Bir alarm da Yalova'da! Belediye Başkanı'ndan 'kısıtlama' teklifi

Ülke genelinde yaşanan kuraklıktan Yalova da payını aldı. Yalova’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’nda doluluk oranı yüzde 20’lere kadar geriledi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise mecliste Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Nusret Karaalioğlu’na, “Suda kısıntıya gidelim” teklifinde bulundu.

Bir alarm da Yalova'da! Belediye Başkanı'ndan 'kısıtlama' teklifi

Kuraklık ülke genelindeki tüm barajlardaki su oranlarının ciddi oranlarda düşmesine neden oldu. Bu kapsamda Yalova’nın Termal ilçesinde bulunan Gökçe Barajı’nda da su oranı 2015 yılında yaşanan kuraklıktan sonraki en düşük noktaya geriledi. Yüzde 20’lere gerileyen barajdaki doluluğa karşı kısmi önlemler alınmaya da başlandı.

Barajdan derelere günlük olarak salınan 6 milyon metreküplük su 3 milyon metreküpe düşürüldü. Kuraklığın devam etmesi durumunda 2015 yılında açılan 14 derin deşarj su kuyularından da baraja su takviyesi yapılmaya başlanacak.

Öte yandan, Ortaburun göletinden de baraja su aktarılması gündemde. Meteoroloji kısa bir süre içerisinde yağışların yeniden başlayacağını dile getirdi. Yalova’da hiç yağış olmasa bile 4 ay yetecek su olduğu vurgulansa da vatandaşların gereksiz su harcamasından kaçınmaları tavsiye edildi.

AW858886_02

KESİNTİLER KAPIDA

Diğer yandan barajdaki su oranının düşüşü Yalova Belediye Meclisi’nde de gündeme eldi. Meclisin başında Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Nusret Karaalioğlu’na barajdaki durumu hatırlatan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “Barajdaki su seviyesini gördüm. Barajda neredeyse su kalmamış. Bence testi kırılmadan önlem alalım. İsterseniz su kısıtlamasına gidelim” dedi.

AW858886_01

Bunun üzerine Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Nusret Karaalioğlu ise, “Barajda su bir hayli azaldı. Oturup konuşalım. Duruma göre kısıntı yapılsın” diye cevap verdi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
EVET SEN GİT HAZIR SU HAVZALARINA EV DİKTİR SEN GİT İSTANBULU BETONA ÇEVİR SEN GİT ÜLKEYİ TOKİYE SAT SONRA SU YOK YAĞMUR YOK NE OLACAKTI ORMAN BIRAKMADINIZ OVA BIRAKMADINIZ TARIM ARAZİLERİNİ YOK ETTİNİZ AVM İŞ HANI ELLİ KATLI BİNALAR YAP SONRA EEE SONRASI KITLIK PİSLİK VE ADAM KAYIRMA MÜTEAHHİT ZENGİNLEŞTİRME OPERASYONLARI SONRA SUSUZLUK ALLAH İŞİNİ İYİ BİLİR VERİLENE ŞÜKRETMEYİP DAHA FAZLASINI İSTEYEN YÖNETİCİLER BİZİ BU HALE GETİRDİ.....
İstanbul da millet hortum takıp araba yıkıyor.
YAHU DENETLEME SIFIR SIFFIR SIFFIR !!! BELEDİYE ZABITA AYAKTA UYUYOR !!!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler