Dünya Üzerinde Kaç Adet Ağaç Var?

Siz bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde dünya üzerinden yaklaşık 5 bin 200 ağaç kesilecek.

Dünya Üzerinde Kaç Adet Ağaç Var?

Orman tahribatı, günümüzde [

korkutucu boyutlara](http://environment.nationalgeographic.com/environment/global-warming/deforestation-overview/) ulaştı ancak şu ana kadar kimse, dünya üzerinde kaç adet ağaç olduğunu söyleyememiştir. Bilim insanları daha önce uydu görüntülerini kullanarak 400,25 milyar civarında olduğunu tahmin etmişlerdi. Ancak yeni yapılan bir sayıma göre, ağaç sayısının bunun yedi katı kadar olduğu tespit edildi.

[

Nature’da yayınlanan bir çalışmaya göre,](http://www.nature.com/nature/journal/v525/n7568/full/nature14967.html) dünyada 3,04 trilyon ağaç bulunuyor. Bu veri şu anda Hollanda Çevrebilimi Enstitüsünde çevrebilimci olan ve ekibi Yale Üniversitesinde araştırmacı olarak çalışan Thomas Crowther tarafından toplandı. Crowther, küresel ısınmayla savaşmak için bir milyar ağaç dikmeyi amaçlayan bir grubun üyesi olan bir arkadaşından ilham aldı. Ancak asıl problem, kimsenin bir milyar ağacın çok büyük bir miktar mı yoksa devede kulak mı olduğunu bilmemesiydi. Dünya üzerindeki ağaç sayısını incelemeye başladığı zaman kimsede tam bir cevap olmamasına şaşırdı. Tek bulabildiği, uydu görüntülerine dayanan, 400 milyardan fazla ağaç olduğu yönünde bir tahmindi. Ancak, bu sayı şüpheliydi çünkü yer üstü kaynaklarına dayanan bir başka sayım, sadece Amazonlarda 390 milyardan fazla ağaç bulunduğunu gösteriyordu.

Daha kesin sayılar elde etmek için yapılan bir araştırmada Crowther, arazi ölçümlerinden bazı bilgiler topladı. Ekibi, dünya genelinde, çeşitli ülkelerden toplanan detaylı ulusal orman envanterlerinden oluşan verileri derledi. İki yıl boyunca yaklaşık 400.000 orman parselinden alınan bilgilere baktıktan sonra sonunda kendi tahminlerini yaptılar. En yüksek ağaç yoğunluğuna sahip ülkelerin Rusya, İskandinavya ve Kuzey Amerika’nın kuzey ormanları olduğu belirlendi. Orada yetişen ince çam ağaçları, dünyadaki toplam ağaçların %24’ünü oluşturuyor.

Üç trilyon ağaç sayıca çok fazla olmalarına rağmen Crowther bu durumun, dünyadaki ağaçları katletmeye devam etmek için geçerli bir neden olmadığını söylüyor. 12 bin yıl önce tarımın başlamasından önceki zamanlarda, neredeyse günümüzdeki ağaç sayısının iki katı kadar ağaç vardı. Her geçen yıl, insanlar nedeniyle yok edilen ağaç sayısı 15 milyar civarında. Crowther’ı etkileyen muhafazakâr grup, yeni elde edilen verilerin ışığında hedeflerini bir trilyon ağaca yükseltti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler