Evlerde buzdolabı yokken bunlar kullanılıyordu!

Henüz buzdolabı, derin dondurucu, ambalaj ve saklama malzemelerinin bulunmadığı dönemlerde Karadeniz'de kullanılan ve 'serender' tabir edilen tahıl ve bakliyat ambarları, günümüzde hala kullanılıyor.

Evlerde buzdolabı yokken bunlar kullanılıyordu!

Fare, sincap ve diğer zararlıların ulaşmaması için dört ayak üzerine inşa edilen ve herhangi bir hayvanın erişememesi için ağaç dallarından uzakta olmasına özen gösterilen serenderlere her türlü kuru bakliyat, tahıl ve yiyecek maddeleri saklanabiliyor.
Özel bir mimariye sahip olan serenderler, bütün Karadeniz illerinde yaşayanların ortak Türk kültürünün bir örneğini oluşturmaya devam ediyor.

AW653085_04

Serenderlerin kendileri için çok önemli bir kültüre sahip olduğunu belirten 80 yaşında ki Ayşe Ekiz, “Bizim zamanımızda şimdi ki gibi teknolojik ürünler yoktu ve serenderlere bütün yiyeceklerimizi koyuyorduk. Orada muhafazasını yapıyor ihtiyacımız olduğunda yüksek bir merdivenle çıkarak alıyorduk. Şimdi de yine önemli şeylerimizi saklasak ta artık evlerimizde her türlü saklama dolapları olduğu için eskisi kadar ilgi göstermiyoruz” diye konuştu.

AW653085_02

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
hala kullanılıyor akp bitirdi herkesi köylü perişan sehirli perişan emekli perişan akp bitti
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler