Bunu Okuduktan Sonra Soğan Kabuklarını Atmayacaksınız!

Soğan, göğsünüzü gere gere sofraya koyduğunuz yemeklerin, herkesten sakladığınız en kral tariflerin ayrılmaz bir parçası! Büyük bir hata sonucu bugüne kadar çöpe attığınız soğan kabuklarının faydalarından haberiniz var mı?

Cilt sağlığı için birebir

Araştırmalar, soğanın kahverengi dış kabuğunun antioksidan, lif ve flavanoid bakımından zengin olduğunu gösteriyor. Soğanın dış kabuğu bu özellikleriyle cilt sağlığı bakımından eşsiz bir kaynak.

Damar tıkanıklığı ve hipertansiyon sorununuz varsa…

Bundan sonra soğan kabuklarını daha bir özenle saklamalısınız. Soğan kabuğu içeriğindeki kuersetin sayesinde damar tıkanıklığını ve hipertansiyonu azaltıcı etkiye sahip. Bunların yanı sıra, soğan kabuğu kanser önleyici, antibakteriyel ve anti mantar bileşenler bakımından da oldukça zengin.

Beslenmenizde soğan kabuğuna yer vermek aşağıdaki hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor:

  • Kalp ve damar hastalıkları (kardiyovasküler hastalıklar)

  • Kolon kanseri

  • Obezite

  • Tip 2 diyabet

  • Sindirim sistemi problemleri

Kan akışınızı düzenleyecek bir çaya ne dersiniz?

Hazırlanışı oldukça zahmetsiz olan bu çay, aynı zamanda harika bir detoks içeceğidir. Biriktirdiğiniz soğan kabuklarını cam bir kavanoza koyun. Çayınıza koyacağınız kadar soğan kabuğunu kavanozdan alıp kaseye yerleştirin ve üstüne kaynamış su ekleyin. Kasenin üzerini kapatıp 15 dakika bekleyin. Bu sürede soğan kabukları suyu emecek. 15 dakika sonra çayınızı süzdükten sonra içebilirsiniz. Maksimum etki için yatmadan önce içilmesi öneriliyor.

Soğan kabukları yemeklerde nasıl kullanılır?

Soğan kabuğunu doğrudan yemek pek iştah açıcı olmadığı için çorbalarınızda veya yemeklerinizde kullanmak en güzeli. Yıkadığınız soğan kabuklarını ufak parçalar halinde atıp yiyerek veya büyük parçalar halinde atıp daha sonra içinden çıkartarak kullanabilirsiniz.

Besin değeri yüksek lifler kanserle savaşıyor

Soğan kabuğunun içerdiği yüksek lifler takviye edici gıda olarak paha biçilemez. Bu lifler, bağırsaklarda biriken toksinin atılmasına yardımcı olarak, vücudun pH dengesinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Toksinlerden arınmış bağırsaklarda tümör hücrelerinin oluşumu ve gelişimi önleniyor. Ancak, hamile kadınların ve emziren annelerin soğan kabuğunu kullanması önerilmiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Soğan kabuğu cinlerin en çok sevdiği yiyecekler arasında yer alır, atmayın da göreyim.
@eye4u değişik bir salaksın
@eye4u Bende diyorum nereye gidiyor bu kabuklar. Hemen bir soğan kabuğunu koruma muskası yaptırayım bari.
@eye4u gerizekalı
Gerizekalı
kesin akplisin üstüne üstlük malsın
@mams88 kesinlikle katılıyorum bu aptal seylere akp li inanır sadece.. hergun masalları dinleyip inanmıyorlarmı
cinlerin parası imiş . soğan kabuklarını yiyince cinler midenize girip o kabukları almaya çalışırken zararlı kanser hücrelerini de öldürür, bağırsakları da temizler , bağırsağın içine nasıl sığacak , mecburen temizleyerek geçmesi gerek . o yüksek ses cinlerin vücuttan çıkması ile ortaya çıkar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler