Dünyanın en öldürücü 5 zehri ve sebep oldukları korkunç ölümler

Mynet Haber'den zehir zemberek açıklamalar!

Dünyanın en öldürücü 5 zehri ve sebep oldukları korkunç ölümler

Rick T Cartman / Mynet Haber

Yeşilçam filmlerinde Tarkan'ı zehirlemeye çalışan kötü kraliçelerin yüzüklerinde bulunan zehirler, James Bond'un Casino Royale'de tuzlu su içerek arınmaya çalıştığı zehirler, Aziz Yıldırım'ın basın mensuplarına yaptığı zehir gibi açıklamalar...

Televizyon ve beyazperdede sıkça karşılaştığımız, ajanlar ve suikastçiler tarafından tarih boyunca yararlanılan bu maddeler hakkında aslında çok az şey biliyoruz! Örneğin

'Dünyanın en zehirli maddesi nedir?' sorusuna bir çırpıda vereceğimiz arsenik veya siyanid, aslında az sonra sıralayacağımız zehirlerin yanında anne sütü gibi kalıyorlar.

Örneğin, Tetrodotoksin’den haberiniz var mı?

Bu şirin balon balıklarında bulunan tedrodotoksin maddesi, siyanür ve arsenikten çok daha güçlü, çok daha ölümcül... Ve üstelik en zehirli maddeler klasmanında 'ilk beş'e bile giremiyor henüz!

Japonya'da oldukça popüler olan balon balığının yanlış pişirilmesi sonucu her yıl ortalama 50 kişinin ölümüne sebep olan bu zehrin, çok yakın zamanda mavi halkalı ahtapotlar ve Brezilya kurbağalarında da varolduğu keşfedildi.

Özetle balon balığından, mavi halkalı ahtapottan, Brezilya kurbağalarından ve hemen aşağıda en nahoş ayrıntılarıyla açıklayacağımız 5 maddeden uzak durmanızı temenni ediyoruz.

5. Risin

Bu fasulyeler neyseki yemeklerde kullandığımız fasulyeler değil; hintyağı (keneotu yağı) bitkisinden çıkan fasulyeler... Ve tahmin edemeyeceğiniz derecede zehirliler.

İsmi hintyağı bitkisinin bilimsel adı olan Ricinus communis'ten kısaltma olan Risin zehrinin etkisini şu ölçüyle açıklayabiliriz: Bu zehrin 0.05 miligram'ının ağız yoluyla alınması, 1 kilogramlık bir canlıyı birkaç gün içinde öldürüyor. Yani 70 kg çeken bir Rick T Cartman'ı öldürmek için çayına yalnızca 3 buçuk miligram Risin damlatmanız yeterli olacaktır... Hattâ Risin, direkt olarak kan dolaşımına katılırsa çok daha az miktarı bile öldürebiliyor.

Bulgar aktivist Georgi Markov'un 1978'de suikaste kurban gitmesiyle ünlenen bu zehir, halâ 'ilk beş'teki yerini koruyor. Bir şemsiyenin ucuna gizlenen küçük bir iğne ile Londra'da saldırıya uğrayan Georgi Markov, yalnızca 3 gün sonra hayatını kaybetmiş; cinayet soruşturmasında da, Markov'un sırtına batırılan şemsiyenin ucundaki iğnenin çok çok az seviyede Risin taşıdığı tesbit edilmişti.

4. VX Sinir Gazı

Doğa ananın halâ bizden çok daha acımasız olduğu, dünyanın en zehirli maddeleri listesinde ilk beşe yalnızca tek bir adet sentetik zehir sokabilmemizle sabittir. İşte o zehir; VX Sinir Gazı.

1952'de böcek ilaçlarında bulunan organofosfat maddesi üzerine yapılan deneyler eseri tesadüfen keşfedilen VX Gazı da bir süre Amiton adı altında böcek ilacı olarak satılmaya devam etti. Nelere kadir olduğu keşfedilen gaz, önce satıştan kaldırıldı; sonunda da 1993 yılında Dünya Kimyasal Silah Toplantısı'nda tüm ülkeler için yasaklandı. Bugüne kadar -resmi kayıtlara göre- VX'den ölen tek bir kişi var, Aum Shinrikyo adlı Japon tarikatı tarafından öldürülen ve ismi açıklanmayan kurban...

_VX Sinir Gazı nasıl mı işliyor?

_
Gerçekten oldukça işkencevari bir yöntemi var bu maddenin: VX, sinir hücreleri arası iletimi yapan ve iletimden hemen sonra imha edilen asetilkolin maddesinin imha edilmesini engelliyor. Böylelikle asetilkolin, _bir defa iletilmesi gereken mesajı sonsuz defa iletmeye devam ediyor; vücuttaki tüm kaslar kontrolden çıkıyor

_, ölüm çok kısa sürede geliyor.

Kilogramınız başına 3 mikrogram solumanız, acı çekerek ölmeniz için yeter de artar!

3. Batrakotoksin

Kolombiya'da ikamet eden bu küçük hergele, tek bir parmağınızın taşıyabileceğiniz kadar minik... Gelin görün ki, bu küçük _Kolombiya altın kurbağasının derisindeki batrakotoksin 25 insanı, ya da 2 fili öldürmeye yeter!

_

Vücudunuzdaki sodyum iyonları değişiminin düzenini bozan batrakotoksin, saniyeler içinde kas ve sinir sisteminin bozulmasına, dakikalar içinde de kalp krizi geçirerek ölmenize sebep oluyor. Böyle bir ölüm için almanız gereken oran kilogram başına 2 mikrogram. Yani iki yemek tuzu tanesi kadar batrakotoksin ile kendi katliamınızı yaratabilirsiniz!

2. Maitotoksin

Denizler altında 20 bin zehir kategorisinden yarışmamıza katılan maitotoksin, listelerde ikinci sıraya yerleşmiş durumda...

Ayrıca öldürücü olan saksitoksin gibi bir deniz planktonu olan maitotoksin, batrakotoksin'e çok yakın ve hattâ daha az bir değerde vücuda alındığında ölüme sebep oluyor. Sentetik kimyagerlerin halâ yapısını çözmeye uğraştığı bu deniz planktonu, vücuttaki kalsiyum iyonlarının iletimini hızlandırıyor; bu da batrakotoksin gibi kas ve sinir sisteminin bozulmasına ve akabinde kalp krizinden gitmenizle sonuçlanıyor.

1. Botulin Toksin

Evet... Kırışıklıkları örtmek maksadıyla 6 ayda bir doktora gidip iğnelerle vücudumuza aldığımız

Botoks, bu zehrin farklı bir biçimi.

Botoks'un öfkeli abisi Botulin Toksin'in kilogram başına yalnızca 1 nanogram tüketilmesi bile ölümle sonuçlanıyor. Bu da 70 kilogramlık bir Rick T Cartman için yalnızca

ON MİLYONDA BİR GRAM BOTULİN TOKSİN demek.

İlk olarak 18. yüzyılda Almanya'da yanlış hazırlanan sosislerin, ölümle sonuçlanan besin zehirlenmesine sebep olmasıyla keşfedilen bu madde, 300 küsur yıldır liderliği kimselere kaptırmadı. Vücudunuzdaki her bir kasın felç olmasına sebep olan Botulin Toksin'den vücudunuza alırsanız, ya kalp krizinden ya da nefes darlığından gidersiniz...

_Kaynaklar: Theconversation.com, News.bbc.co.uk & Listverse.com_

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler