MAGAZİN

'Deli Selim'in ailesi Ata Demirer'in helallik almasını istiyor

'Deli Selim'in ailesi Ata Demirer'in helallik almasını istiyor

Roman müziğinin efsane ismi olarak nitelenen 'Deli Selim' lakaplı Selim Kızılcıklılar için vefatının 26'ncı yılında mezarının başında anma töreni düzenlendi. Kızılcıklılar'ın oğlu Murat Kızılcıklılar, "Ata Demirer babamın 4-5 parçasını okudu. Para peşinde değiliz, en azından gelip annemizden hakkını helal ettirseydiler" açıklamasını yaptı.

'Ayılana gazoz, bayılana limon', 'Mastika', 'Bu fasulye 7,5 lira' gibi şarkıların bestecisi Edirneli klarnet virtüözü 'Deli Selim', Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği öncülüğünde düzenlenen törenle Acı Çeşme Mezarlığı'ndaki kabri başında dualarla anıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı konuşmada, Kızılcıklılar'ın, sanatı ve müziğiyle Türkiye'nin hafızasında derin iz bıraktığını söyledi. Kızılcıklılar'ın, kentin önemli bir değeri olduğunu, kendisini saygı ve rahmetle andıklarını dile getiren Gürkan, belediye olarak bakımını yaptıkları kabri, en kısa zamanda düzenleyeceklerini belirtti.

Recep Gürkan, doğuştan müziğe yetenekli Roman vatandaşların yeteneklerini geliştirmek üzere hazırladıkları projeyi, kısa sürede hayata geçireceklerini ifade etti.

60097cfd55427e21f0dcd7ff

"OKUDUKLARI ESERLERİN HAKKINI ÖDESİNLER"

Merhumun eşi Ayşe Kızılcıklılar, hareketli yaşamı nedeniyle eşine 'deli' lakabını taktığını ve eşinin, sanat camiasında da bu lakapla anıldığını söyledi.

Oğlu Murat Kızılcıklılar ise babasının eserleriyle ilgili telif elde edememekten yakındı. Sanat camiasındaki pek çok ismin babasının eserlerini telifsiz icra ettiğini vurgulayan Murat Kızılcıklılar, "Ayılana gazoz şarkısını Kibariye okumuştu. Hiç birinden telif hakkı alamadık. Herkes belli şekilde okudu. Okuduğu eserlerin hakkının ödenmesini istiyoruz sadece. Ata Demirer babamın 4-5 parçasını okudu. Biz paranın peşinde değiliz, en azından gelip annemizden hakkını helal ettirseydiler" şeklinde konuştu.

'DELİ SELİM'

Roman müziğinin efsane isimlerinden olan ve Edirne'nin en iyi klarnetçisi olarak kabul edilen 'Deli Selim' lakaplı Selim Kızılcıklılar, 1945 yılında Edirne'nin Küçükpazar semtinde dünyaya geldi. Müzik yaşamı boyunca çaldığı klarnet nedeniyle efsane olarak anılan Deli Selim; 'Ayılana gazoz bayılana limon', 'Mastika', 'Karaçalı', 'Kapıkule', 'Gogocular', 'Fasulya' gibi Roman şarkılarıyla tüm Türkiye'de tanındı. Deli Selim, 1995 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ölmüş adamın üzerinden para kazanma çabaları. adam mezarında ters dönmüştür.
ne alakasi var telif hakki denen bişey var isteye bilirler varisleri.
Telif Hakkı Kaç Yıl Süreyle Korunur? Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır. Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin ölümünden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır. Eser sahibi belli değilse, koruma süresi eserin alenîyet kazanmasından itibaren 70 yıldır. Koruma süresi eser alenîleşmediği sürece işlemeye başlamaz. Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir.
tabi tabi isver para ver dersin geldimi yapisip
Geri Dön