Cumhurbaşkanı Erdoğan başlattı! Rekor bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde "1 saat içinde en fazla fidan dikme" etkinliğini başlattı. Erdoğan, 'Rekorumuz bugün Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından Çorum'dan takip edilecek ve kayıtlara geçirilecektir.' dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği çerçevesinde bugün saat 11.11 itibarıyla 11 milyonu aşkın fidan, Türkiye'nin 2023 noktasında toprakla buluşturuluyor.

Türk halkının büyük ilgi gösterdiği organizasyon kapsamında iki ayrı alanda dünya rekoru kırılması da hedefleniyor.

Etkinlikte ilk olarak, 232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait "1 saat içinde en fazla fidan dikme" rekorunun, Çorum'da 1 saatte 301 bin 111 adet fidan dikilerek kırılıp, Guinness Dünya Rekoru'nun Türkiye adına tescil ettirilmesi amaçlanıyor.

Organizasyonda, ikinci rekor denemesi de fotoğraf alanında gerçekleştirilecek. Türkiye genelinde vatandaşların fidan dikerken çektiği fotoğraflardan oluşan bir dijital albüm yapılacak. Daha sonra dünyanın en büyük online fidan dikme anını yansıtan albüm oluşturulup Guinness'e tescil ettirilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN STARTI VERDİ

Etkinlik için başlangıcı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

"Bugün burada sizlerle birlikte paylaştığımız şu güzel manzara ülkemizin 81 vilayetindeki 2023 ayrı noktada aynı anda yaşanıyor. 11/11/2019'da saat 11:11'de toplam 11 milyon fidan ve ağacı geleceğe nefes olması ümidiyle toprakla buluşturuyoruz. Hedefimiz zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmaktır. Bakanımızı ve ekibini, katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Davete icabet ederek ağaç sevgisini bir seferberlik haline dönüştüren aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. Bizimle bu heyecanı paylaşan Kazakistan Başbakanı kardeşime de aynı şekilde sevgilerimi, onun nezdinde Kazakistan Cumhurbaşkanı ve aynı şekilde 'Ak sakalımıza' da selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Rekorumuz bugün Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından Çorum'dan takip edilecek ve kayıtlara geçirilecektir. Gençlerimizin ve çocuklarımızın kampanyaya ilgisi önümüzdeki yıllarda da bu fikrin Ağaç Günü olarak değerlendirmesine fırsat tanıdı. Biz de 11 Kasım'ın Milli Ağaçlandırma Günü olması için Cumhurbaşkanlığı Kararı'nı geçen hafta imzaladık. Ağaç dalıyla gürler. Biz de 82 milyon hep birlikte ortaya koyacağımız eserlerle ve diktiğimiz fidanlarla oluşturacağımız ormanlarla gürlemeyi sürdüreceğiz. Terör örgütlerine karşı milletimiz tarih yazıyor. Her alanda tarih yazıyor. Burada olduğu gibi ağaçlandırma, yeşillendirme konusunda da tarih yazıyor.

erd

Geçmişte birileri ağaç bahanesi ile şehirlerimizi talan etmeye kalkmıştı. Haftalarca sokakları ateşe vermişler, esnafımızın malını mülkünü yağmalamışlardı. Peki, nerede o ağaç diyerek ortalığı karıştıranlar. Çevrecilik adına bize söylemediklerini bırakmayanlar, hani, nerede? Hiçbiri ortada yok. Dikili ağaçları yok. Bunların derdi Türkiye'yi bir çıra gibi yakmak. Bodrum'da, Marmaris'te, İzmir'de, Antalya'da ormanlık alanları nasıl yaktıklarını izledik değil mi? Bu PKK, onların yan kolları, kendileri bunları açıkladılar. Biz yaktık dediler. Onlar yaktılar, biz diktik. Allah'ın yardımı, milletimizin desteği ile bu tuzakların hepsini boşa çıkardık. "

YENİ REKOR HEDEFİ 301 BİN 111 ADET

Endonezya'ya ait olan "1 saat içinde en fazla fidan dikme" rekorunun kırılması için deneme yapılacak Çorum'da çalışmalar tamamlandı.

Ağaçlandırma alanındaki başarısı dolayısıyla Bakanlık tarafından rekor denemesinin yapılması için belirlenen Çorum'da, Celilkırı mevkisinde bulunan 156 hektarlık alanda Orman Genel Müdürlüğü tarafından hummalı bir çalışma yürütüldü.

Yaklaşık iki ay süren çalışmalar kapsamında 156 hektarlık saha 60 parçaya bölündü. Alanın ağaçlandırılması için iş makineleri ve ilgili personel tarafından çalışma yapıldı. Fidanların dikileceği çukurlar titizlikle hazırlanarak, yanlarına 301 bin 111 karaçam ve sedir fidanı bırakıldı.

Orman Genel Müdürlüğü ile Guinness yetkilileri de alanda inceleme yaparak, rekor denemesinin sorunsuz tamamlanması için çalışma yürüttü.

Rekor denemesinde Guinness yetkililerinin yanı sıra mimar, spor hakemi, orman mühendisleri ve öğretmenlerden oluşan 80 kişilik bir heyet görev aldı.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 83 yorum
Ah geziciler sizi sesiniz soluğunuz çıkmaz oldu maksat ağaç değildi biz biliyordukta bay kemal bilmiyormuydu işlerine öyle geliyordu
Helal olsun..gelmis gecmis en verimli projemiz bence..ne demek 11 milyon agaç?
BİZ VARYA SADECE VE SADECE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇSEK KAZANIRIZ !!!!! SADECE YERLİ VE MİLLİ NE VARSA ELİMİZDE ONU KULLANALIM TÜKETELİM YETER !!!!!!YIL 2002 ÇEYREK ALTIN 35 TL YIL 2019 ÇEYREK ALTIN 450 TL NASIL BİR EKONOMİ YÖNETİM BURDAN YAPIN HESABINIZI  ANLAYANA TABİKİ !!!!!!!!MEMLEKETTE KRİZ DİZ BOYU YAPRAK KIPIRDAMIYOR KAZIK GENİŞLİYOR AMA NEYAZIKKİ İYİ UYKULAR TÜRKİYE !!!!!!!!!!!
ankara genişliyor batıkentin çakırlar 15 sene sonra o fidanların yerine dubleks evler dikilir aynı Batıkent gibi zaten çakırların bir kısmı hobi bahçesi çakırların neresi olduğunu bilmeyenler yorum yazmış
birazda fabrika diksen genç nüfus işsiz geziyor çam ağacı karın doyurmaz
egede yanan ormanlara,uçaklar bozuk diyenleri uyar ilk basta
Yaprak kıpırdamıyor
sana ne yazsam ne desem boş ki....cahilliginle bogul..
Helal olsun böyle şeyler duymak istiyorum artık siyaset değil icraat duymak istiyoruz
orman talan edip fidan dikmek akpye yakisiyor
1 tane ya bir tane fabrika olmazmı ya ülkenin faydasına !!!!
Çevreciler nerede ses soluk yok
@photomen_2017 O GİYDİĞİN ELBİSEYE YAPILAN MASRAFA YAZIK.
@photomen_2017 yapılan yanlışları söylemek muhalefetin görevidir yoksa bak ağaç diktim alkışla kaldırım yaptım alkışla olmaz görevinde propagandası hiç olmaz aya 4 şeritli yol yapılacağına inanan kardeş
Hadi hayırlısı Üç fidanda bize ait.. Burda boş boş eleştirenler hâlâ vakit var Memlekete dair bir güzelliğe ortak olun bâri.
çam ağacı karın doyurmaz övdüğüne söylede fabrika diksin genç nesil avere geziyor çalışanda asgari ücretle çok zor geçiniyor iş aş iste
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler