7. Kayseri Film Festivali krizle noktalandı

Kayseri Film Festivali'nde 'Aidiyet' ve 'Görülmüştür' filmleri yarışma dışı bırakıldı. Festival yönetimi, kararlarına gerekçe olarak yönetmenlerin filmlerinin web linkini paylaşmamasını gösterdi. Son olarak 7. Kayseri Film Festivali’ndeki film gösterimi krizine Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) de dahil oldu.

7. Kayseri Film Festivali krizle noktalandı

Talas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali'nde gösterilecek olan yönetmen Burak Çevik'in 'Aidiyet' filmi ve Serhat Karaaslan'ın 'Görülmüştür' isimli yapımı ulusal yarışma jürisinin kararıyla programdan çıkarıldı. Aidiyet'in 29 Kasım günü yapılması gereken gösterimi de yapılmadı.

Yönetmen Çevik ve Karaaslan gelişmeleri yazılı bir basın açıklamasıyla duyurdu. İki yönetmen de yaptıkları açıklamada, festival jürisinin kararlarına gerekçe olarak filmlerin internet linkinin verilmemesi olduğunu aktardı. Ayrıca iki yönetmen de açıklamalarında, “Festivalde film sinemada izlenir” vurgusu yaptı.

1575200106089-film

1575200138155-film-1

FESTİVAL YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Kayseri Film Yönetimi tarafından yapılan açıklamada 'Aidiyet' filminin harici disk veya link gösterimi ile jüri tarafından izlenmesine izin verilmediği için yarışma kapsamından çıkarıldığı savunuldu.

1575200171668-festivalyonetimi

SİYAD KRİZE DAHİL OLDU

Kayseri Film Festivali SİYAD jürisi, SİYAD Yönetim Kurulu tarafından feshedildi. Festivallerde yer alan jüri, yarışan filmlere ayrıca dernek adına ödülü veriyordu. Dernekten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kayseri Film Festivali SİYAD jürisi üyelerinin filmi ulusal yarışmaya seçilmiş bir yönetmenin festival yönetimine dair bir açıklamasına karşılık olarak, festival yönetimi dahi o konuda açıklama yapmadan önce, üstlerine vazife ve kendileri muhatap olmadıkları halde adeta festival yönetiminin sözcüsü gibi hareket ederek ilgili yönetmeni suçlayan bir açıklama yapmış olmasını ve ayrıca daha sonra bir jüri üyemizin yönetmenle polemiğe girmesini SİYAD YK olarak onaylamamız söz konusu değildir.” Açıklamada ayrıca filmlerin festivallerde seyirci ve jürilere en iyi koşullarda izletilmesinin haklı bir talep olduğu vurgulandı. Festival yönetimlerinin de bu konuda baştan savmacılığa sapmaması ve yönetmelik maddelerinin zorlama yorumlamaması gerektiği belirtildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler