Gelir Dağılımı Adaletsizliği Açısından Dünya Üçüncüsü müyüz?

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında cezaevindeki gazetecileri ve keyfi tutuklamaları vurgulayarak Türkiye’nin insan hakları konusundaki durumuyla ilgili iddialarda bulundu.

Gelir Dağılımı Adaletsizliği Açısından Dünya Üçüncüsü müyüz?

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında cezaevindeki gazetecileri ve keyfi tutuklamaları vurgulayarak Türkiye’nin insan hakları konusundaki durumuyla ilgili bilgiler verdi. Konuşmasının sonunda Tanal, Türkiye’nin çeşitli alanlarda dünyadaki durumuyla ilgili iddialarda bulundu.

“Gelir dağılımı adaletsizliği açısından dünya üçüncüsüyüz.”
Mahmut Tanal
CHP İstanbul Milletvekili

Tutuklu gazeteciler

Tanal’ın iddialarından biri Türkiye’nin tutuklu gazeteci sayısı açısından dünya birincisi olduğu yönündeydi. Doğruluk Payı’nın daha önce yaptığı analizde de belirtildiği üzere Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından karnesi çok da olumlu değil.
“Committe to Protect Journalists”in Aralık 2015 itibariyle yayınladığı verilere göre ise Türkiye’de cezaevindeki gazeteci sayısı 14. 49 gazetecinin cezaevinde bulunduğu Çin listede başı çekiyor. Türkiye, Mısır, İran ve Eritre’nin ardından dünyada tutuklu gazeteci sayısı bakımından 5. sırada geliyor. Platformun verileri dikkate alınsa bile Türkiye’nin Çin’in elinden bu kötü ünü alması şu an için mümkün görünmüyor. Bu nedenle,

Tanal’ın bu iddiasında doğruluk payı yoktur.Gelir dağılımı

Tanal’ın diğer iddiası Türkiye’deki gelir dağılımıyla ilgiliydi.** Türkiye’nin gelir dağılımı adaletsizliği bakımından dünya üçüncüsü olduğunu iddia etti.


Fakat gelir eşitsizliğinin göstergelerinden biri olan Gini katsayısına bakıldığında Türkiye Tanal’ın iddia ettiği gibi bir sırada yer almıyor. İnsani Kalkınma Endeksi’nde verisi olan ülkeler arasında yapılan bir sıralamada gelir dağılımı en eşitsiz ülke Seyşeller oldu. Türkiye bu sıralamada 60. sırada yer alıyor.
Tanal’ın bu iddiasında da doğruluk payı bulunmuyor.**

Mahmut Tanal'ın 10 Aralık 201'te dile getirdiği 5 iddiadan 2'sinin incelemesini sizlere ulaştırdık. Diğer 3 iddianın analizi ve veri tablolarını ve bu iki iddianın detaylı incelemesini Doğruluk Payı'ndan okuyabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler