Çinli uygulamalar dünya genelinde popüler olmaya başladı

Özellikle de ABD gibi ülkelerde Çin kaynaklı şirketlerin daha popüler olduğu görülüyor.

Çinli uygulamalar dünya genelinde popüler olmaya başladı

TikTok gibi platformlar Çinli uygulamalar içerisinde en çok popüler olanlardan birisi. Ayrıca dünya genelinde yaygın olan bazı oyunlar da Çin kaynaklı. Bu durum ABD için adeta bir ulusal güvenlik problemi haline geldi. Bu nedenle kısa bir süre önce TikTok ve diğer bazı Çinli uygulamalar ile ilgili ulusal güvenlik meselesi oldukları ifade edildi.

TikTok’un sahibi olan Çinli firma Pekin ByteDance, 2018 yılında Musical.ly uygulamasını satın almıştı ve bu durum her şeyin başlangıcı oldu. TikTok satın alma işlemi için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan izin almamıştı.

Tüm bu izinsiz şirket faaliyetleriyle birlikte ayrıca, geçtiğimiz çeyrekte Çinli bir şirket tarafından geliştirilen uygulamaların toplamda 745 milyon dolar gelir elde ettiği ortaya çıktı. Üstelik Google play store içerisinde en çok indirilen ilk 100 uygulamanın 25 tanesi Çinli geliştiricilere ait. PUBG uygulaması bunlar içerisinde başı çekiyor.

Hatırlayacağınız üzere bundan kısa bir süre önce ABD adeta Çinli şirketlere savaş açmıştı. Geldiğimiz şu noktada ise Çin merkezli uygulamaların bütün dünyada yaygınlaştığı görülüyor. Peki sizce Çin merkezli uygulamaların ABD gibi ülkelerdeki yükselişi devam eder mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

NASA elektrikli uçak üretimine başlayacak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
ABD'nin Çin'e açtığı her savaş Çin'in duyulmasına ve daha popüler olmasını sağlıyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler