teori var ama çoğu yanlış. 420’nin, polislerin cinnet için kullandığı bir kod veya belki de esrar kullanımına ait bir ceza kodu olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bunların ikisi de yanlış. Kaliforniya Senatosu’nun 420 nolu ilanında tıbbi esrar kullanımına işaret ediliyor. Ancak sadece ilanın kodu bu şekilde verilmiş, başka bir anlamı yok.

Söylenene göre bu tabir, bir grup lise öğrencisi tarafından başlatılmış. 1971 yılında San Rafael’deki San Rafael Lisesi’nde bir grup çocuk, okuldan sonra esrar içmek için saat 4.20’de buluşmayı alışkanlık edinmiş. Gün boyunca koridorda birbirlerini gördükleri zaman kullandıkları şifre "420 Louis", yani esrar içmek için "Louis Pasteur heykelinin orda saat 4.20’de buluşalım" demekmiş.

Bir şekilde bu tabir tutulmuş – ve Grateful Dead’in bunu bir şarkısında kullanması ile birlikte 420 kontrol edilemeyen bir yangın gibi daha büyük kitlelere yayılmış. Sınıflar arasında kullanılan aptalca bir kod olarak başlayan bu şey, bugün esrarkeşler ve bunu yasallaştırmak isteyen aktivistler için dünya çapında bir koda dönüşmüş – bu başarı liseli bir grup uyuşturucu müptelası için kötü sayılmaz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Esrar muptalalik içeren bir uyusturucu değildir, sen içemiyorsun diye yargı yapma. Bugün Kanada da kullanımı tamamıyla yasaldır, bir çok eyalette tıbbi yada yasallığı vardır,
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler