EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Alüminyum metal mi, ametal mi? Alüminyum (Al) periyodik tabloda hangi gruptadır?

Alüminyum periyodik tabloda yer edinmiş bir elementtir. Atom numarası 13 olan bu elementin, simgesi de AI olarak ifade edilir. Gümüş renkte olmasıyla birlikte doğada boksit cevheri halinde elde edilir. Endüstrinin de pek çok kolunda alüminyuma sıkça rastlanmaktadır. Alüminyum metal mi, ametal mi?

Alüminyum metal mi, ametal mi? Alüminyum (Al) periyodik tabloda hangi gruptadır?

Alüminyum yumuşak ve hafif bir kimyasal elementtir. Zehirleyici ve manyetik bir yapısı bulunmamaktadır. Buna ek olarak kıvılcım da çıkarmaz. Sanayilerde kolayca dövülebilir ya da işlenebilir. Alüminyum özellikle uçak endüstrisi gibi pek çok endüstride kullanılmaktadır. Buna sebep olan şey ise fiziksel özellikleri olmuştur. Birçok metalden daha ucuzdur ve daha geri dönüştürülebilir yapıdadır. Özellikle yiyecekleri korumak için kullandığımız folyolar alüminyumdan yapılmaktadır.

Alüminyum metal mi?

Alüminyumun metal ya da ametal olduğunu anlamak için öncelikle elementin atom numarasını bilmek gerekmektedir. Alüminyumun da atom numarası 13'tür. Elektron dizilimine göre de alüminyum (AI); 2,8,3 şeklinde olmalıdır. Bu dizilimi göz önünde bulundurduğunuzda ilk katmanda en fazla 2 elektron yer almalıdır. Şimdi ise yapılacak işlem periyodik tabloda yerini tespit etmekten geçmektedir. Peki alüminyum periyodik tabloda hangi gruptadır?

3 adet katmanı barındırdığı için 3. periyotta ve son katmandadır. Bu bağlamda son katmanda 3 elektron bulunduğu için 3A grubuna dahildir. 3A grubu da metal olduğu için alüminyum metaldir.

Alüminyum ametal midir?

Alüminyum 3A grubuna dahil olmasından ötürü metaldir. Bu nedenle ametal sınıfına girmemektedir. Alüminyum'un metal olduğu kanısına elektron diziliminden yola çıkarak da varılabilir.


Keşfet


En Çok Aranan Haberler