Eğitim takvimi değişiyor: Yaz tatili süresi kısalacak, iki yeni kısa tatil olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda uygulanacak yeni tatil sistemini duyurdu. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada "13 haftalık yaz tatilinin 1-2 haftasını Nisan ve Kasım ayına alarak ara tatil yapacağız." dedi. Yeni sisteme göre yaz tatili iki hafta kısalırken, Nisan ve Kasım ayında birer haftalık ara tatil olacak.

Okul tatilleri yeniden düzenlendi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim öğretim çalışma takvimine son şeklini verdi. Yeni düzenlemede yaz tatili süresi 11 hafta olarak belirlenirken, Nisan ve Kasım ayında birer haftalık ara tatil olacak. Milli Eğitim Bakanlığının yeni çalışma takvimine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekilerek 9 Eylül 2019'da başlatılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tatil sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

13 haftalık yaz tatilinin 1-2 haftasını Nisan ayına alarak ara tatil yapacağız. Yaklaşık yüzde 10'luk bir yaz tatili indirimi söz konusu. Bu yolla öğrenciler öğrendiklerini yaz tatilinde unutmayacak.
Ülkemizde 13 haftalık yaz tatili var. Bizim amacımız tatil süresini uzatmak değil verimliliğini artırmak.

YAZ TATİLİ İKİ HAFTA KISALDI

Yaz tatili 2 hafta kısalacak, Nisan ve Kasım ayında birer haftalık ara tatili olacak.

ARA TATİLLER NİSAN VE KASIM AYINDA

İlk ara tatil 18-22 Kasım 2019'da 5 iş günü olacak. Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020'de 10 iş günü olacak. 6-10 Nisan 2020'de son ara tatil süresi de 5 iş günü olacak. Yeni dönemde öğrencilerin okula gitme süresi 180 buçuk gün olacak.

Ayrıntılar geliyor...


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 178 yorum
el atılmadık bir bu kalmıştı .bunu yapmayı düşünenlerin memlekette asgari üçretin 350 dolar olduğunun farkında değiller .4 aylık tatilde çoluk çocuk vstandaş çalışıyor
Çok saçma,çocuk okula tam adapte olucak hop tatil,ebeveyn açısından da mantıksız çocuk açısından da,çalışan anneler çocuklarını nereye bırakacak,kadın tutsa yada kursa gönderse kazancı yetmez insanları zor durumda bırakacak bir sistem,umarım böyle bir karar uygulanmaz.
@basakgon Yaz tatilinin uzun olmasının sebebi ailelerin tarım faaliyetlerinde çocukları ile beraber çalışmalarıdır. Yani çocuklar yaz boyunca tarlada, bağda, bahçede ve meralarda çalışırlar. Üretim zaten durdu bunlar neyin kafası ile bu işleri yapıyor anlamıyorum. Allah akıl fikir versin.
3 ay boyunca yazın nereye bırakıyınuz saçma insan
Öyle cocuk kalmadi kardesim..simdi tum gencler online oyun ve sevgili peşinde..bu uygulama cok dogru bir uygulama olacak..bir egitimci olarak buna inaniyoruz..Okullar 23 Eylulde acilacagina 9 Eylulde acilacak..haziran temmuz agustos tatilleri aynı kalacak..dolayisi ile calisan yine calisacak..Cocuklar zaten yazililardan sonra okuldan hep kacarlar, gizli gizli okulu asarlardı ve ders işlenmesdi..ama simdi resmi tatil olacak her öğrenci gonul rahatliyla ailesi nezaretinde tatil yapacak 1 hafta..hafta sonlariyla 9 gun..bu sayede bayramda sömestirda buyuk ailesine gidemeyen imkan bulmus olacak?
@basakgon Allah akıl fikir değile belalarını verir inşallah
tamam şimdi oldu herşeye el atıp içine ettikleriniz eğitimi sıfıra kadar indirgeyip toplumu cahil ettiğiniz yetmedi şimdide çoluğun çocuğun insanların iş gücünün de önüne geçin yüce yaradanım bunların hesabını sizlerden tek tek sorsun inşallah
@basakgon adli tatilde 1920 lerde çiftçiler köylüler yazın mahkemelerde sürünmesin o zamanki ulaşım şartlarında perişan olmasın diye uygulamaya konmuş 40 gün tatil yapıyorlar niye kimse bunu kaldırmayı tartışmıyor bir dava dilekçesi hakime 6 ayda ulaşmıyor
Çalışan anneler çocuklarını nereye bırakacak ifadesi komik geldi. Okullar çalışan annelerin çocuklarını bırakacağı yerler değil eğitim yuvalarıdır. Çocuğun menfaatine olan herşeyin uygulanması taraftarıyım.
@basakgon herkesiin senin gibi şehirli ve çalışan olmadığınıda ara sıra düşşnebiliyormusun acaba.
hocam bir öğretmen programı mezunu olarak öğrencilerin gelişimini düşünmek zorundasınız ilk olarak sizin söyledikleriniz ingilizcedeki etc. Gibidir onların pek önemi yoktur öğretim programında yer alan hedefleri kazandırmak asıl amaçtır.Çok basit örnek vermek gerekirse siz bunaldıgınızda balkona cıkıp sigara tüttürüp nasıl rahatlıyorsanız çocukların da bu gergin eğitim ortamında dinlenme zamanına sahip olmaları gerekir bırakın işi ehline yorum yapabilirsiniz ama işi bilen gibi değil lütfen.
Çok saçma olur. Çocuklar hadi derslere ısındık derken hobaa tatil
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler