Çiğ köfte şöyle dursun Adıyaman'ın pek bilinmeyen 5 enfes lezzeti

Dillere destan olmuş çiğ köftesi, adını taaaa dünyanın öteki ucuna bile duyurmaya başarmış bir yemek. En eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman'ın çiğ köftesi kadar duyulmamış leziz mi leziz köfteleri var. En az çiğ köftesi kadar hayranlık duyacağınız o tarifleri sizler için derledik! Buyursunlar...

Çiğ köfte şöyle dursun Adıyaman'ın pek bilinmeyen 5 enfes lezzeti

Yarpuzlu köfte

yarpuzl

Fotoğraf kaynak: Nursel'in Mutfağı

Bu köfte adını özel bir baharat olan yarpuzdan alıyor. Yarpuz diye adlandırılan baharat bir çeşit yabani nane. Kuşbaşı et, nohut ve bulgur kullanılarak hazırlanıyor. Üstüne bir de parmaklar afiyetle yeniyor :)

Kavurmalı hıtap

nursel

Fotoğraf kaynak: Nursel'in Mutfağı

Pidelerin en lezzetlisi diyebiliriz onun için. Kavurmalı ve baharatlı bir harçla hazırlanıyor sonrasında hazırlanan pide hamurun içine konulup pide kapatılıyor. Ardından ver fırına!

Besni tavası

besni

Soğan, sarımsak, patlıcan ve biberin kırmızı et eşliğinde yarattığı bir şölen var sırada! Etin bol bol kullanıldığı bölgede yemeklerin yanında sebze de eksik edilmiyor. Büyük tepsiler ya da tava kullanılarak hazırlanan yemek genellikle fırında pişiriliyor. Lezzetinin şahane oluşundan bahsetmemize gerek yok sanıyorum?

Tevenk sarması

tevenk

Fotoğraf kaynak: Nursel'in Evi

İç harcı pirinç değil, bulgurdan. Kıymalısı da olur sade bulgur harçlısı da. Piştikten sonra ters çevrilir bol yoğurt v e salçalı sosla servis edilir.

Adıyaman köftesi

adıyaman

Fotoğraf kaynak: pratiktarifi.com

Patlıcanlar bir güzel közlenir, dana ve kuzu karışımdan çekilen kıyma ile patlıcanlar kaplanır ve fırına verilir. Piştikten sonra üzerine domates sos gezdirilir. Tadından da yenmez...

Çiğ köfte

iStock-514218874 (1)

Çiğ köfteden bu kadar bahsetmişken tarifini vermemek olmazdı :) Doğu'nun birçok yerinde yapılan çiğ köfte Adıyaman'da bir başka lezzetlidir. Adıyama'nın çiğ köftesi kıyma ile yoğrulur. Yoğurma aşamasında devreye limon da girer.Susuz, kıyma, baharat, salça ve limonun suyu ile hazırlanır bu lezzet. Su asla eklenmez. Özel çiğ köfte tepsisinde yoğrulması şarttır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler