Dünya'nın En Ünlü Uyuşturucu Baronları

Escobar'ın hayatını gördüğümüz Narcos dizisinin ardından uyuşturucu baronlarına olan merak gün geçtikçe artıyor. Bizde sizler için Escobar kadar zengin olmasa da ondan daha enteresan hayatlar yaşamış ünlü uyuşturucu baronlarını derledik. İşte dünyayı zehirleyen en ünlü uyuşturucu baronları

Dünya'nın En Ünlü Uyuşturucu Baronları

Frank Lucas

9 Eylül 1930'da Kuzey Carolina'da doğan Frank Lucas dünyanın tanıdığı ünlü uyuşturucu satıcılarından biri. 1970'lerinde başında altın çağını yaşayan Lucas, Harlem'deki suç örgütüyle Güneydoğu Asya'dan uyuşturucu getirtebilecek güce sahip olmuştu. Hatta iddialara göre Frank Lucas, Vietnam savaşında ölen askerlerin tabutlarında uyuşturucu getirtmiştir. Ancak bu iddia birçok DEA ajanı tarafından yalanlandı. Lucas 76'da ilk kez tutuklandı ve 70 yıla mahkum edildi. Şartlı tahliyeyle dışarı çıkan uyuşturucu baronu birçok soruşturmaya kanıt sağladığı için 1981'de salıverildi. 84 yılında ise yine yakalandı ve 1991 yılında salındı. Lucas şuanda 85 yaşında.

Frank Lucas'ın hayatı 2007 yapımı Amerikan Gangsteri filminde canlanırken Lucas'a Denzel Washington hayat verdi.

Griselda Blanco

Kokain Kraliçesi olarak bilinen Griselda Blanco, 15 Şubat 1943'de Kolombiya'nın Cartagena şehrinde dünyaya geldi. 70'lerde ve 80'lerde Miami'de yaşanan uyuşturucu savaşlarının en önemli cephlerinden biri 'Mama' Blanco erkek rakiplerine kök söktürüyordu. Sertliği ve acımasızlığıyla da tanınması uyuşturucu kaçakçılığındaki ataerkil kültürü yerlebir etti. En sonunda Kaliforniya'da federal ajanlar tarafından yakalandı ve 20 yıl hapse mahkum edildi. 2004 yılında salınan Blanco rakiplerinden birinin icabına bakıp sırra kadem bastı. Son olarak 2012 yılında Kolombiya'nın Medellin kentinde arabasıyla gezerken motosikletli biri tarafından öldürüldü. (3 Eylül 2012)

Ismael Zambada García

1 Ocak 1948'de Meksika topraklarında dünyaya gelen Ismael Zambada García'nın, şu anda dünyanın en büyük meth üreticisi olduğu tahmin ediliyor. Zambada hakkında internet ortamında resmi bilgiler bulunmuyor. Bunun sebebi ise gösteriş yapmayı sevmemesi ve sakin bir hayat süremesi. Zambada, döneminde Meksika'nın en büyük uyuşturucu satıcısı olan Joaqin Guzman için çalışıyormuş. Zaman geçtikçe Zambada kendi çetesini kurmuş ve kristal meth işinde büyümüş. Ardından geriye ne Guzman, ne de başkası kalmış.

Leroy Nicky Barnes

Leroy Barnes nam-ı diğer Nicky Barnes küstahlığı ve gösteriş merakıyla uyuşrutucu baronları arasında belki de en çok aşağılık kompleksi olan kişi. 15 Ekim 1933'de dünyaya gelen Barnes, Harlem'de Lucas'dan kalan boşluğu doldurarak işe başlamış. Kokain ve eroinden büyük paralar kazanan egoist baronumuz, hatta utanmadan bunun hakkında kitap bile yazmış. Birkaç kez küçük çaplı işlerden hüküm giyse de fazla kalmadan salıverilmiş. Barnes ayrıca Konsey adında gizli bir suç örgütüne liderlik yapmış. Lakabı Bay Dokunulmaz olarak takılmış ve New York Post'un kapağına bile çıkmış. Nicky şimdilerde emekliliğinin tadını çıkarıyor.

Klaas Bruinsma

6 Ekim 1953'de Hollanda-Amsterdam'da dünyaya gelen Klaas Bruinsma esrar işindeydi. Bir dönem koca Avrupa'da esrar işini tek başına yürüttüğü için ona Esrar Kralı denildi. Brunisma'nın kurduğu örgüt o kadar büyümüştü ki İngiltere, Almanya ve Belçika gibi ülkelerde trafik kurmuş rakiplerine korku salıyordu. Özellikle İngiltere'ye korku salan Bruinsma, Hollanda'da esrarın yasal olmasında en büyük pay sahibi. Hatta adına açılan Coffee Shop bile mevcut. Esrar Kralı 1991'de bir polis tarafından vurularak öldürüldü.

Felix “The Cat” Mitchell

Kedi Felix lakabıyla anılan Felix Mitchell 23 Ağustos 1954'de dünyaya geldi. O da diğerleri gibi küçükten başlayıp holdinglere kadar gitti. Kurduğu 69 çetesiyle büyük suçlara imza attı. En sonunda yakalanan Felix, hapishanede 1986 yılında bıçaklanarak öldürüldü. Onun ölümüyle suçların azalacağı düşünülmüştü ancak çetesi kendi içinde bölünerek daha büyük suçlara imza attı.

Joaquin Guzman

El Chapo lakaplı uyuşturucu baronu 25 Aralık 1954'te dünyaya geldi. Meksikalı Guzman bir dönemin uyuşturucu kralıydı. Babasının çiftçilik işleriyle uğraşırken küçük yaşta gübreyle birlikte tüm kimyasalları çözdü ve babasının portakal ticareti işini uyuşturucu ticaretine çevirdi. El Chapo narenciye diyerek ülkenin birçok yerine uyuşturucu sattı ve bu işi paravan olarak kullandı. Forbes'in en zenginler dergisinde Meksika'nın en zengin 10. kişisi seçildi. Buna karşın dönemin devlet başkanı Forbes'e adeta öfke kustu. 2000-2004 arası defalarca yakalanıp salınan Guzman, en sonunda 2014 yılında yakayı ele verdi. İnterpol'un en çok arananlar listesindeydi.

Pablo Emilio Escobar Gaviria

1 Aralık 1949'da dünyaya gelen Pablo Escobar, Dünya'nın gelmiş geçmiş en çok konuşulan uyuşturucu baronlarından biri. Namı Kolombiya'nın dışına çıkan Escobar'ın ülke sevgisi başına dert olsa da ille de vatan demiştir. Bir ara politikaya atılan ancak dışlanan Escobar, Forbes dergisi tarafından 1987 yılında dünyanın en zengin 7. insanı seçildi. Escobar'ın politika yanında futbola da büyük ilgisi vardı. Hatta onun sağladığı imkanlar sayesinde Kolombiya Milli Takımı futbolda altın yıllarını yaşamıştı. Escobar El patron adıyla anıldı ve birçok alana da ilham kaynağı oldu. 1993 yılında DEA ajanlarının önderliğinde gerçekleştirilen baskında öldürüldü. Eğer Escobar hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız bu linke tıklayın.

Amado Fuentes

Amado Fuentes 17 Aralık 1956'da dünyaya geldi. Göklerin Efendisi lakabıyla tanınan Fuentes, çok yönlü oluşuyla birçok karteli idare ediyordu. Lakabını ise eski jumbo jetlerde düşük irtifa uçuşları yaparak Amerika'ya tonlarca uyuşturucu sokmasından alıyor. Fuentes'in patron oluşu ise kendi patronunu bizzat işkence ederek öldürmesiyle başlamıştı. Meksika'da en fazla aranılan kişi olan Fuentes şansını Rusya ve Küba gibi ülkelerde denedi. Ancak orada da tutunamadı, saç sakal keserek ülkesine girmeye çalıştı o da yemeyince estetik ameliyat oldu. Ancak ameliyat sırasında masada kalarak yakalanmış oldu.

Manuel Noriega

Panamalı bir politikacı olan Noriega 11 Şubat 1934 yılında dünyaya geldi. Panamalı bir politikacı-diktatör olan Noriega, kanunları kendi koyduğu için uyuşturucu işini rahatlıkla yapıyordu. CIA'ya yakınlığı ile bilinen diktatör, ABD yardımıyla Panama'nın başına geçmişti. Noriega 1992 yılında suçlarından yargılandı ancak tanıdıkları sayesinde kısa sürede paçayı sıyırdı. Şu sıralar emekliliğinin tadını çıkarıyor.

Rick Ross

Freeway lakabıyla tanınan Rick Ross 26 Ocak 1960'ta dünyaya geldi. Tam bir iş adamı olan Ross kokain satışındaki ince hesapları ve dikkati nedeniyle herkesle anlaşabiliyordu. Ancak bu kadar dikkate rağmen Ross sivil bir polise uyuşturucu satarak kumpasa düştü ve 25 yıl hapse mahkum edildi.

Zhenli Ye Gon

Zhenli Ye Gon 21 Ocak 1963'te Çin'in Şangay şehrinde doğdu. Ye Gon, Meksika'ya tonlarca efedrin sokmaktan suçlanmıştı. Bu sayede Çinli iş adamının meksikada karetllerinin olduğu ispatlanıyordu. Ancak ona göre efedrin ihracatı tamamen kanunlara uygun. Meksika hükümeti de ihracata resmen izin vermişti.Ancak resmiyet anlaşması bittiğinde bile efedrin ihracatı devam etti ve bunların ışığında Zhenli uyuşturucu kaçakçısı oldu. Gon Mart 2007'de yakalandı.

Bunlar da evinde baskın yedikten sonra ortaya çıkan paralar.

Christopher Coke

Dudus lakaplı Christopher Coke 13 Mart 1969'da Jamaika'nın Kingston şehrinde dünyaya geldi. Coke, uyuşturucu işinin başına babasından sonra geçmiş ve Amerika'ya kadar işlerini büyütmüştü. Dudus çok başarılı bir satıcıydı. Bu yüzden ABD, Jamaika hükümetine baskı yaparak onun yakalanmasını istedi. Ancak bu iş öyle kolay olmayacaktı. Jamaika Coke'nin güçlü olduğunu biliyordu. Bu yüzden bu isteği reddetti. Ancak ABD'nin baskıları sonucunda 24 Mayıs 2010'da dönemin hükümeti Coke hakkında yakalama emri çıkardı. Coke'nin destekçileri operasyona izin vermeyince Kingston sokakları savaş alanına döndü. Adeta ayaklanma başladı. Olayların sonunda 74 kişi hayatını kaybederken, Dudus yine yakalanamamıştı.

Coke en sonunda vicdana gelmiş olsa gerek, teslim olmak için ABD konsolosluğuna giderken yakalandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler