Basketbol Takımları Neden Fileleri Kesiyor?

Günümüzde dünyanın her yerinde, her şampiyonadan sonra şampiyonayı kazanan basketbol takımlarının final maçı sonrası potanın ağlarını kestiğine şahit olmuşsunuzdur. Hiç bu geleneğin kökenini merak etmediniz mi?

Basketbol Takımları Neden Fileleri Kesiyor?

North Carolina State antrenörü Everett Case, 1947’de yeni bir akım başlattığının farkında değildi. Sadece bir hatıra almak istemişti. USA Today’den Michael Gluskin, 2005’te kolej basketbol çemberlerindeki fileleri kesme geleneğinin kaynağı ile ilgili müthiş bir eser yazdı. Gluskin’e göre antrenör Case, Wolfpack’s Güney Konferansı Şampiyonu olunmasından o kadar çok memnun kalmıştı ki, fileleri bir hatıra olarak kesip almaya karar verdi.

Tabii ki bir şeye öncü olmak zor bir iştir. Case file kesen ilk koç olduğundan, saha çalışanları bu büyük an için bir merdivene sahip değildiler. Bunun yerine, oyuncuları antrenörlerini omuzları üzerine aldı ve ancak bu şekilde antrenör fileyi makasla kesebildi.

Ancak Case file kesme geleneğinin gerçek mucidi olmayabilir de. Case file kesme ritüelinin popülerleşmesinde rol oynayan kolej antrenörü olmasına rağmen, bazı kaynaklar – Tim Peeler’ın North Carolina State Basketbol Efsaneleri eseri dahil – Case’in bu geleneği Raleigh’e gelip Wolfpack’i çalıştırmadan önce başarılı bir lise antrenörlüğü yaptığı Indiana’dan getirdiğini iddia ediyor. File kesme belirsiz bir Hoosier State geleneği gibi kalmış olabilir ancak bunu ulusal sahnede uygulamaya koyan ilk kişi Case değil.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler