Evdeki tehlikeye dikkat! "Kullanıcılar çıplak gözle anlayamaz" deyip uyardı!

Teknoloji hayatı kolaylaştırırken bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. İnternet bağlı akıllı televizyonlar, bilgisayar korsanlarının hedefi olabiliyor.

Akıllı televizyonlar artık birçok evde yer alıyor. Birçok kolaylık sağlasa da güvenlik açısından riskler de barındırıyor.

Eğer evinizde bir akıllı televizyon varsa bilgisayar korsanları yaptıkları siber saldırılarla televizyonunuzun kamera ve mikrofonunu kullanarak sizden habersiz görüntü ve ses kaydı alabiliyor.

Bunun için korsanların bir kez televizyon üzerinden Wi-fi ağına girmesi yeterli oluyor. Böylece evdeki tüm bilgisayar ve akıllı cihazlara uzaktan erişebiliyorlar.

ÖNLEM ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Siber güvenlik uzmanı Kenan Işık, "Kullanıcılar bunu çıplak bir gözle anlayamazlar. Bunun için güvenlik uygulamalarını akıllı televizyonlarına kurmaları gerekiyor. Yani bir anti-virüs uygulamasını kurduğumuzda o saldırı tespit edilip tamamı ile televizyon üzerinden kaldırılıyor." bilgilerini paylaştı.

Bu virüsler televizyonu kapatıp açmakla veya ayarlarını sıfırlamakla da silinemiyor. Kullanıcıların birçoğu ise bu siber tehlikeden habersiz.

Uzmanlar, gerekli önlemler alınsa da, güvenlik şüphesi bulunan akıllı televizyonlardan önemli internet işlemlerinin yapılmamasını öneriyor.

Kaynak: TRT Haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
antivürüs proğramı satmanın derdindeler
Tv nin içine veri sığmaz.. Siber Güvenliği öncelikle Kamu kurumları ve bireysel bilgisayar kullanıcılarına önerin. kaldıki bireysel bilgisayar kullanıcıları eskisi kadar bilgisiz değil . bir anti virüs programı kendisi bir virüsten daha tehlikeli ve başbelası olabiliyor. Orjinal ellerimle yazdığım zararı olmayan koda virüs diyor.zararı olan süzgeçten geçirilmiş virüslerede güvenli diyorlar.artık eskisi kadar cahil kalmadı.bakın misal antivirüs satma çabasında olan sizlerin reklam ve haberlerini engelleyecek bir yazılım yaparsanız satın alırım.... yoksa yemez
tv ye bağlantı izni olmadan bağlanılmaz veri aktarılması kolay değildir bulutut wifi açık bırakılırsa şifre hack edilip bağlanılsa bile tv de çalacak bir veri yoktur. kapat yapabilir aç yapamaz.önemli şahsiyetler ve veriler dururken kimse bir tv ilede uğraşmaz. tv ye diyelimki bağlandı kapattı açarsın wifi kapattınmı artık bağlanamazlar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler