Beyin Yakan Bir Video İle, Yüzyıllar İçinde Bisikletin Evrimi

1790'dan bu yana yaşananları Thallis Vestergaard 1 dakikalık bir video ile özetlemiş.

Beyin Yakan Bir Video İle, Yüzyıllar İçinde Bisikletin Evrimi

Tüm hikaye 1790'da Fransa'da başladı.

Sivrizekalı Fransız Comte Mede de Sivrac'ın bu tasarımı, günlük yaşamda kullanılan ilk bisiklet olarak tarihe kazındı. de Sivrac, bu alete Velocifere adını verdi.

Aslında Leonardo da Vinci'nin 1493'te bisikletin son derece ayrıntılı bir çizimini yaptığı söyleniyor, ancak kanıtlanmış bir şey olmadığı için bu onur -şimdilik- de Sivrac'ın.1818'de İngiltere'de bir şeyler eklendi bu garip alete.

İngiliz Denis Johnson, tekerleklerin üzerinde daha hafif bir ahşap kullanmaya karar verdi. Oturulacak yeri hafif konforlu hale getirdi, seleyi daha mantıklı bir tasarıma büyüdü filan... Hemen ismini değiştirdi tabii: 'Dandy Horse' (Kusursuz At)

Çok yaratıcı bir isimmiş hakikaten, evet.İşte Fransızlar, İngilizler, İskoçlar filan derken...

*1839'da bisikleti geliştirme sırası İskoçya*'daydı. Kirkpatrick MacMillan** adlı dahi, tekerleklere lokomotiflerden esinlenerek pedal aksamı bağlamayı akıl etti, bu icadıyla tarihe geçti.

1866'da yeniden Fransa'ya döndük; Pierre Lallement ve Pierre Michau, MacMillan'ın arka tekerleğe taktığı pedal aksamını ön tekerleğe takmaya karar verdiler. Bu fikirleriyle otomobil sektörünün gelişmesini belki 10-20 yıl öne almış olabilirler, ancak bisiklet tasarımı için tabii ki mantıksız bir karardı. 1869'da işin içine estetik algısı girdi.

Girmez olaydı, insanlık tarihinin en çirkin taşıtlarından biriyle tanıştık.

Ön tekerleğin, Rick T Cartman'ın hiç haz etmediği komşusu Nalan Teyze'nin kafası kadar olduğu bu tasarım, Fransız Eugene Meyer'in başının altından çıkmıştı. Böyle alengirli mühendislik oyunlarının hemen ardından...

...nihayet bugünlere geldik!


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler