YEMEK

Günde Sadece Bir Avokado Bakın Neler Yapıyor!

Kireçlenmenin azalmasından iyi bir kalp sağlığına, düzenli avokado yemenin semeresini toplayın.

Günde Sadece Bir Avokado Bakın Neler Yapıyor!

Sağlık açısından birçok faydası olan avokado hak ettiği ilgiyi görmüyor. Besin değeri açısından zengin olan avokado, tarçın ile aynı soy ailesinde yer alıyor. İlk olarak M.Ö. 10.000 yıllarında Meksika Puebla'da bir mağarada bulunmuş. Meksika ve Orta Amerika'da oldukça yaygın bir meyve. Avokadolar, boyu 2 metreyi bulabilen ağaçlarda yetişiyorlar ve ağaçtan toplandıktan birkaç hafta sonra olgunlaşıyorlar (muz gibi).

Avokadonun yüksek besin değerinden ve sağlığa inanılmaz faydalı olduğunu söylemiştik. C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B9 ve K vitaminleri ile demir, potasyum, kalsiyum, çinko, magnezyum, fosfor, mangan ve sofyum gibi mineraller içeriyor.

İşte avokado hakkında bazı ilginç bilgiler:

Lif açısından zengin olan avokado, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Yüksek lif içeriği sayesinde metabolik sağlığınızı ve kan şekeri seviyenizi korumaya da yardımcı olur.

Bir avokadoda bir muzda olandan daha fazla potasyum bulunur.

Vücudun karoten emilimini 5 kat artırır.

Avokado farklı meyvelerde bulunan kareton çeşitlerinin neredeyse tümünü içerir. Karotenler göz szğlığını korur, sarı nokta hastalığını ve kataraktı önler.

Avokado beta-sitosterol açısından zengindir. Bir ay boyunca her gün avokado tüketen 50 kadın üzerinde yapılan bir aylık araştırmanın sonunda, katılımcıların LDL kolesterolü (kötü kolesterol) % 22 düşüş gösterirken, HDL kolesterolü (iyi kolesterol) % 11 yükseldi. Ayrıca trigliserid seviyelerinde de % 20 düşük gözlendi.

Folik asit, avokadonun % 23'ünü oluşturuyor. Folik asit kardivosaküler sağlığı korumaya, kalp krizi ve kalp hastalıklarını düşürmeye yardımcı olur. Dahası, avokado E vitamini, tekli doymamış yağ asidi ve glutation içerir. Her üç element de kalbinize oldukça faydalıdır. Folik asit ayrıca ayrık omurga ve sinir yolu bozukluğu gibi doğumla ilgili bozuklukları önlemeye de yardımcı olur.

Tüm bunların yansıra, avokado meme asidini önleyen, prostat kanserinde tümör büyümesinin önüne geçen ve kanserli hücreleri yok eden oleik asit açısından da zengindir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
ben aort kapak ameliyatı oldum. beloc zok ve coumadin kullanıyorum. Acaba bu bitki kanımda pıhtılaşma yapar mı?öyle bir şey okumuştum da. biliyorsunuz ki kanımın incelemesi gerekiyormuş.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler