EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

e okul ile e karne nasıl görüntülenir? e okul VBS karne notuna nasıl bakılır?

e okul ile e karne nasıl görüntülenir? Öğrenci ve veliler konuya ilişkin araştırma yapmaya başladı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri karnelerinin yanı sıra takdir ya da teşekkür belgelerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde e-Okul VBS sistemi üzerinden görüntüleyebilecekler. Karne notu görüntüleme ekranı ile ilgili ayrıntılar vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki e okul VBS karne notuna nasıl bakılır?

e okul ile e karne nasıl görüntülenir? e okul VBS karne notuna nasıl bakılır?

e okul ile e karne nasıl görüntülenir? İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için son ders zili 17 Haziran Cuma (bugün) çalacak. Veli ve öğrenciler karne notu görüntüleme ekranı ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için araştırma yapıyor. Peki e okul VBS karne notuna nasıl bakılır? e okul ile e karnenin nasıl görüntülenebileceği ile ilgili bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz...

E OKUL İLE E KARNE NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

e-Okul not sistemi, bir öğrencinin tüm öğrencilik hayatı bilgilerini içerisinde barındırıyor. Sisteme, öğrencinin TC kimlik numarası ve Öğrenci okul numarası ile giriş yapabiliyor.

Tüm bu adımları eksiksiz yaptığınız takdirde, sisteme giriş yapabilir ve öğrencinin tüm not bilgileri, sınav tarihleri ve devamsızlık tarihlerini öğrenebilirsiniz.

e-Karne ise öğrencilere dijital olarak verilecek karnelerdir. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde karneler Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Okul sistemi üzerinden paylaşılacaktır.

Tüm öğrenciler karnelerine "e-okul.meb.gov.tr" internet sitesi üzerinden ulaşabilecek. Öğrenciler, "takdir ve teşekkür" belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek.

E OKUL NE ZAMAN KAPANIYOR 2022?

e-Okul not sistemi, bir öğrencinin tüm öğrencilik hayatı bilgilerini içerisinde barındırıyor. Sisteme, öğrencinin TC kimlik numarası ve Öğrenci okul numarası ile giriş yapabiliyor. Geçmiş dönemlerde karne gününe 1-2 güne kapatıldığı bilinen e-Okul sistemi, bazı dönemler ise erişime hiç kapatılmamıştı. e-Okul veli bilgilendirme sisteminin erişime kapatılması kararı alınması durumunda yakın süreçte, özellikle Çarşamba veya Perşembe günü gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

MEB E OKUL 2. DÖNEM NOT GİRİŞİ KAPANDI MI?

e-Okul VBS sistemi, bakım ve onarım süreci dışında devamlı olarak hizmet veriyor. Dolayısıyla karne döneminin yaklaşması nedeniyle sistemde yaşanan yoğunluktan ötürü zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Bu durum öğrenciler tarafından e-Okul sistemi kapatıldı olarak yorumlanabiliyor.

e-Okul VBS öğrencilere ait bilgilerin görüntülenmesi için kullanıldığı için sistemin kapanması söz konusu değildir.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılında kullanıma sunulmuş bir sistemdir. e-Okul, 2007 Ocak ayından bu yana hizmet veren bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır.

Sistem sayesinde bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreç depolanabilmektedir. Söz konusu sistem, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilmektedir. Ülke genelindeki tüm devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-Okul sisteminde işlem gerçekleştirmektedir.

Ayrıca yine sınav bilgileri, öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, merkezî olarak yapılacak sınavların (LGS, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, takdir ve teşekkür gibi belge işlemleri, e-karne ve duyurular sistem üzerinden T.C. Millî Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir. e-Okul modülü dışında, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi hizmete sunulmuş olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-Okul VBS) de bulunmaktadır.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler