Çam kozalağının faydaları nelerdir?

Çam kozalağını evimizde sadece süs olarak değerlendirmek yerine yiyip içeceğiz artık. Çünkü kendileri tam bir şifa kaynağı. Çam kozalağının faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

Çam kozalağının faydaları nelerdir?

Faydaları neredeyse hiç duyulmamış özel bir bitki çam kozalağı. Evlerde çoğu zaman dekor amaçlı kullanılınan kozalağının faydaları öyle çok ki, duyduktan kendisinin reçelini bile yapıp afiyetle yiyebilirsiniz!

SOLUNUM VE AKCİĞER RAHATSIZLIKLARI

Öksürük, tıkanma, astım rahatsızlığı ve balgam çıkarma gibi hastalıklarda oldukça etkili. Eğer sigara kullanıyorsanız, ciğerlerinizi temizlemek için de birebir! Bakın öyle ki, cümlelerime şimdiden ünlem koymaya başladım. Gerisini siz düşünün artık.

ÇÖKMÜŞ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Bağışıklık sistemini artıran kozalak, doğada nadir bulunan özel bileşenlere sahiptir. Kış boyunca hasta olmamak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına, suyunu içebilir ya da reçelini yaparak kahvaltıda tüketebilirsiniz.

YIPRANMIŞ SAÇLAR

Çam yağına biraz daha alışık haldeyiz. Çam kozalağı yağını yıpranmış saçlarınız için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Saçlarınız dökülüyorsa da yine seçiminizi çam yağından yana kullanabilirsiniz.

PSİKOLOJİK SORUNLAR

Stres, sıkıntı ya da bunalım halindeyseniz çam yağı koklamak sizi yatıştıracaktır. İsteğiniz doğrultuda yastıklarınıza ya da çamaşırlarınıza birkaç damla damlatabilirsiniz. Yastıklarınıza damlattığınız çam yağı, rahat bir uyku uyumanızı da sağlayacaktır.

ODAKLANMA SORUNU

Odaklanma problemi yaşıyorsanız bunun için çam suyundan faydalanabilirsiniz. İçtiğiniz çam suyu, sizi yatıştırarak odaklanma problemini ortadan kaldıracaktır.

ÇAM KOZALAĞI SUYU NASIL HAZIRLANIR?

5 adet yeşil çam kozalağını doğrayın ya da bütün bırakabilirsiniz. (Dezenfekte etmeyi unutmayın.) Derin bir kaba ya da tencereye içme suyu ekleyin. Doğramış olduğunuz çam kozalaklarını suya ilave edin. 24 saat boyunca demlendirin. Bir gün beklemesinin sonucunda yarım saat de kaynatın.

Uygulamanın sonunda bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde bir bardak tüketebilirsiniz.

Not: Doğadan gelen şifa kaynağı da olsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bilmediğiniz bir rahatsızlığınız varsa içtiğiniz su durumu tetikleyebilir. Sağlıcakla!


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
kozalağı nasıl soyacaksınız .onu bile anlatmamışsınız.bu ne ciddiyetsizlik .insanı okuduğuna pişman ediyorsunuz....
@casperr1973 Ömründe kozalak gördünmü ? soymayı deniyorsun
@casperr1973 kozalak soyulmaz. Biraz araştırın.
@casperr1973 Kozalağın soyulmasınıda ilk kez senden duyuyorum! Ne soyması aga? Yıka iyice, doğra ve kaba koy demle!!!
resmini görüyorsun soyma işlemi olamayacağını anlamiyormusun
merhabalar, taze kozalak bulunca soymanıza gerek kalmıyor. Tarifimiz bu şekilde doğrudur :) Sevgiler @casperr1973
dezektevre derken nasıl bir yöntem uygulamamız lazım dezektevre nasıl olacak
ORMANDAN ALIP GELMEYİN ÜSTÜNÜZDE VEYA ARABADA ORMANCIYA YAKALANIRSANIZ CEZASI ÇOK FAZLA.TABİ BU YASAKĞINDA SEBEBİ VAR.
@ibotaban neye yassak,haci dayu?
@s.acilen Onardan tohum dökülüp veya hayvanlar tarafından yenildikten sonra ulaştığı her yerde dışkı veya farklı sebeplerle yeni fidanlar oluşuyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler