YEMEK

En Kolayından Evde Nane Yetiştirme Teknikleri ve 12 Faydası

Toplamda yaklaşık 13 ila 18 arasında nane türü var. Balıbabagiller bitkiler familyası, üyeleri arasında nane bitkisinin bulunmasından gurur duyuyordur herhalde!

En Kolayından  Evde Nane Yetiştirme Teknikleri ve 12 Faydası

Nanenin, birçok insanın canlandırıcı ve hoş bulduğu yoğun bir kokusu ve tadı vardır. Ayrıca, nane ferahlatıcı özelliktedir ve bu nedenle kozmetik birçok üründe kullanılır. Bunlar arasında ağız gargaraları, merhemler, diş macunu, banyo köpükleri vb. sayılabilir.

Nane Nasıl Yetiştirilir?

Nane, yetiştirmesi çok basit bir bitkidir. Yeni yapraklar oluşturan belirli bir kök sistemi vardır ve büyüdükçe kökleri boyunca dikebilirsiniz.

Nane yapraklarını birbirilerinden ayrı kapların içine koyduğunuzdan emin olun, çünkü bunlar büyümeye başladıklarında bol miktarda yer kaplarlar.

Nane tohumları kullanabilir veya var olan bir yaprağı yeniden dikebilirsiniz. İkinci seçenek daha iyi ve daha hızlı sonuçlar verir. Bunun için, 30-40 santimetre genişliğinde su tutan bir kap, saksı toprağı ve nane bitkisi kullanın.

Nanenin bol güneş ışığı aldığından ve kurumaması için düzenli suladığınızdan emin olun.

Nane bitkisini 15 santimetre yüksekliğe erişince kırpın - bu şekilde çalı oluşturacak ve başka bir yönde uzamayacaktır. Nanenin çiçek tomurcuklarını kırpmayı unutmayın, böylece bitki yerinde kalır.

Yaprakların 1/3'ünden fazlasını hasat etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz, bu sayede bitkinin tamamını kaybetmezsiniz. Toplanan yaprakları baş aşağı asarak veya bir tepsiye yerleştirerek kurutabilirsiniz.

Nane Kullanımı

Nane, çeşitli amaçlarla kullanılabilir: yemeklerde, içeceklere koku verici olarak, kozmetik bir ürün ve ilaç olarak. Siz seçin.

Nane, yemek dünyasında da yaygın olarak kullanılır ve tatlı ya da tuzlu olsun her yemeğe özel bir lezzet katar. Ancak hepsi bundan ibaret değil. Nanenin sağlık açısından faydaları da inanılmaz.

1. Sindirimi destekler

Nane, hazımsızlık ile başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu bitki, antioksidanlar ve mideyi yatıştıran fitobesinler ile doludur. Ayrıca, nane kokusu tükürük bezlerini harekete geçirir ve sindirim enzimleri üreterek besin sindirim sürecini kolaylaştırır. Bu enzimler mide kaslarını gevşetir ve spazmları önler.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nin belirttiği gibi, mentol ve metil salisilat, mideyi harika bir şekilde yatıştırır ve normal gıda sindirimi sağlar.

Sindirim sisteminizin işleyişini iyileştirmek için her yemekten sonra nane çayı hazırlayıp için.

2. Baş ağrısı ve bulantıyı tedavi eder

fft99_mf4500777

Migren ve baş ağrıları, düzenli olarak nane tüketerek kolayca düzeltilebilir. Güçlü kokusu ve tadı nedeniyle, zihnin dışarısından da harika çalışır. Alnınızı ya da burnunuzu birkaç nane yaprağıyla ovun ve baş ağrınız hemen geçsin.

3. Hıçkırığı Durdurur

Hıçkırık, akciğerlerimizde ve karnımızda fazladan hava olduğunda ortaya çıkar, bu yüzden nane suyu tüketerek hıçkırığı kesebilirsiniz. Backyard Medicine kitabında, bu bitkide bulunan mentol sayesinde hıçkırığın nane tüketerek hızla durdurulabileceği belirtiliyor.

