Bir Rock Yıldızının Ardından... Scott Weiland'ın Müzik ve Trajedi Dolu Hayatı

İki farklı grupla Grammy kazandı... Uyuşturucu kullanımından defalarca tutuklandı, rehabilitasyona yatırıldı... 3 Aralık sabahı hayata veda etti.

Bir Rock Yıldızının Ardından... Scott Weiland'ın Müzik ve Trajedi Dolu Hayatı

27 Ekim 1967'de, California'da doğdu...

...ve travmalar henüz çocukken başladı.
Scott Richard Kline'ın annesi Sharon ile babası Kent, rock yıldızımız henüz 2 yaşındayken boşandılar. Scott, 5 yaşında üvey babası Dave Weiland'ın soyadını aldı.

Liseye üvey babası ile birlikte taşındıkları Ohio'da başladı. Öğrenim gördüğü lisede, büyük sınıflardan biri tarafından tecavüze uğradı, korkusundan yıllarca kimseye anlatamadı, ailesinden ve Ohio'dan ayrılıp California'ya geri döndü.

Önce Edison Lisesi'nde, sonra da Orange Coast (O.C. birşeyler hatırlatıyor mu?) Lisesi'nde öğrenimine devam etti. Orange Coast'ta okurken, Los Angeles Daily gazetesi için amatör muhabirlik yapıyor, bir yandan da küçük lise gruplarında gitaristlik yapıyordu. Bir Black Flag konseri hayatını değiştirdi.

15 yaşındayken gittiği bir Black Flag konseri, yıllarca kader ortaklığı yapacağı bas gitarist Robert DeLeo ile tanışmasına sebep oldu.

Robert DeLeo'nun kardeşi Dean DeLeo gitara, Eric Kretz de davula geçti. Scott Weiland'ın mikrofonu aldığı ilk ekip, Mighty Joe Young böylece 1986 yılında kurulmuş oldu... Bir süre sonra, zaten Mighty Joe Young adında bir müzisyen olduğu için isimlerini değiştirmek durumunda kaldılar: Shirley Temple's Pussy.

1989 yılında Atlantic Records ile sözleşme imzaladıklarında, 1928 doğumlu Hollywood yıldızı Shirley Temple'ın menajeri bu isimden rahatsız olmuş olmalı ki, yeniden isimlerini değiştirmeye zorlandılar. Stone Temple Pilots böyle doğdu.

  1. İlk albüm, ilk büyük başarılar...

29 Eylül 1992'de Stone Temple Pilots'ın Brendan O'Brien prodüktörlüğünde kaydettiği ilk albüm Core yayınlandı.

Grubun hala en çok satan albümü olan Core tam 8 defa platin plak kazandı; albümde yer alan Plush ve Creep grubun ilk büyük hitleri olarak hafızalara kazındı. Scott Weiland, Plush'taki performansıyla da ilk Grammy'sini aldı: En İyi Rock Vokali.

Henüz 25 yaşındaydı...

1994 yılında yeniden Brendan O'Brien ile kaydettikleri ikinci albümlerini yayınladılar: Purple.

Bu albümle ilk kez Rock listelerinde ilk sıraya yükseldiler. Albümdeki iki hit Vasoline ve Interstate Love Song ile ana akım radyoları ve televizyonları da domine ettiler...

Aynı yıl, Scott Weiland uzun süredir birlikte olduğu kız arkadaşı Janina Castenada ile evlendi. Castenada 6 yıl süren bu evlilikte Scott Weiland'ın en kötü zamanlarına da şahit olmak durumunda kaldı. 1995. İlk tutuklanma.

1995'teki uyuşturucu baskınında, Scott Weiland'ın evinde kokain ve eroin ele geçirildi. Vokalist tutuklandı. Davanın ardından rehabilitasyona yatırılan Scott Weiland'ın basına verdiği açıklama şöyleydi: ''Yeniden ayık olmak istiyorum... Bu meret hayatımın içine s**madan ya da beni öldürmeden bir şeyler yapmam gerektiğinin farkındayım.''

1996'da yayınladıkları Tiny Music... Songs from the Vatican Gift Shop isimli 3. albümleri, Scott Weiland'ın uyuşturucu problemlerine fena halde takıldı.

Harika eleştiriler alan albümün hemen ardından, Stone Temple Pilots'ın Kiss ile turneye çıkması bekleniyordu. Ancak şarkıcının yeniden rehabilitasyona yatması ile bu planlar iptal edildi. 1998'e kadar Scott Weiland'ın kendine gelmesini bekledi müzikseverler... 1998'de ilk solo albüm, 1999'da ilk 'ölümden dönüş'.

1998'de Scott Weiland ilk solo albümü 12 Bar Blues'u yayınladı, Stone Temple Pilots ile küçük bir ara vermişlerdi... Rock albümü de değildi bu albüm, pop albümü de değildi. Tarzı belli olmayan bir albüm olduğu için, radyolarda da sık yer verilemiyordu.

Solo albümün hemen ardından Stone Temple Pilots konserlerine geri döndü şarkıcı. Ancak o da uzun sürmedi; 1999 yılının Temmuz ayında aşırı dozda eroin kullandı, neredeyse ölmek üzereyken hastaneye kaldırılarak kurtarıldı.

Scott Weiland bu haldeyken kaydettikleri 4. Stone Temple Pilots albümü ise başarıdan başarıya koşacaktı.No.4 albümü ve Sour Girl.

Müzikal denemelerden sonra, ilk albümlerindeki hallerine döndükleri No.4 ile yine büyük bir başarı elde etti Stone Temple Pilots.

Albümdeki ilk single Down rock listelerini altüst ederken; ardından gelen Sour Girl, listelerde ilk sıraya yerleşen ilk Stone Temple Pilots single'ı olarak hafızalara kazındı. Eski eşi Janina için yazdığı Sour Girl oldukça hüzünlü sözleri ve hafif müziğinin yanı sıra, klibinde Sarah Michelle Gellar'ın oynamasıyla da dikkat çekiyordu.Yeni bir evlilik, yeni bir tutuklanma...

Rock yıldızı, 2000 yılında model Mary Forsberg ile hayatlarını birleştirdi. 2007 yılına kadar evli kalan ikilinin, Noah ve Lucy adında iki de çocukları oldu...

Ancak bu evlilik ve çoluk çocuklu hayat, Scott Weiland'ın şeytanlarını tam anlamıyla kovamadı. 2001 yılında Stone Temple Pilots'ın bir konseri öncesi, eşine şiddet uyguladığı için tutuklandı şarkıcı. Geceyi nezarethanede geçiren ve konsere çıkamayan Scott Weiland, 6 aylık gözetim ve eşinin de katılacağı 26 terapi seansı cezasına çarptırıldı.

Aynı yıl Stone Temple Pilots ile 5. albümleri Shangri La Dee Da'yı yayınladılar. İşler yoluna giriyor gibi görünüyordu, en azından bir süredir uyuşturucu kullanmamıştı Weiland, çoluğunun çocuğunun başındaydı.

Sonra işler yoluna falan girmedi tabii...

2003 yılında önce eroin etkisinde araba kullanmaktan, ardından da doğum gününde sabaha karşı alkollü vaziyette kaza yapmaktan tutuklandı Scott Weiland. İşler hiç mi hiç yolunda gitmiyordu.

Bu olaylar üzerine Stone Temple Pilots üyeleri 2003 yılında grubun dağıldığını açıkladılar. Bu ayrılık, yepyeni bir olayın habercisiydi aslında. Velvet Revolver!Bir süpergrubun doğuşu...

Eski Guns N' Roses üyeleri Duff McKagan, Matt Sorum ve Slash'in daveti ile Velvet Revolver'ın şarkıcısı ve şarkı sözü yazarı oldu Scott Weiland.

Bu süpergrubun doğuşu ve hemen ardından 2004 yılında yayınladıkları ilk albüm Contraband, müzikseverleri aşırı sevindirdi, karşılığını da Grammy'lerde aldı. Contraband, Yılın En İyi Rock Albümü seçildi; Scott Weiland, Slither'daki vokal performansıyla Yılın En İyi Rock Vokali Grammy'sini ikinci kez evine götürdü!

2007'de Velvet Revolver'ın ikinci ve son albümü yayınlandı: Libertad. Bu albümdeki şarkı sözleri, Scott Weiland'ın özel hayatındaki problemleri daha da ön plana çıkardığı materyallerden oluşuyordu. For A Brother, uyuşturucudan hayatını kaybeden bir arkadaşı içindi; The Last Fight ise kendi rehabilitasyon günleriyle ilgiliydi...

Bu albümden sonra şeytanları yeniden kontrol dışı kalan Scott Weiland gruptan kovuldu, Velvet Revolver'dan da başka bir albüm gelmedi...

2007 yılında bir kez daha alkollü araç sürmekten tutuklandı Scott Weiland, tabii ki bu haber kimseyi şaşırtmadı.

2008'de önce ikinci solo albümü Happy In Galoshes'u yayınladı, ardından da Stone Temple Pilots'a geri döndü. Bir turne için yaşanan bu birleşme, yarım kalan işlerin tamamlanması için harika bir fırsattı: 2010 yılında Stone Temple Pilots'ın 6. ve son albümü Between The Lines yayınlandı... 9 yıl sonra orjinal kadronun bir araya gelişi, albüme 3 dalda Grammy adaylığı getirdi. Albümle ilgili verdiği röportajda Scott Weiland 'Ara sıra sıra viski içiyorum, ama uyuşturucuyu tamamen bıraktığımı söyleyebilirim' diye konuşmuştu.

2011 yılı verimliydi Scott Weiland açısından. Önce üçüncü solo albümü The Most Wonderful Time of the Year'ı yayınladı, hemen ardından da Not Dead & Not For Sale adlı otobiyografisini yayınladı.

2013 yılına kadar özel hayatı da, Stone Temple Pilots da yolunda gidiyor gibi görünüyordu. Öyle olmadığı, 2013 yılında Scott Weiland'ın verdiği röportajlarda 'keşke Velvet Revolver yeniden toplansa...' cümleleri kurmasıyla belli oldu. Bir konser öncesi kuliste gergin anlar yaşayan Stone Temple Pilots, Scott Weiland'ı kovdu.

Scott Weiland, solo projeleri ile yeniden başbaşaydı...Son şarkılar, ve ölüm.

Stone Temple Pilots'tan kovulmasının ardından, solo şarkılarını seslendireceği bir grup kurdu Scott Weiland; Wildabouts.

Wildabouts'un yanı sıra, Guns N' Roses gitaristi Ron Thal ile kurduğu Art of Anarchy adlı grup ile bir de albüm yayınladı...

Kendi halinde, paparazilerden, polislerden ve mahkeme salonlarından uzak bir şekilde müziğini yaparken, 3 Aralık 2015 sabahı tur otobüsünde ölü bulundu.

90'ların en büyük rock yıldızlarından biriydi,
ölüm sebebinin kalp krizi olduğu açıklandı.

---

Kaynaklar: Rollingstone.com, Datalounge.com & Wikipedia.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler