Çanakkale’de soğanlar görüntüsüyle şaşırttı! Sebebi sıkıntı ve stres mi?

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, bahçesine ektiği soğanların hasadını yapmaya başladığında bir kökten birbirine yapışık 10’un üzerinde soğan yetiştiğini gören İlyas Tezcan (55), şaşkınlık yaşadı. Ziraat mühendisi bahçedeki soğanların bir sıkıntı ve strese bağlı olarak mitoz bölünme geçirmiş olabileceğini belirtti.

Çanakkale’de soğanlar görüntüsüyle şaşırttı! Sebebi sıkıntı ve stres mi?

Bayramiç’in Menderes Mahallesi’nde yaşayan İlyas Tezcan, bahar aylarında ilçe pazarından aldığı tohumluk soğanları evinin yanındaki bahçesine ekti. Hasat dönemi gelen soğanları sökmeye başlayan Tezcan, bir kökten yetişen birbirine yapışık 15 soğanı bir arada görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Tezcan diğer soğanların da aynı şekilde çıktığını gördü.

5d2d8637c03c0e2104ef612b

Bahçesinde 500 metrekare alana ektiği tohumların bir yerine her kökte 5 ile 15 tane birbirine yapışık soğan olarak yetişmesi nedeniyle hasat sırasında ortaya ilginç görüntüler çıktı. Şaşkına dönen çiftçi İlyas Tezcan, mahalledeki komşularına ve arkadaşlarına bunun neden kaynaklanmış olabileceğini sordu. Ancak, komşuları da böyle bir olayla karşılaşmadıklarını belirtti. Sosyal medya hesabından soğanların fotoğrafını yayınlayarak bunun nedeniyle ilgili bir cevap arayan Tezcan, şu ana kadar da bir yanıt bulamadığını söyledi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Salih Bozkurt, bahçedeki soğanların bir sıkıntı ve strese bağlı olarak mitoz bölünme geçirmiş olabileceğini belirtti. Ancak konunun daha kapsamlı araştırılması gerektiğini de ifade etti.

Kaynak: DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
çünkü çanakkale topraklarına chp lilerin yunanlı dedelerini ermeni ecdanını gömdük. o yüzdendir
allahını seven tarımdan anlamıyorsa yorum yapmasın
helal olsun bilmiş dediniz bizde yuttuk insanlar için bi teşhis koyamadığınız zaman sitres diyor işi kapatıyorsunuz şimdi soğandamı sitrese girmiş yapma yav komik oluyonuz insanlarla alay editorsunuz ayıp yav
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler