MAGAZİN

Altın Koza'ya görkemli açılış

Bu yıl 21'incisi düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali'nin açılışında Türk sinemasının 100'üncü yılı görkemli bir törenle kutlandı.

Altın Koza'ya görkemli açılış

Festival açılış gecesinde sahneye çıkıp konukları selamlayan, aralarında Fatma Girik, Filiz Akın, Ferdi Tayfur, Şerif Gören gibi ünlü isimlerin de olduğu sinemanın emektarlarına plaket verildi.

Adana'da 21 Eylül'e kadar 10 salonda 205 filmin 515 gösterimle izleyiciyle buluşacağı festivalin açılışı, 'Türk Sineması 100 Yaşında' temasıyla Merkez Park Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi. Türkiye 'de de gösterildiği dönemde hayli ilgi gören gençlik dizisi 'The O.C.'nin yıldızı Mischa Barton, Fatma Girik, Filiz Akın, Nuri Alço, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan, Mine Soley, Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, Yeliz Yeşilmen gibi festival konukları kırmızı halıdan yürüdü. Güzelliği ve şıklığıyla dikkat çeken Mischa Barton hem vatandaşlardan hem de festival konuklarından büyük ilgi gördü. Yoğun bir davetli topluluğunun yer aldığı geceye Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz MHP Milletvekili Seyfettin Yılmaz ile Muharrem Varlı ile CHP Milletvekili Ümit Özgümüş de katıldı.

Türk sinemasına emek veren ve yaşamını yitirmiş usta isimlerle ilgili görsel sunumların yapıldığı gecede usta müzisyen Cahit Berkay, 'Film Müzikleri' dinletisi sundu. Alkışlarla sahneye gelen Cahit Berkay, imza attığı ünlü film müziklerini seslendirirken festival konukları usta sanatçıya çiçekler atıp ayakta alkışladı.

Gecede konuklara seslenen Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, bugüne dek Türk sinemasına katkı koyan herkese teşekkür etti. Katılımcılara 'hoşgeldiniz' diyen Sözlü, Altın Koza Festivali'nin 21'incisinin kutlandığını, ancak 45 yaşında olduğunu anlattı. Festivalin köklü bir geçmişinin bulunmasının rastlantı olmadığını aktaran Sözlü, "Bereketli toprakların sahibi hemşehrimiz Orhan Kemal'in de sinemamız gibi 100'üncü yaşı. Onu da rahmetle anıyoruz. Festivalin adını Altın Koza yerine, festivaller genelde yapıldığı yerlerle anılır. Festivalin adını 'Adana Film Festivali olsa ne olur?' Bunu sizin takdirinize bırakıyorum. Bunu değerlendirelim. Festivalin 21'incisini düzenliyoruz, ama desteğiniz olursa 36'ıncısını da ben düzenlemek istiyorum. Festivalin etkinliğini daha da arttırmak istiyoruz. Daha büyük ve samimi festivallerde buluşalım" dedi.
Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul da, Adanalı Kültür Bakanı Ömer Çelik'in selamını iletti.

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Büyük, Belediye Başkanı Sözlü ve Sinema Genel Müdürü Erkul, sahneye sinemaya emek veren ustaları çağırdı. Sahneye çıkıp katılımcıları selamlayan Abdurrahman Keskiner, Agah Özgüç, Ahmet Selçuk İlkan, Aytekin Çakmakçı, Ayten Uncuoğlu, Birsen Kaya, Bulut Aras, Engin Akça, Ferdi Tayfur, Gülsen Tuncer, İrfan Atasoy, Mahmut Cevher, Mahmut Hekimoğlu, Mehmet Dinler, Mine Soley, Mustafa Alabora, Necip Sarıcı, Nuri Alço, Oya Aydoğan, Sabahattin Çetin, Safa Önal, Selma Güneri, Serpil Çakmaklı, Suna Keskin, Suna Selen, Suzan Avcı, Süleyman Turan, Şemsi İnkaya, Şerif Gören, Teoman Akın, Tijen Pak, Yılmaz Atadeniz, Yılmaz Köksal, Yusuf Sezgin, Eşref Kolçak Filiz Akın ve Fatma Girik plaketlerini aldı.

Sanatçılar adına konuşan Fatma Girik, sinemaya emek verenler adına herkesi selamladı. Türk sinemasının 100'üncü yılını kutladıklarını ve bunun 57 senesinde kendisinin olduğunu aktaran Fatma Girik, espirileriyle herkesi güldürdü. Yeni sinemacıların çok önemli işler yaptığını söyleyen Girik, "Ama istiyorum ki genç arkadaşlarımız sinema ve dizi yaparken bu kadar emek vermiş insanları görsün. Biz bir işin temelini atıyoruz. Arkadaşlarımız bizim emek verdiğimiz inşaata 'bir tuğla daha koyun' demiyor. Yanlış anlaşılmasın. Bu arkadaşlarımız o gençlerden bu teklifi bekliyor" dedi.

Fatma Girik'ten sonra Münir Özkul ile ilgili görsel sunumun gösterildiği gecede, kutlamaya katılamayan Münir Özkul ayakta alkışlandı. Geceye gelen Münir Özkul'un kızı Güner Özkul da sahneye çıkıp babası adına plaket aldı.

Havai fişek gösterisinin de yapıldığı kutlama gecesinde Yeşilçam'da iz bırakan Neşe Karaböcek, Seyyal Taner, Selçuk Ural, Semiha Yankı, Ersan Erdura, Banu Kırbağ, İskender Doğan, Funda, Güzin ile Baha ve Tülay Özer de sahneye çıktı. usta isimlere, konuklar da eşlik etti. Geceye katılanlar, uzun süre ayrı ayrı sahneye çıkan 10 solisti ayakta alkışladı. Katılımcıları selamlayan usta isimler, konser verdi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler