Atatürk'ün silueti bu yıl erken görülmeye başlandı

Ardahan'ın Damal ilçesindeki Karadağ sırtlarında 'doğal mucize' olarak nitelendirilen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silueti, bu yıl erken görülmeye başlandı.

Atatürk'ün silueti bu yıl erken görülmeye başlandı

Her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan doğal Atatürk silüeti, bu sene 25 gün önce görülmeye başlandı. Siluet havanın güneşli olması durumunda her gün 17.55- 18.10 saatleri arasında Ata Mahallesi'nden izlebiliyor. Fotoğraf sanatçıları, Atatürk sulietini görüntülemek için ilçeye akın etti.

Atatürk'ün silueti bu yıl erken görülmeye başlandı

Ata Mahallesi'nde oturan gençler, her gün Atatürk’ün silüetini izlediklerini ifade ederek, vatandaşları da ilçeye davet etti. Atatürk silüetini görmek için yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilçeyi ziyaret ettiğini belirten gençler, bu doğal mucizenin ilçe için bir bağış olduğunu kaydetti.

SİLÜET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

ataturkun-silueti-bu-yil-erken-gorulmeye-baslandi_3705_dhaphoto2

Atatürk silüeti ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Bu nedenle 23 yıldan bu yana Damal ilçesinde temmuz ayında ‘Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenleniyor. (DHA)

ataturkun-silueti-bu-yil-erken-gorulmeye-baslandi_3705_dhaphoto4

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Yemin ediyorum hepiniz ileri derecede geri zekalısınız
orucu bırakabilirsiniz
O burundan bende de var ama kimse ziyaret etmiyor. Haksızlık bu....
@kguzelsever Gönül isterdi ki o beyinden de sende birazcık olsun ama yok işte. ziyaret edilmemenin nedeni o beyinsizlik olsa gerek...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler