Atatürk'ün cenaze töreniyle ilgili belgeler 10 Kasım'da Anıtkabir'de ilk kez sergilenecek

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 81'inci yılında, "son yolculuğu"na ilişkin detayların yer aldığı tarihi belgeler, 10 Kasım'da Anıtkabir'de ilk kez sergilenecek.

Atatürk'ün cenaze töreniyle ilgili belgeler 10 Kasım'da Anıtkabir'de ilk kez sergilenecek

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığınca, 10 Kasım'da Anıtkabir Komutanlığı Müzesi'nde "Dolmabahçe'den Anıtkabir'e" sergisi açılacak.

İLK KEZ YAYIMLANACAK

Sergide, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının ardından 1938 ile 1953 yılları arasında Dolmabahçe'den Anıtkabir'e son yolculuğuna ilişkin detayların bulunduğu, Devlet Arşivleri Başkanlığında muhafaza edilen ve daha önce yayınlanmamış 12 belge ilk kez kamuoyuna tanıtılacak.

ATATÜRK'ÜN NAAŞINI TAŞIYAN YAVUZ ZIRHLISI İÇİN TALİMAT

Sergilenecek olan belgeler arasında, Atatürk'ün cenazesini İstanbul'dan İzmit'e götürecek Yavuz zırhlısında 200 kişinin bulunacağına dair, Kurmay Albay Ruhi Tevellioğlu'nun İstanbul Belediye Başkanı Yardımcısı Ekrem Sevencan'a gönderdiği yazı dikkati çekiyor.

FATURA VE ÖDEME MAKBUZLARI

Ayrıca, sergilenecek belgeler arasında, Atatürk'ün naaşı için hazırlanan tabut ve müştemilatına ait faturalar ile ödeme makbuzu, Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım tarafından hayır için ihtiyaç sahiplerine dağıtılan 2 bin 555 liraya ait belgeler ile Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün hastalığı ve vefatı boyunca tüm çalışanlara hizmetlerinden dolayı TBMM Başkanlığının emriyle 7 bin 333 lira ikramiye dağıtılmasına ait belgeler de bulunuyor.

Öte yandan Atatürk'ün cenazesine çok sayıda yabancı konuğun katıldığı da belgelere yansıdı.

CENAZE TÖRENİ İÇİN GELEN KONUKLARIN LİSTESİ

Bu kapsamda Atatürk'ün İstanbul'da düzenlenen cenaze törenine katılan yabancı heyetlere ilişkin Hariciye Nezareti Protokol Müdüriyetine ait listeler, Ankara'daki törene katılmak için gelen yabancı konukların Ankara Palas'ta konaklamalarına ilişkin belgeler sergide önemli bir yer tutuyor.

O GÜNE AİT GAZETELERDEKİ HABER KUPÜRLERİ

Ayrıca cenaze töreni için sipariş edilen çelenk ve çiçeklere ait belgeler ile Türk halkının Atatürk'ün vefatı dolayısıyla duyduğu derin üzüntüyü aktaran görsellerin bulunduğu dönemin önde gelen basın yayın organları ve gazetelerin haber kupürleri de sergilenecek.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
atatürk hakında herşeyi yayınlayın ve meclisten ricamız atatürk koruma kanunu kalksın.
neden kalksın, hayırdır neden böyle birşey istiyorsun ki...bak güzel kardeşim, siz ister kabul edin ister etmeyin, ister anlayın ister anlamayın, gerçekten seven milletin kalbinden söküp atamazsanız ATATÜRK ü...istediğiniz kadar nefret saçın kötüleyin, ATATÜRK ün sevgisi nesilden nesile bir çığ gibi büyüyecek....
@azizon Senmi Koruyacaksın?
@nuri_ozdemir_1985 @nuri_ozdemir_1985 bak güzel kardeşim, siz ister kabul edin ister etmeyin, ister anlayın ister anlamayın, gerçekten sevmeyen milletin kalbine sokamazsınız atatürkü istediğniz kadar sevin atatürk nefreti nesilden nesile bir çığ gibi büyüyecek....
Atatürk'ün gizlisi saklısı yok ki,, merhum ne yaptıysa bu vatan için yaptı.. Eğer bu ülke müslüman ve Türk topraklarıysa,halk huzur ve güvende yaşıyorsa bunda Atatürk,silah arkadaşları ve şehitlerimizin sayesindedir. İstemiyorsan bu ülkede yaşamak, çekip gidersin başka bir ülkeye. Zırtapoz.
Sorsan accayip Çagdaslar.. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir kanun var diye sorsan.. Dünyanın en çağdaş ülkesiyiz o yüzden bizde var derler..
@azizon senin isteginin aynisi osmanli icinde yapilsin ozaman
saglam muhafaza edin atamın resimlerini.. cekemeyen cok
allah rahmet eylesin keşke şimdi hayatta olsaydı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler