Mynet Trend

         

''Buraları Niye Terk Etmişler?'' Diyeceğiniz, Dünyanın En Güzel 20 Virane Yeri

''Buraları Niye Terk Etmişler?'' Diyeceğiniz, Dünyanın En Güzel 20 Virane Yeri

Tapınaklar, kaleler, köyler, gemiler... Dünyanın dört bir yanından terk edilmiş cennetler. (Ülkemizden de bir yer var)

Craco - İtalya

Kökeni 540'lı yıllara kadar dayanan ve 20. yüzyıla kadar fakir çiftçi bir insan nüfusunun ikamet ettiği Craco 1963 yılında heyelan, 1970 yılında ise büyük bir sel dolayısı ile boşaltılmış. Ayrıca bu antik köy ''İsa'nın Çilesi'' filmine de ev sahipliği yapmış.

Aziz Nikolaos Kilisesi

Elektrik üretimi için kurulan bir baraj yüzünden harabe duruma gelen Mavorvo Gölü, Makedonya'daki Aziz Nikolaos Kilisesi. İnanılmaz bir manzaraya sahip olduğuna değinmemize gerek yok.

Gouqi Adası

Çin’deki Yangtze Nehri’nin döküldüğü yerin yakınlarındaki yaklaşık 400 adadan oluşan Shengi Adaları’nda yer alan, doğanın ele geçirdiği bir balıkçı köyü. İnsanoğlunun doğa ile başa çıkamayacağının eşsiz bir kanıtı adeta...

Miranda Kalesi

Belçika'da bulunan, 1866 yılında inşa edilen bu virane kale aslında bir yazlık olarak yapılmış. 2. Dünya Savaşı'nda nazilerin eline geçen kale 20 yıl kadar yaz kampı olarak kullanılmış. 1991 yılında ise terk edilmiş.

Ross Adası

Hindistan, Güney Andaman'da bulunan bu ada İngilizlerin Hindistan sömürgesini ele aldığı yıllarda cezaevi olarak kullanılmış. Terk edildikten sonra yeşilin ele geçirdiği adanın son hali böyle.

New Orlans Parkı

2005 yılındaki büyük Katrina Kasırgası'nda tahrip olan park şu an terkedilmiş halde öylece duruyor. Suların metrelerce yükseldiği kasırga sırasında tuzlu suyun çok fazla zarar vermesi ve onarımın çok pahalı olması nedeniyle terk edilmiş.

Hirta

İskoçya'da birçok farklı ulusun zaman içinde işgal edip yurt bellediği bu alan, çetin hava koşulları ulaşım zorluğu nedeniyle terk edilmiş durum şimdilerde...

Kubbe Evler

Bir zamanlar harika bir tatil yeri olan, fırtına yüzünden harap olmuş Florida'daki terk edilmiş evler...

Berlin

Nevada State Park'ta bulunan, 1897 yılında kurulan fakat 1911 yılında terk edilen maden.

Kolmanskop

1908 yılında, elmas çıkartımı için kullanılan, 1954 yılında elmas rezervi bitince terk edilen ve kumların ele geçirdiği virane yer.

Kilchurn Kalesi

1400'lü yılların ortasında İskoçya'da inşa edilen ve çok önemli kişilere ev sahipliği yapan, nedeni bilinmemekle birlikte 1700'lü yıllarda terk edilen, dünyanın en çok fotoğraflanan kalesi.

Kayaköy

Ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan ve pek az bilinen, 1923 yılındaki Yunan-Türk mübadelesi yüzünden terk edilmiş, yaklaşık 350 taş evin olduğu Kayaköy...

Ağaç Gemi

1911 yılında suya indirilmiş, sene 1972'yi gösterdiğinde emekli olmuş, mangrov ağaçları tarafından istila edilm SS Ayrfield gemisi.

Como Gölü Villası

Como Gölü'nün yanındaki dağlara yuvalanmış, yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen eski villa. Bir rivayete göre içinde intihar edildiği için sahipleri tarafından terk edilmiş...

Allerheiligen Manastırı

Kara Orman, Almanya'da 1192 yılında inşa edilmiş fakat 3 kere yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangınlar sonrası neredeyse tamamen yok olan tarihi manastır.

Ta Prohm Tapınağı

Kamboçya'da 12. yüzyılda yapılmış ve 17 yüzyıl ortalarında terk edilmiş, dev ağaçların istila ettiği tapınak.

Maunsell Deniz Kaleleri

Büyük Britanya'yı 2. Dünya Savaşı sırasında olası Alman çıkartmalarını bertaraf etmek için yapılmış ve 1964 yılında terk edilmiş deniz kaleleri.

Dundas Kalesi

Mimar Bradford L. Gilbert tarafından tasarlanmış, Edinburgh yakınlarındaki Dundas Kalesi. Böyle bir kalenin yıllardır terk edilmiş vaziyette olması çok ilginç..

Bodiam Kalesi

1385 yılında 2. Richard tarafından Fransız istilasını geri püskürtmek için yaptırılmış, kale biçiminde kulelere sahip terk edilmiş kale...

Metodist Kilisesi

1926 yılında 1 milyon dolar maliyet ile yaptırılmış fakat 1980 yılında terk edilmiş bir metodist kilisesi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön