Evden Çalışırken Karşılaşabileceğiniz 7 Zorluk

Ofis hayatı artık size dar geliyorsa, ceketinizi alıp çıkmadan önce bir kere daha düşünün. Evde çalışma fikri, kulağa güzel gelebilir ancak hayaller jakuzide içkinizi yudumlarken çalışmaksa; gerçekler hayal ettiğinizden bir hayli farklı olabilir. Evde çalışırken karşılaşmanız kuvvetle muhtemel durumları derledik. Karar sizin!

Evden Çalışırken Karşılaşabileceğiniz 7 Zorluk

Pazartesi mi? Size her gün sendrom!

Ofis yoksa, Pazartesi sendromunun da olmayacağını düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz. Size kötü bir haberimiz var: Evden çalışan için, her gün sendrom! Yaptığınız iş, zaman ve mekan olarak sınırlandırılmadığında; işin başı da sonu da belli olmuyor ne yazık ki. Örneğin, Cuma saat 18:00 itibarıyla çevrimdışı olabilme gibi bir ihtimaliniz yok. Ofisten çıktığınız anda geride bırakabildiğiniz işleriniz, evden çalışırken sizi yatağınıza kadar takip edecektir.

Şiiiişşşş Hallederiz!

Günde 8, hatta yer yer 12 saat boyunca bir ekrana bakmak zorunda olmadığınızdan; günün dilediğiniz zaman dilimlerini çalışmak için ayırabilirsiniz. İlk başlarda kulağa gayet iyi gelebilir bu fikir. Ancak bir süre sonra, evde çalışanların bir başka sendromuna, 'erteleme sendromuna' yakalanabilirsiniz. "Aman canım öğlen hallederim" dedikleriniz, bir bakmışsınız uykusuz gecelerinizin nedeni oluvermiş. Yalnızım dostlarım!

Ofis yok, dedikoducu iş arkadaşları yok, sürekli çemkirip duran bir patron yok. Evde çalışanın dünyasında bunlara yer yok anlayacağınız. Lakin bir süre sonra yalnızlıktan, kendi kendinize dedikodu yapar ve çemkirir bir hale gelebilirsiniz; bizden söylemesi. Hem sonra arada sırada danışıp; hata yaptığınızda suçu atabileceğiniz birileri de olmuyor. Hatırlatalım dedik. Her yerde iş var!

Siz fotoğrafa aldanmayın. Hiç de sanıldığı gibi, "İçkimi koydum, ayaklarımı uzattım. Astalavista beybi" tadında yürümüyor işler. Önce yemek masasıyla başlayıp, yavaş yavaş evin her yerine dağılan bir çalışma düzeni sizi bekliyor. Öyle ki, bir zamanlar neticenizi devirip dinlendiğiniz kanepeniz bile, zamanla size yaptığınız işi hatırlatacak; evde nereye dönüp baksanız, 'iş iş iş' göreceksiniz.

Serbest stil, sanıldığı kadar serbest olmayabilir!

Ofis olmadığına göre takım elbiselerini arka bahçeye gömmeye hazırlananlar, elinizdeki kazma küreği yavaşça yere bırakın. Çünkü plaza kostümlerinden kurtulmaya henüz hazır değilsiniz. Aslına bakarsanız, günümüzde pijama ile kariyer yapılabilen tek yer de, uyku merkezleridir. Her ne kadar evden çalışıyor olsanız bile, iş toplantıları hala hayatınızın bir parçası durumunda. Yatacak yeriniz var ama...

Bu bir gerçek ki, toplantı yapacak yeriniz yok! İş toplantıları için deplasmana gidiyorsunuz; ancak elbette sizin de ev sahipliği yapmanız gereken toplantılar ve görüşmeler olacaktır. İşte o zaman evde kadınlar günü tadında bir ağırlamadan ziyade, iş ortaklarınızı daha profesyonel bir alanda ağırlamaya ihtiyaç duyacaksınız. Kahve zincirleri bu ihtiyacınızı bir nebze karşılayacaktır. Ancak mutlak sessizliğe ihtiyacınız olduğu noktalarda sizi zorlayacaktır. Sigortanız atmasın!

İşin bir de Sosyal Güvenlik Kurumu'nu ilgilendiren boyutu var ki; burada kaçan size kaçıyor ne yazık ki. Sizi ideal koca yapacak sigortalı bir işiniz olmadığı için, sigorta primlerinizi kazandığınız paradan bizzat kendiniz yatırmalı ve takibini yapmalısınız. Zira bu ülkede bir nimetle, iki devletle şaka olmaz. Maazallah bol sıfırlı sigorta borcunu dayayıverirler adama.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler