Asla tüketmeyin! Saf zehir olduğu ortaya çıktı

Harvard'lı profesör Karin Michels, hindistan cevizi yağının saf zehir olduğunu ve tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Profesör Michels, hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında katı hale geldiğini ve yüzde 80'den fazla doymuş yağ içerdiğini, buna karşılık, hayvansal yağ içeren domuz yağının bile yüzde 40 oranında doymuş yağ içerdiğini söyledi.

Asla tüketmeyin! Saf zehir olduğu ortaya çıktı

Hindistan cevizi yağının büyük popülaritesine ve yaşam koçlarından aldığı övgülere rağmen, Harvard'lı bir profesörün bu eğilime olan sert eleştirisi, tartışmaları beraberinde getirdi.

ABC News'ta yer alan habere göre; Freiburg Üniversitesi'nde Epidemiyoloji ve Önleyici Tıp Bölümü yöneticisi ve Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda profesör olan Karin Michels, yaptığı bir konuşmasında hindistan cevizi yağını "saf zehir" olarak nitelendirdi ve insanları hindistan cevizi yağı tüketmemeye çağırdı. Profesör Michels, "Hindistan Cevizi Yağı ve Diğer Beslenme Hataları" başlıklı 50 dakikalık konuşmasında, en çok yapılan hatalara dikkat çekti.

ceviz1

Hindistan cevizi yağı, domuz yağı ve tereyağından çok daha fazla yağılı

ceviz3

Profesör Michels, hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında katı hale geldiğini ve yüzde 80'den fazla doymuş yağ içerdiğini, buna karşılık, hayvansal yağ içeren domuz yağının bile yüzde 40 oranında doymuş yağ içerdiğini söyledi.

Kardiyolog Dr. Robert Segal, "LDL kolesterolünü yükselttirseniz, kendinizi kalp hastalığı riskine sokmuş olursunuz. Bazı insanlar araştırma yapmak yerine sağlık trendlerini izler. Ancak şunu söylemeliyim ki; Hindistan cevizi yağı, domuz yağı veya tereyağından çok daha fazla yağlı" dedi.

Sadece yüzde 37'si

ceviz2
Amerikan Kalp Derneği, geçen yıl yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle, hindistan cevizi yağının, kalp hastalığına neden olduğu bilinen kötü kolesterolü veya LDL'yi yükselttiğini açıklamıştı. Sertifikalı beslenme uzmanlarının sadece yüzde 37'si hindistan cevizi yağının sağlıklı olduğunu kabul etti. Amerikan Kalp Derneği, halkın kanola, aspir, ayçiçeği veya zeytinyağı gibi doğal olarak oluşan bitkisel yağları tercih etmesini tavsiye etti.

ceviz4

Amerikan Kalp Derneğinden yapılan bir açıklamada, günde 2,000 kalori tüketen birinin, yaklaşık 11 ila 13 gram doymuş yağ aldığı belirtilmişti. Federal Ulusal Besin Veri Tabanı'na göre ise bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 11 gramdan fazla doymuş yağ içeriyor. Bu, Amerikan Kalp Derneği'nin tavsiye ettiği günlük limitin neredeyse tamamı.

Kardiyolog Dr. Robert Segal, "Eğer hindistan cevizi yağı kullanıyorsanız mutlaka kolesterolünüzü kontrol ettirmelisiniz. Hindistan cevizi yağı, sindirmekten ziyade cilt sağlığı için kullanılması daha iyidir" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Aga yeni mi söylenir bu. Yedik sıçtık bile:(
zamanında çok bilmişlerde zeytinyağı içinde böyle konuşmuşlardı alayı fıs
bu Harvard'lı profesör GDO lu misir surubundan niye bahsetmemis acaba
Bizim buradaki bilim adamları hindistan cevizinin mucize olduğunu anlata anlata bitiremiyorlar, abd dekiler tam tersini söylüyor. Hani bilim somuttu? Tartışma yaratan konular bilim olamaz. Profesör saraçoğlu, canan karatay,ayşe tolga v.s bir çok kişi hindistan cevizi yağını bir mucize olarak anlatmadı mı?
@serdar_akdeniz_1983 Canan Karatay zeytinyagcidir, hindistan cevizi yagini onerdigini hic duymadim
Amerika'da hindistan cevizi yağı endüstrisi, Amerika Sağlık Derneği'ne maddi katkı sağlamadığı için hindistan cevizi yağını sağlığa zararlı olduğunu söylüyor. Doymuş yağın sağlığa zararlı olduğunu söyleyerek hindistan cevizi yağını kötülemesi de ayrı bir komedi durumu.
abd li n in derdi büyük ihtimal bu madde kansere care olmalıki kullanımı ve tüketimini engellemey calışıyor bu madde incenmeli ..
evet dogru, bu bilim insani bu yagin insan sagligina cok zararli ve damarlari tamamen tikadigini , kalp krizini kkörükledigini söyledi, ki bunu söyleyen ilk bilim insani degil
HİNDİSTAN CEVİZİ ŞİFALIDIR.
Hindistan cevizi yagi en saglikli yaglardandir.diyet esnasinda yemeklerimi onunla pisiriyorum gayet tadi hoş kilo da aldirmiyor
Zaten nerede faydalı bir şey varsa sakın yemeyin, tüketmeyin, tüketirseniz iyi olabilir ve ilaca ihtiyacınız kalmaz. Eh o zaman ilaç sektörü ne halt yiyecek ? Abartmadıktan sonra gönül rahatlığı ile tüketilebilen bir şey, günde bir tatlı kaşığında fazla olmadıktan sonra çok faydalı bir şey.
Diğer Haberler