Mynet Trend

Dünyanın En Güzel Havasını Soluyabileceğiniz Ülkeler

En güneşli günlerden en yıldızlı gecelere.

Dünyanın En Güzel Havasını Soluyabileceğiniz Ülkeler

Herkesin sevdiği hava durumu farkldır, ama bir kere sizi mutlu eden bir yer bulduğunuzda kendinizi tamamen yenilenmiş hissedersiniz. Yani ister ılık hava seviyor olun ister güneşli ister karlı fırtınalı, sizin için neredeyse mükemmel hava koşullarına sahip yerlerin listesini derledik.

En iyi sıcaklıklar: Ekvador Cumhuriyeti

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540485/640xauto.jpg)

Bu Güney Amerika ülkesi sonsuza kadar süren baharın anavatanı, yıllık sıcaklık ortalaması 21 derece seviyesinde. Ve ekvatorda olduğu için yılın her günü aynı miktar güneş ışığı alıyorsunuz.

En güneşli: Arizona

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540500/640xauto.jpg)

Evet biliyoruz, burası bir ülke değil. Ama Guinness Dünya Rekorları'na göre günde 11 saat aralıksız güneş alan Arizona'nın Yuma bölgesi dünya üzerindeki en güneşli yer. Bu yılda 4.000 saatten fazla eder.

En az yağışlı: Namibia

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540509/640xauto.jpg)

Bu ülke en az yağış alan ülke ünvanını elde ediyor. Swakopmund isimli liman şehri yılda 2 santimden daha az yağış alıyor ve günlük ortalama sıcaklık 21 derece civarında.

En iyi nem seviyesi: Kıbrıs

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540521/640xauto.jpg)

İklim bilimciler optimal hava koşulları için göreceli nemi % 50 olarak kabul ediyorlar (Ne saçınızın kabardığı ne de cildinizin kuruduğu nem seviyesi). Bu ada ülkesinde sıcaklıklar oldukça yüksek olabiliyor ancak hava hafif kuru ve okyanusun yanında olması dolayısıyla bolca soğuk esinti var.

En iyi kar: Japonya

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540542/640xauto.jpg)

Eğer karı sevenlerdenseniz o zaman Japonya tam size göre bir ülke. Ülkenin coğrafi konumu, okyanus içindeki yeri, dağlar üzerinde yükselmesi ve kuzeydoğu Asya'dan gelen soğuk hava dalgasına açık konumda olması burayı gezegenin en karlı yerlerinden biri haline getiriyor.

En tropik: Brezilya

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540557/640xauto.jpg)

Eğer yağmur ormanları, yani havanın nemli olduğu ılıman havalar size göreyse, o zaman 4.776.979 kilometre karelik yağmur ormanlarıyla gezegendeki en tropik yer ünvanını elinde bulunduran Brezilya sizin için biçilmiş kaftan.

En az rüzgarlı: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540569/640xauto.jpg)

Afrika'nın ortasında kurulu bu ülkenin dünyada en düşük ortalama rüzgar hızına sahip olması burayı dünyanın en sakin yerlerinden biri haline getiriyor (en azından hava durumu açısından sakin)

En yıldızlı geceler: Kanarya Adaları

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540578/640xauto.jpg)

Yıldızlı geceler için Batı Afrika'nın kıyılarına doğru yola çıkın. Caldera de Taburiente Ulusal Parkı'ndaki Roque de los Muchachose Gözlemevi'ndeki gelişmiş teleskop donanımı burayı yıldızları izlemek için de ilk akla gelen yerlerden biri yapıyor.

En temiz hava: İzlanda

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12540584/640xauto.jpg)

Burada, düşük nüfus yoğunluğu, geniş ormanlar (doğal hava filtresi olarak işlev gören) ve sıkı hava kirliliği yasaları size dünyanın en temiz havasını vermek için biraraya geliyor.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön