Çenemizi Yoracak Bir Liste: Zengin İnsanların 8 Ortak Özelliği

Garanti veriyoruz: en az 5 maddede ''Demek bu yüzden zengin olamıyorum...'' diyeceksiniz.

Çenemizi Yoracak Bir Liste: Zengin İnsanların 8 Ortak Özelliği

Önce araştırmaya konu olan zengin insan profilini tanıyalım.

Business Insider Dergisi yazarı Thomas C. Corley'in 5 yıl boyunca birlikte vakit geçirerek gözlemlediği 233 'zengin insan', hiç de düşündüğünüz gibi bir profile sahip değil (ve muhtemelen yukarıda paylaştığımız resimdeki gibi de görünmüyorlar :) )

Bir kere bu 233 kişinin yalnızca %23'ü aileden kalan para ile işini kurmuş. %45'i orta sınıf ailelerin, %31'i ise fakir hanelerin çocuğu olarak dünyaya gelmiş; dişleriyle tırnaklarıyla zengin olmuş insanlar...

Dişleriyle tırnaklarıyla gelmiş derken abartmıyoruz; bu 233 kişinin %80'i 50 yaşının üzerinde. Araştırmaya dahil olan tüm zenginlerin 'bugünkü zenginliklerine ulaşma süreleri' ortalama 32 yıl. 32 yıllık eşek gibi çalışmanın ürünü olarak zenginler yani.

Yılda en az 160.000 Dolar (yaklaşık 460.000 TL) kazanıyorlar; aralarında 5 Milyon Dola**r**'ın üzerinde serveti olanlar mevcut.

50 yaşını geçtiğimizde ulaşmak istediğimiz noktaya ulaşmış, 'emekçi zenginlerden' bahsediyoruz yani...

Medya imajı dolayısıyla gözümüzde şöyle bir profil canlandı bizim :)
5 yıllık araştırmaya konu olan 233 zenginimizin ortak özellikleri ise şöyle;1. İşlerini seviyorlar!

Yani iyi maaş uğruna her dakikasından nefret ettiğiniz bir işte çalışıyorsanız, geçmiş olsun arkadaşlar...

Araştırmadaki zenginlerin %86'sı çalıştıkları işi sevdiklerini belirtiyorlar. Hattâ bir ilginç ayrıntı daha; bu kişilerin %61'i, hayalini kurduğu şeyin peşinden giderek zengin olmuş. Üstelik ortalama zengin olma süresi 32 yıl iken, hayalinin peşinden giderek zengin olanların ortalama süresi yalnızca 12 yıl!2. Akıl hocalarına güveniyorlar, akıl hocalığı yapıyorlar...

Bu insanların aralarındaki en zenginlerinin gençliklerinde birer akıl hocaları, başka bir deyişle neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğini öğreten mentorları varmış...

Ve bu insanların neredeyse hepsi, bugün başka gençlere mentorluk yapıyorlar.3. Her gün okuyorlar :)

Yanlış anlaşılma olmasın; keyifli vakit geçirmek ve boş zamanları değerlendirmek için değil; yeni bir şeyler öğrenmek için okuyorlar. Hatta keyif için okumanın zaman kaybı olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil...

Bu insanların %88'i, yaptıkları işle ilgili bilgilerini genişletmek için her gün kitap okuyorlar! %85'i ise ayda en az 2 kitap bitiriyor. %63'ü, yolculuk veya spor gibi kitap okumanın nisbeten zor olacağı anlarda AudioBook (sesli kitap) dinliyor. 4. Bu insanlar sporcunun zeki, çevik ve ahlaklıları.

Araştırmadaki insanların %63'ü lise ve üniversite döneminde ciddi olarak sporla uğraşmış. Sporla olan ilgilerine de bugün dahi (listemizdeki zengin insanların 50 yaşının üzerinde olduğunu hatırlatalım) devam ediyorlar.

Zenginlerin %76'sı günde en az 30 dakika, haftada en az 4 gün egzersiz yapıyor. Egzersiz olarak genellikle koşu, yürüyüş ve bisiklete binmeyi tercih ediyorlar. 5. Hakikaten de 'ahlaklıları'.

İster inanın, ister inanmayın... Araştırma böyle :)

Bu insanların %72'si ayda en az 5 saat hayır kurumlarında gönüllü olarak çalışıyor, bu kurumlara bağış yapıyor. %83'ü vatandaşlık görevlerinin bilincinde, her seçimde mutlaka oy veriyor. %84'ü kumara elini sürmemiş, %99'u ise bugüne kadar hiç tutuklanmamış.6. Yarısından fazlası üniversite mezunu.

Zengin 'denek'lerimizin %68'i üniversite mezunu.

Listemizin en başında bahsettiğimiz özelliklerden birini burada yeniden hatırlatmakta fayda var: bu insanların büyük çoğunluğu orta gelirli ve dar gelirli ailelerden gelme. Hatırladığımıza göre devam edelim: Üniversite mezunu zenginlerimizin %82'si üniversitedeyken harçlık almamış; ek işlerde çalışmış, kendi kendini geçindirmiş.

Üstelik üniversitede de sınıfın en çalışkan öğrencisi değillermiş, büyük çoğunluğunun sınav ortalamaları C ve B arasında geziniyormuş. Tabii ayda en az 2 kitap bitiren insanların üniversiteden sonra da kendilerini geliştirmeye devam etmelerine şaşırmıyoruz...7. Pek şaşırtıcı bir madde değil ama, yine de belirtmekte fayda var: ÇOK ÇALIŞKANLAR!

 • Zenginlerimizin %81'i her günleri için yapılacaklar listesi (to-do list) yapıyor.

 • %44'ü mesai başlangıcından en az üç saat önce uyanıyor.

 • %73'ü haftada en az 58 saat çalışıyor!
  1. Risk almışlar...

  Araştırmaya konu olan 233 kişinin %63'ü, hayatlarının bir döneminde aldıkları risk sayesinde yükselmiş. %27'si ise aldıkları ilk riskte başarısız olmuş, denemeye devam etmiş ve başarmış.

  ---

  Kaynaklar: Richhabits.net & Businessinsider.com

  YORUMLARI GÖR ( 0 )
  Okuyucu Yorumları 0 yorum
  Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
  Diğer Haberler