Bu balıkların yararı değil zararı var! Aklınızda olsun, TÜKETMEYİN

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar göstermiştir ki deniz ürünlerinde bulunan protein, çok sayıda vitamin ve mineral, Omega 3 yağ asitleri diğer besinlere nazaran oldukça yüksek seviyededir. Ancak bazı balıkları tüketmek oldukça tehlikelidir. Bakalım bu söz hangi balıklar için geçerli...

Bu balıkların yararı değil zararı var! Aklınızda olsun, TÜKETMEYİN

Balığın sağlığımıza faydası saymakla bitmez ancak bazı balıklar vardır ki, faydasından daha çok zararlarıyla bilinir. Kötü şartlarda yetiştirilen veya suların kirliliğinden dolayı bazı deniz mahsullerini sağlığımızı düşünerek tüketmemekte fayda var.

Bu nedenle de balık satın alırken türüne dikkat etmeli ve bildiğiniz balıkları seçmelisiniz.

Bazı dip balıkları ve avcı balıklarda bulunan cıva miktar normalin üzerinde olduğundan bu balıklardan uzak durmak gerekir.

İşte tüketimi tavsiye edilmeyen balık türleri…

Tilapia balığı

Tilapia Afrika’ya özgü bir balıktır ve faydasından çok zararlarıyla bilinir. Genel olarak Omega 3 özellikleriyle bilinen balıkların aksine Tilapia Omega 3 miktarını en az içeren balık türüdür.

Tilapia aynı zamanda iltihaba neden olan omega 6 yağ asidi içerir. Yapılan araştırmalar, Tilapia balığının hamburgerlerden daha zararlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Pangasius balığı

Bu balığın anavatanı Vietnamdır. Amerika pazarında büyük oranda başarılı bir pazara sahip olmuş olsa da bu başarı her nedense kısa sürmüştür.

Genel olarak tatlı su balıklarının grubunda yer alır. İçeriğinde antibiyotik barındırmasının yanı sıra arsenik ve ağır metaller barındırır. Bu balık çoğunlukla en çok kimyasala maruz kalan yemlerle beslenir.

Bünyelerinde, yüksek seviyede zehirli toksin madde ve bakteriler barındırması, barındırılan zehirlerin arsenik gibi endüstriyel maddeler olması, kirli sularda yetiştirilerek dondurulmaları, insan vücuduna yarar sağlayacak hiçbir besin ağırlığı taşımadıkları gibi nedenlerden dolayı tercih edilmemeye başlanmıştır.

Havyar

Havyar statü sembolinden başka bir şey değildir. İçeriğinde B12 vitamini var olsa da yoğun miktarda tuz oranına sahiptir.

Çiftlik somonu

Çiftlik somonunun içerisinde cıva dolu toksinler bulunur. Balık çiftçileri bu balıkların suyuna bakterilerin ölmesi balıklarında yaşamaları için çeşitli kimyasal maddeler ekliyorlar. Genellikle antibiyotik yüklenen sularda yaşayan balıkları tükettiğinizde vücudunuza tonlarca antibiyotik yüklemesi yapıyor olabilirsiniz.

Kılıçbalığı

Kılıçbalığı, cıva oranı yüksek en kirli deniz balıkları grubunda yer alıyor. Uzmanlar bu balığı genellikle çocukların ve kadınların tüketmekten kaçınması gerektiğini önemle vurguluyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
millet hamsi alamıyor kılıç balığımı alıp yiyecek
zaten normal bir anadolu insanı istesede ya bu balıkları bulamaz yada satın alamaz. yani sorun yok dağılın beyler.. :)
Denizden babam çıksa yerim lafı boşmuş demek..
@budha50 O laf böylesine kirletilmemiş denizler için geçerli.
Hayvan ve hayvansal atıklar yemek kanser yapar. Youtube de insan neden otçuldur diye araştırın.
@ekinoks0 kanser yaparmı bilemem ama bazı akademisyen doktorların tezine göre insan midesi sadece meyve ve sebze için tasarlanmış diye bir iddia var araştırmak gerekir...
@derya_durmus_1970 öyle olmuş olsaydı otçul hayvanlardaki gibi midemiz 4 bölmeden oluşması gerekirdi.
kışıçbalığı bir dip balığı değildir.fazla civa absorbe etmesi imkansız.midye yemeyin bunların yerine.çünkü o civa ve ağır metal barındırır
BANKALAR EMEKLİLERE PROMOSYON OLARAK AYDA YARIM KİLO KILIÇ BALIĞI VERSELER DE KILIÇ ŞİŞ YAPSAK GELDİK GİDİYORUZ KILIÇ TATMADIK
çok buldukta seçmesi kaldı
Ahahha halkın yorumları ne kadar doğru. İnsanlar hamsi bu sezon var mı ucuz mu derdindeyken sayılan balıkların hangisini tüketiyor. Ben üstteki balıkları tüketeni görmedim
Şu anda yenecek en sağlıklı en temiz balık Norveç uskumru su ve en ucuz
DENİZDEN BABAM ÇIKSA ODA GİTDİ YANİİİ YERİM MİDYEDE YERİM KARDEŞİM YAAAAA
Bak şimdi... Vietnamdan kargo ile balık getirtiyordum. Ne olacak şimdi?
her mevsimin balığı sardalya yiyin. 20 lira altında balık yok. Güya her tarafımız deniz.
su anda denizden rahmetli babam ciksa onu yermiyim bilmiyorum hahahaha
alabalık,hamsi,çipura,somon,mezgit,barbun,levrek,lüfer,kalkan,sarıkanat,uskumru,istavrit,
Diğer Haberler