4. Emzirmeye Yardımcı Olur

anne-bebek

Her iki meme ve meme başında hassasiyet, ağrı ve rahatsızlık gibi emzirme ile ilgili ortaya çıkabilen sorunlar, nane yaprağı ile ovarak veya nane çayı içerek kolayca tedavi edilebilir. Nane mucizesinin faydalarını kanıtlayan birçok çalışma var, bu yüzden bunu bir deneyin.

5. Belleği İyileştirir

Pek çok bilimsel araştırmada gösterildiği üzere, nane aromaterapide çok iyi işlev görür ve düşünme ve ezberleme süreçlerine destek olur.

Nane unutkanlığınızı düzeltmeye yardımcı olabilir, bu nedenle kendinize bir nane çayı hazırlayın ve düzenli olarak için. Ayrıca, daha enerjik hissetmek için naneleri evin çeşitli yerlerine koku olarak bırakabilirsiniz.

6. Solunum problemleri ve öksürüğe yardımcı olur

Nane çok yoğun koktuğu için nefes almayı önemli ölçüde rahatlatır ve her türlü soğuk algınlığı veya öksürüğü tedavi edebilir. Naneli bir krem alıp göğsünüzde ovalayabilir veya aynı şekilde bunu taze nane yaprağıyla da yapabilirsiniz. Solunum sorunlarınızı gidermek için nane çayı buharı soluyun veya her gün nane çayı için.

7. Kilo Vermeyi Tetikler

2

Nanei sindirim enzimleri üretebildiğinden ve sindirime yardımcı olduğundan, kilo vermeye destek olur. Diyetinize nane ekleyip yağ depolarınızı enerjiye çevirdiğinize emin olun.

8. Bağışıklık Sistemini Tetikler

Nane yapraklarında, fosfor, kalsiyum, C, D, E vitaminleri ve az miktarda B vitaminleri kompleksi gibi yararlı besin maddeleri bulunur. Bütün bunlar bağışıklığı destekler ve sizi enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı dayanıklı hale getirir.

9. Kanserle Savaşır

Yapılan bir araştırma, nanenin özellikle kolon, karaciğer, cilt ve akciğer kanseri hastaları üzerinde olumlu etkisini kanıtladı. Nane fitokimyasallarla dolu olduğundan, nane yaprakları tümörlerin büyümesine neden olan kan dolaşımını durdurabilir.

10. Astıma İyi Gelir

Nane yaprakları, birçok solunum yolu hastalığının tedavisinde önerildiği için aynı şekilde astımı da tedavi edilebilir. Nane, güçlü antioksidan faydalar sunan rosmarinik asit açısından zengindir ve bu, alerjiyi tetikleyen lökotrienleri önler.

11. Ruh Halini İyileştirir

Nane yapraklarını sadece koklayarak bile kendinize bir iyilik yapacak, kendinizi anında daha enerjik ve yenilenmiş hissedeceksiniz. Nane yaprakları ayrıca stres ve kaygıyı azaltabilir, çünkü vücutta serotonin salınmasına yardımcı olur.

Kendinizi kötü bir ruh hali içinde bulduğunuzda, bu durumu çözmek için nane yapraklarına güvenin. Dilediğiniz zaman nane köpüklü bir banyo yapabilir ve aroması nedeniyle vücudunuzu rahatlattığını hissedebilirsiniz.

12. Ağız Sağlığını İyileştirir

dis-eti-hastaliklari

Nane yaprakları, daha önce belirtildiği gibi anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Sonuç olarak bunlar, özellikle de ağız boşluğu yoluyla vücudunuza nüfuz edebilecek bakterileri önleyebilir. Diş eti rahatsızlıkları için nane yapraklarını diş etinize sürmeniz yeterli olacaktır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Nane Nasıl Yetiştirilir? başlığı altındaki paragrafınızda,nanenin yapraklarının toprağa dikildiğinden bahsetmişsiniz ama yanlış olmuş.Doğrusu,nanenin "dallarının" yapraklarından ayrıldıktan sonra toprağa dikilmesiyle kolayca çimlendirilip çoğaltılabilir olmasıdır.
Geri Dön