Mynet Trend

         

Belki siz de tatmışsınızdır! Gerçek aşkın 12 belirtisi

Belki siz de tatmışsınızdır! Gerçek aşkın 12 belirtisi

Çoğu insan hayatında gerçek aşkı bulma umuduyla yaşar. Belki de aşk yalnızca bir kere yaşanır. Peki aşkın gerçek olduğunu nasıl hissedebiliriz? İşte o 12 belirti...

Aşk, herkese göre farklı tanımlanan bir duygu. Her insan, aşık olduğunda ve sağlıklı bir ilişki yaşadığında stres düzeylerini azaltarak daha sağlıklı bir hayat sürer ve bu bilimsel olarak kanıtlanan bir bilgi. Hayatınızda gerçek aşkı yaşadığınızı hissettiğiniz kişiyle daha iyi ve güvende hissedersiniz. İşte şimdi ruh eşinizi bulduğunuzda ve gerçek aşkı yaşadığınızda ortaya çıkan belirtileri sizlere göstereceğiz. Böylelikle siz de yaşadığınız ilişkide gerçek aşkı bulup bulamadığınızı anlayabilirsiniz. Hadi başlayalım!

1. Aşk sadece iyi anları değil kötü anları da paylaşır

Af0sF2OS5S5gatqrKzVP_Silhoutte

Romantik bir ilişki yaşıyorsanız bu sonsuza kadar sürebilir ve bu konuda yapılan çalışmalar bunu kanıtlar nitelikte. Ancak aşkın asıl anlamı sizin için ve sizin karşınızdaki için yaptığınız eylemlerdir. Aşk bir isim değil fiil! Eğer eve yorgun geldiğinizde partnerinize yardım etmek yerine ondan heyecanlı bir akşam beklerseniz bu ilişkinizde bir şeylerin ters gittiğini ve iletişim bozukluğu yaşadığınızı gösterir. Partnerinizin sizi her zaman yalnızca eğlenmek istiyorsa bu sizi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. İkinizin bir uyum içerisinde olmanız gerekir.

2. Gerçek aşk bir eylem

asdfas

Gerçek aşk, iyi aşamalar içerdiği gibi kötü aşamaları da içerir. Psikologlara göre insanların ilişkilerinde kendilerini bazı zamanlar yalnız hissetmeleri yaygın bir durum ve bunun nedeni duygusal bağların kaybedilmesi olarak açıklanır. Eğer ikiniz de birbirinizi seviyorsanız ilişkinizde sorunları çözme odaklı olmalısınız. Örneğin uzun süreli ilişkilerde çiftler sorunlarını çözebilmek için psikologlardan yardım alabilir veya birbirleriyle daha fazla konuşmaya çalışır. Partnerinizle birlikte olmak, hayalini kurduğunuz geleceğe ulaşmak için adım adım örülen bir yoldur.

3. İkinizde sınırlarınızı bilirsiniz

aşk-foto

Sağlıklı bir ilişki her zaman kendi sınırlarına sahip olur. Bu tür ilişkilerde kimse diktatör olmaya ve kendi isteklerini baskılamaya çalışmaz, iki taraf arasında kesin bir anlaşma vardır. Partnerinizle aranızdaki ilişki yalnızca eğlence üzerine kurulduysa bu er ya da geç problemlere sebep olur. Sağlıklı bir ilişkide birbirinizin sınırlarını aştığınızı hissettiğiniz zaman bunu belirtmekten çekinmemelisiniz. Bu konuda terapist Bridget Levy, sınırların “her zaman” ve “asla” kelimeleriyle kurulmasının işe yaramadığını da belirtiyor. Tabii ki sınırlar söz konusu olduğunda açık olmanız gerekir ancak hangi kelimeleri kullandığınıza dikkat etmelisiniz. Bir şeyi yasaklamak yerine daha yapıcı konuşmalısınız.

4. “Gerçek aşk” konusunda ortak bir tanıma sahip olursunuz

photo-1474552226712-ac0f0961a954

Aşk kavramı, çiftler arasında değişebilir. Gerçek aşk tanımı her çift için farklı olabilir. Kimi beraber eğlenmeyi gerçek aşk kabul ederken kimi evde beraber oturmayı gerçek aşk kabul eder. İlişkide partnerinizle eğleniyorsunuz, birbirinizi takdir ediyorsunuz, beraber kaliteli zaman geçiriyorsunuz ve birbirinizi affediyorsunuz… Bunların hepsi size gerçek aşkı anlatıyor olabilir.

5. Gerçek aşk, ortak amaç ve istekleri ifade eder

photo-1485199433301-8b7102e86995

İlişkide ortak amaç ve istekler doğrultusunda uyumu yakalamak oldukça zor ancak psikologlara göre ilişkilerde ilk olarak ne istediğinizi spesifik ve gerçekçi olarak bilmelisiniz. Daha sonrasında elde ettiğiniz başarıları beraber kutlamayı unutmayın!

6. Sorumlulukları paylaşırsınız

photo-1491582990992-68ec88e070a3

Yaşadığınız ilişkide partnerinizin sorumluluklardan kaçtığını hissetmeniz ilişki açısından çok sağlıksız olabilir. Bir şeyleri yapacağını söylediği halde yapmaması sizi incitebilir. Oysaki gerçek aşk, sizi incitmez tam tersi sizi güçlendirir ve güvende hissettirir. Eğer partnerinizin sorumluluklardan kaçtığını düşünüyorsanız onunla konuşmak çok iyi bir karar olabilir. Her iki insan da sorumlulukları paylaştığında dengesizlik olmaz ve kimse daha ağır bir yük taşıyormuş gibi hissetmez.

7. Birbirinizi değiştirmeye çalışmaz ve kusurlarınızla kabul edersiniz

aşk-foto-2

Hayal gücü yüksek biriyseniz ve partneriniz sizi daha fazla para uğruna sevdiğiniz işi değiştirmeye zorlarsa bu acı verici olabilir. Böyle durumlarda partnerlerimizi değiştirmek yerine onları daha iyi yerlere gelebilmek konusunda motive etmek daha olumlu bir stratejidir. Partnerinizi olduğu kişi için destekleyin ve olduğu halde kabul edin. Bu ilişkiyi tamamen yeni bir seviyeye taşıyabilir.

8. Gerçek aşkta oyun oynamaya yer yok

photo-1516589091380-5d8e87df6999

İlişkide partnerinizle oyun oynamak, onu aldatmak, bir aşk üçgeni içine sokmak yeterince karışıklığa sebep olabilir. Manipülasyon, ilişkinizi ileri seviyeye taşımak için doğru bir tercih değil. Partnerinizi kıskandırmayı tercih edebilirsiniz ancak o, bu yaptığınızı asla unutmaz!

9. Aşık olduğunuzda partnerinizle bir ekip gibi hareket edersiniz

İlişkide tabii ki kendinize ayıracağınız ve ayrı ayrı takılacağınız özel zamanlar olmalı ancak bunlara karşı ekip çalışması yapacağınız konular da olmalı. Amerikalıların yüzde 64’ü ilişkide bir şeyleri ortaklaşa yapmanın çok önemli olduğunu inanıyor. Paylaşmak, önemsemek anlamına gelir. Ve umursamak, gerçek aşkın bir işareti. Örneğin arabayla uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yolculuk esnasında birbirinize destek olun. Biri araba sürerken diğeri de gidecekleri yerler hakkında planlamalar yapabilir!

10. Sizi gerçekten seven birine karşı tüm duvarlarınızı indirebilirsiniz

Güçlü erkekler ve güçlü kadınlar olma konusuna vurgu yapıldığında hassas olmanın yanlış bir şey olduğunu düşünebiliriz. Ancak gün içinde birçok zorlu şey yaşıyoruz ve sevdiğiniz kişi karşısında savunmasız kalabilirsiniz.

11. Aşık olduğunuzda daha iyi bir insan olursunuz

Biri sizi zorladığı için değil doğal olarak gerçekleştiği için daha iyi bir insan oluyorsunuz. İlişkiye başladığınızda daha sağlıklı bir yaşam tarzı, alışkanlıklarınızın değişmesi veya evinizi yenilemeniz gibi şeyler olabilir. Daha iyi bir yaşam, gerçek aşkın işareti olabilir.

12. Yeni şeyler denemeye başlarsınız

Birine gerçekten aşık olduğunuzda nefret ettiğiniz şeyleri onun için yapmayı kabul edebilirsiniz. Örneğin beraber farklı mutfaklardan lezzetler denersiniz veya bir dans kursuna gidersiniz…

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön