Dünya basını İmamoğlu'nu yazıyor: Siyasetin yükselen yıldızı

Guardian gazetesi, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimlerini önde tamamlayan CHP adayı Ekrem İmamoğlu'yla ilgili haberinde, İmamoğlu için "Bölünen şehrin desteğini kazanan, yükselen bir yıldız" ifadesini kullandı.

Dünya basını İmamoğlu'nu yazıyor: Siyasetin yükselen yıldızı

Gazete, İmamoğlu'nun yerel seçimden önce çok bilinen bir isim olmadığını ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkedeki yıllar süren kontrolünü 'zorlayan' bir isim olarak artık herkes tarafından tanındığını yazdı.

Guardian'ın İmamoğlu'yla ilgili hazırladığı haberin bir kısmı şöyle:

"İmamoğlu'nun kazanması beklenmiyordu. Anketlerde, mali desteği kuvvetli, AK Partili güçlü rakibi eski başbakan Binali Yıldırım'ın ardından geliyordu.

"Ama Erdoğan ilk konuşmasını yaptığı ve zafer ilan ettiği gece saat 9'dan sonra İstanbul sonuçlarının yayını bir anda durdu ve ülke genelinde halk, CHP'nin, Erdoğan'ın memleketi İstanbul'da muhtemelen öne geçtiğini düşünmeye başladı.

"İmamoğlu ilerleyen saatlerde azmini gösterdi, sakinliğini koruyarak işin ucunu bırakmadı. Yıldırım'ın vakitsiz zafer ilanına rağmen İmamoğlu, Türk siyasetinde çok sık görülmeyen uzlaştırıcı bir tavır benimsedi.

"Oy sayımı yeniden başladığında İmamoğlu %0,28 farkla öndeydi."

'BÖLÜNEN İSTANBUL HALKINA ULAŞMAYI BAŞARDI'

Guardian gazetesi seçimin ertesi günü İmamoğlu'nun yaptığı "Halkımıza en kısa sürede hizmet etmeye başlamak istiyoruz. İstanbul'un ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye'deki tüm kurumlarla işbirliği içinde olmak istiyoruz" açıklamasına da yer verdi.

AK Parti'nin itirazlarıyla seçimin resmi sonuçlarının açıklanmasının ertelendiğini de aktaran gazetenin haberinin devamı şöyle:

"Ama birçok İstanbullu şimdiden İmamoğlu'nu belediye başkanları olarak sahiplendi.

"İsminin verilmesini istemeyen bir aktivist, 'İmamoğlu uzun zamandır özlemini duyduğumuz her şeyi temsil ediyor. Olumlu, herkesi benimseyen, kimseyi incitmemek için özenli bir dil kullanarak herkesin kalbini kazandı' diyor.

"Siyasetin yükselen yıldızı Trabzon doğumlu. Ailesinin inşaat firmasında çalışmaya başlamadan önce İstanbul Üniversitesi'nde işletme okudu. Yerel siyasete 2009 yılında girdi, 2014 yılında İstanbul'un orta sınıflarını ağırlayan Beylikdüzü ilçesinin belediye başkanı oldu."

Guardian, İmamoğlu'nun seçim öncesi 'daha düşük profilli bir kampanya yürüterek siyasi, dini ve etnik olarak bölünen İstanbul halkına ulaşmayı başardığını' yazdı.

İstanbul'daki kampanyası sırasında elini sıkmayı reddeden bir AK Parti seçmeni de ikna edebildiğini belirten gazete "İmamoğlu sıklıkla toplantılarda yerel meseleleri tartışırken görüldü, Yıldırım ise çoğunlukla, büyük mitinglerde milliyetçi duyguları kamçılayan Cumhurbaşkanı tarafından kenarda tutuldu" dedi.

Haberde, İmamoğlu'nun seçim kampanyasının başladığı Ocak ayında Erdoğan'la Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelip İstanbul'un geleceğini konuşma için de "Kendilerini çoğunlukla CHP tarafından dışlanmış hisseden AK Parti'nin İstanbul kalelerindeki seçmeni tarafından saygı gördü" dendi.

Gazeteye konuşan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, "Şehri iki yıldır dolaşıyor, ekonomik durumdan bahsederken halkın öfkesini duyuyordum. İmamoğlu başarılı ve samimi bir siyasetçi. Burada asıl kazanan Türk demokrasisi" dedi.

Guardian'ın haberinin son satırlarında CHP ile HDP'nin seçim stratejileri de yer aldı:

"Muhalifler Erdoğan'ın genişleyen cumhurbaşkanlığı yetkilerinin Türkiye'deki demokratik yapının sarsılmasına katkıda bulunduğunu söylese de, geleneksel olarak da yüksek olan seçimlere katılım oranı %84 oldu.

"CHP ve HDP başta olmak üzere muhalif partiler, hükümetin ekonomik krizi idare biçiminden duyulan memnuniyetsizlikten de faydalanarak ortak seçim stratejisiyle hareket ettiler."

"İmamoğlu CHP yönetimiyle buluşmak için Ankara'ya gitmeden önce gazetecilere 'Bu ülkeyi uzlaştıracağım. Siyasi değerlendirmelere dayalı eylemler, aklın ve gerçeğin yerini asla almayacak' dedi."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 135 yorum
dünya bu ekremin neyini konuşuyor acaba onuda yazmak gerek. be gereksiz; tüm kayıtlarınında İstanbul Belediye başkanı olarak kendini yazdırdı, daha mazbatasını almadan, buna hangi ahlak doğru der. beni tebrik edin be seçildim diyen yine bu. anıtkabire gidip atasına mektup yazıp ve altına İstanbul belediye başkanı yazdıran yine bu. ama sanmasınki Bizler chp nin hileleri ve hırsızlığı ile pes ettik. süreç gayet doğru ve haklı olarak devam ediyor ve netleşmeden sonuçları kendi lehine kazanım olarak yapmak ahlaka aykırı ve hadsiz 1Durumdur. bu algıların niyetini Biz iyi biliriz, bilesiniz.
@nahit12 oyların yüzde 92 sayılmış ve 10 bin oy farkla ilerde olan, bakanlık başbakanlık meclis başkanlıgı yapmış binali yıldırımın 11,30 basına canlıyayına çikip ben kazandım açıklaması. 90 dakkalık maç bitmeden sonucun açıklanması ile birebir aynıdır. halkın ne kadar dogru bir karar vediğinin göstergesidir. bu saaten sonra kazansa başkan olsa ne olur halk siyası fişi çekmiştir.
@nahit12 Sizinki daha oylar tam sayılmadan kalktı kendini başkan ilan etti. Yetmedi. CB ile boy boy posterler asıldı teşekkürler istanbul diye!!
reyis sonuçlar kesinleşmeden balkon yapmıyor mu ? bin ali bey pankart asmiyor mu her yere secim sonuçlanmadan algıyı siz yapıyorsunuz siz aa bile size çalıştı ama olmayınca olmuyor işte
@nahit12 siz cok ahlaklisiniz ya secimlerde sayim sonuclanmadan ben kazandim diyen adayiniza neden laf diyemiyosun ? ama dogru diyemezsin silivri soguktur . sizdede o cesaret yoktur.
biraz rahatsızlık var galiba saat 22:00 kazandık diyen Binali y.sonra 30 saat yok ortada sabah 5 de her yere teşekkürler İstanbul yazan kim at gözlüğü nu çıkar Kula kul olma siz öyle afiş asarsaniz adam ne yapsın mecburen oda böyle yaptı bir tane TV göstermiyor yoksa kahpelik kazanacak tedbiri elden birakamaz neymiş ilçe Bld akp ondeymis nasıl İBB de geri anlayın arkadaş yeter dedi millet akp liside verdi
@nahit12 daha ysk açıklama yapmamışken, açılan sandık sayısı bile %100 e ulaşmamışken balkona çıkıp seçimi kazandık diye kalabalığa açıklama yapan, hayırlı olsun vs diye saçmalayan, abartıp apar topar büyükşehir belediyesine afişler hazırlatıp belediyenin dev billboardlarına "gönül işi kazandı, teşekkürler istanbul" yazılı binali afişleri asan... bunlar tamamen ahlak emareleri değilmi? bunları yok sayıp seçimin gerçek kazananını eleştirmekte ancak senin gibi bir babasız belirsizin işi!
istanbul da secimi kazanmadığı halde afisleri asıp biz kazandık deyip ve halen afislerin asılmasınada bi tepki göstersene bekliyorum
nihat akp den önce sen bi yerini yurt ton. değilde ne koydu beeeee
secim gecesi afişleri astınız biz kazandık dediniz noldu şimdi bi tepkide buna gösterin adam anıtkabire gidiyormuş gidecek tabi senden veya sizden izinmi alcaktı ister inanın ister inanmayın İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU DUR
@nahit12 Niye la AA'nın şapkalı genel müdürünün manipülasyonuyla gece 11:30'da "Biz kazandık" açıklaması yapan "İN"ali iyi de imamoğlu mu kötü :)
dürüst başkan iseniz oyları tekrar saydırın bizim kendimizden korkumuz yok deyin
Geçersiz Oylar Tekrar Sayılması Şaibedir Oyun Geçersiz Olduğu Sandık Başındakilerin Kararıyla Veriliyor Peki Şimdi Geçersiz Oylar Kapalı Odada Geçerli Oy Olarak Değiştirildiyse ve Geçersiz Oyların Hepsi AKP ninmi Islak imza tutanağına Göre Bilgi Kaydı Yapılıyor AKP Neye Göre Biz Öndeyiz Savunması Yapıyor Sendeki ıslak imza YSK daki ıslak imza aynı değilmi...
@mesegaer Akp eğer nasihat dinlemek isterse hizmet ile halkın gönlünde taht kurmak istiyorsa kendi öz seçmenini üzmek istemiyorsa belediye seçimlerinde demokratik davranıp kazananın Türkiye olduğunu söyleyip koltuğu iradenin seçtiği kişilere emanet etmektir güven duygusunu kendi seçmeninde tüketirsen önümüzdeki genel seçimlerde dürüst olan hiç bir Akpli seçmen bir daha ne ilçe ne il nede başka hiçbir yerde Akp yi desteklemez o yüzden gönül almak isteyenler hatasının farkına vardığını belli etmek isteyorsa dürüst olsun. Bu millet bu topraklar birbirine küskün olmamalı.
@mesegaer sorun o değil oyların tamamını yazarken kaydırma yapmışlar a partinin oyu b partiye yazılmış
@mesegaer tamam
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler