YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Damacana Sulara Rakip "arıtmalı Çeşmeler"

ÇANAKKALE (A.A) - Bülent Ersöz - Eceabat ilçesinde hayırsever vatandaşlar ile belediye tarafından oluşturulan arıtmalı sokak çeşmeleri, halkın su ihtiyacını

ÇANAKKALE (A.A) - Bülent Ersöz - Eceabat ilçesinde hayırsever vatandaşlar ile belediye tarafından oluşturulan arıtmalı sokak çeşmeleri, halkın su ihtiyacını karşılıyor.

Eceabat Belediyesi tarafından ilki 2010 yılında yapılarak halkın hizmetine sunulan arıtmalı çeşmenin ardından, geçen süre zarfında dördüncü sokak çeşmesi de kurularak hizmet vermeye başladı.

Hayırsever bir aile ile belediyenin katkılarıyla Çamburnu mevkisi, Şehit Sat Komando Başçavuş Ahmet Toprakkarıştıran Parkı, OPET Tarihe Saygı Ortaokulu yakını ile Topçular Sokak'ta oluşturulan çeşmelere gelen vatandaşlar, su ihtiyaçlarını karşılıyor.

Belediye Başkanı Kemal Dokuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ters Ozmoz" sistemiyle çalışan çeşmelerde, suyun içindeki istenmeyen mineraller ayrıştırılıp, saf içme suyu sağlandığını söyledi.

Dokuz, su ve yolun medeniyet olduğunu vurgulayarak, "İlçemizde dördüncü arıtmalı çeşmeyi kurduk. Temel amacımız halkımıza damacana kalitesinde su sağlamak. Daha önce vatandaşlarımız 5-10 lira arasında değişen fiyatlarla damacana suyu alıp, bunu kullanıyordu. Artık arıtmalı çeşmeler sayesinde, vatandaşlarımıza damacana kalitesinde su imkanı sunuyoruz" dedi.

Vatandaşlar tarafından bu hizmetlerinin hayır dualarıyla karşılandığını dile getiren Dokuz, "Ekiplerimiz periyodik olarak çeşmelerin bakımlarını gerçekleştiriyorlar. Yakın bir zamanda bu tür sokak çeşme sayısını beşe çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Eceabat halkından Halil Gezer ise şebeke sularının kireçli olması nedeniyle önceden içme suyunu satın aldıklarını, bunun 6-7 lirayı bulduğunu ifade ederek, "Bazı dar gelirli aileler satılan bu suları alamıyordu. Bu bakımdan hem masraftan kurtulduk hem de arıtılmış suya kavuştuk" şeklinde konuştu.

İlçe market işleten Mustafa Yıldız da "Bizlere zararı oldu. Arıtmalı çeşmelerin oluşturulmasının ardından, su satışlarında azalma yaşanıyor. Ama o kadar da olacak. Halka hizmetin her şeyden önemli" ifadelerini kullandı.

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler