Böcek diyeti: Yeni trend mi yoksa çılgınlık mı?

Gün geçmiyor ki yeni bir beslenme trendi çıkmasın. Daha çılgını olmaz artık diye düşünürken yine fazla çılgın bir diyetle karşılaştık. 24 yaşındaki Joy Nemerson bize yok artık dedirtmeyi başardı. Bakalım siz ne düşüneceksiniz...

Böcek diyeti: Yeni trend mi yoksa çılgınlık mı?

Joy yemeklerine protein kaynağı olarak böcekleri ve çeşitli sürüngenleri ekliyor. Birçok yemeği karınca yumurtaları, kızartılmış cırcır böceği, un kurdu ve kızartılmış çekirge ekleyerek kendine yeni tarifler yaratıyor. Bu alışılmadık diyet türüne başlama sebebi aslında sürdürülebilir bir dünya için kendince destek olmak istemesi. Joy bu beslenme şeklini herkesin benimsemeyeceğini kabul etmesine rağmen bu beslenme şeklinin öncüsü olmaya ve uygulamaya devam ediyor.

böcek

Yeni yapılan bir araştırmaya göre cırcır böceği yemek mideye faydalı. Midedeki yararlı bakterilerin artmasına ve iltihabın azalmasına yardımcı olduğu söyleniyor. Biz değil, araştırmalar söylüyor :)

Joy, ilk başta bir böceği yemenin oldukça tuhaf olduğunu kabul ettiğini ancak bunun üstesinden kolaylıkla geldiğini söylüyor.

böcek2

Joy çocukluğundan beri yemek konusunda çok mızmız biri ve birçok yiyeceğe de alerjisi varmış. 2017’de böceklerden yapılan yiyecekler üreten bir şirketin yöneticisiyle tanıştıktan sonra, bu konuya çok ilgi duyduğunu ve hemen bu diyete başlamak istedğini söylüyor.

Sadece sağlıklı beslenmek için değil aynı zamanda bunu bir yaşam tarzı olarak benimsediğini söyleyen Joy, insanların beslenebilmeleri için dünyanın ne kadar tahrip edildiğini, böcek yemenin sürdürülebilir bir dünya için daha iyi olduğunu ekliyor. Böceklerin de et kadar protein ve demir yönünden zengin olduğunu, üstelik etini yediğimiz hayvanlar kadar doğal kaynakları harcamadıklarını söylüyor. Bir avuç böceğin sağlığa yararları koca bir ineğinkine eşit olduğunu ve dünyanın geleceği açısından daha faydalı olacağını düşünüyor.

böcek3

Joy bu beslenme biçimiyle tanıştığı sırada Meksika’da tatildeydi ve böcek yemenin gayet normal karşılandığı Meksika bu diyete başlamak gayet uygun bir yerdi.

Mexika’da böceklerden yapılan birçok farklı yemek denediğini ve oldukça lezzetli olduğunu söyleyen Joy, Amerika’ya geri döndüğünde insanların böcek yemesini çok tuhaf karşıladıklarını ve bu diyeti uygulamanın daha zor olduğunu söyledi. Amerika’da gerekli malzemeleri bulmak daha zor, o yüzden Joy internetten sipariş verdiği cırcır böceği unuyla muffin, kek, kurabiye pişiriyor.

sec_25078876-7170

İnsanların bu beslenme şeklini hala anlayamadıklarını, markette böcek satın alırken ona tuhaf tuhaf baktıklarını söyleyen Joy, bu durumun onun kararını etkilemediğini, aksine durup insanlara bu beslenme şeklinin sağlığa ne kadar faydalı olduğu hakkında bilgi verdiğini ve bunu yapmaya devam edeceğini söylüyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
iğrenç????
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler