Metal Haberleri

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yüzde 0.63 yükselişle başladı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran metal ana sanayi oldu.

Finans 25-01-2024 10:11

Yüzde 60 zamma ret! Metal Sendikası’nın 10 puanlık güncellemesi yetersiz geldi: Görüşmeler bitti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), ücret zammı teklifini yüzde 60’a yükseltmesine rağmen, Türk-Metal Sendikası revize teklifi reddetti. Görüşmeler ise sonlandı.

Finans 04-01-2024 14:11

Sahile vuran gizemli top merak uyandırdı! Başka bir dünyadan olduğunu söylediler ama gizemini koruyor

Metal detektörü Phil Morris, sahillerde tarama yaparken devasa metalik topa rastladı. Sosyal medyadan görüntülerin paylaşılmasından sonra kullanıcıların büyük bir bölümü devasa metal topun dünya dışı oluşum olabileceğini savunurken nesne gizemini korumaya devam ediyor.

Trend 01-11-2023 07:45

Osmaniye'de yıkılan binaların enkazından günlük 700 kamyon moloz taşınıyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin etkilediği Osmaniye'de yıkılan binaların enkazından günlük 700 kamyon moloz taşınıyor.

Yurthaber 29-03-2023 12:13

3 ay boyunca sürekli olarak öksürdü! 5 yaşındaki çocuğun akciğerinden çıkan şaşkına çevirdi

Paraguay’da ismi açıklanmayan 5 yaşındaki çocuğun cerrahi operasyonla birlikte akciğerinden çıkartılan metal yay herkesi şaşkına çevirdi. 3 ay boyunca aralıksız bir şekilde öksüren ve nefes alma konusunda zorluk yaşayan çocuğun röntgen sonuçlarında sol akciğerinde metal bir cismin görüntülenmesiyle birlikte ameliyata alındı.

Trend 16-03-2023 08:51

Hurda metalden geyik heykeli yaptı, gören hayran kaldı! 3 metre boyunda 500 kilo ağırlığında

Eskişehir'de metal heykel sanatçısı Mustafa Tuğrul, otomobil parçalarından mutfak araç ve gereçlerine kadar hurdalıktan topladığı 3 bin metal parçadan "Haruva" adını verdiği geyik heykeli yaptı. Hurda metalleri kesip biçerek hareketli ve durağan heykellere dönüştüren Tuğrul, geri dönüştürdüğü 3 bin metalden yaptığı "Haruva" adlı eserini gelecek ay sanatseverle buluşturacak. Tuğrul, "İnsanların çöp ya da atık malzeme olarak gördüğü ömrünü bitirmiş parçalara adeta ikinci hayatlarını verdim" dedi.

Haber 14-03-2023 12:35

Hurda metalden 3 metre boyunda 500 kilo ağırlığında geyik heykeli yaptı

Metal heykel sanatçısı Mustafa Tuğrul, otomobil parçalarından mutfak araç ve gereçlerine kadar hurdalıktan topladığı 3 bin metal parçadan "Haruva" adını verdiği geyik heykeli yaptı.

Yurthaber 14-03-2023 12:04

Simgesi Ac olan element nedir, özellikleri nelerdir? Ac elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Doğada hazır hâlde bulunan veya farklı kimyasal yollarla elde edilen elementler bir veya iki harfli simgelerle gösterilir. Element isimlerinin belirlenmesinde Latince, Yunanca veya İngilizce dilleri kullanılır. Periyodik cetvelde gösterilen elementler birçok alanda kullanılmasıyla dikkat çeker. Farklı sembollere sahip elementler periyodik tabloda özelliklerine göre gruplandırılır. Peki, simgesi Ac olan element nedir, özellikleri nelerdir?

Egitim 10-03-2023 16:49

Baryum simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Baryum elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Baryum, yüksek aktifliğe sahip olmasıyla dikkat çeker. Radyum elementine benzer özelliklere sahip baryum, 1808 yılında keşfedilmiştir. Baryum ismini Yunancada ağır anlamını karşılayan “Barys” kelimesinden almıştır. Hava veya su ile temas ettiğinde baryumun matlaşması dikkat çeker. Gümüş rengine sahip baryum, yumuşak metaller arasında yer alır. Peki, baryum simgesi nedir?

Egitim 10-03-2023 16:49

Radyum simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Radyum elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Radyum, metal özellik taşıyan bir elementtir. Radyum metali ismini Latince ışın anlamındaki “Radius” kelimesinden alır. 1898 yılı içinde keşfedilen radyum metali, parlaklığı ve radyoaktif element olma özellikleriyle dikkat çeker. Ağır alkali metal olmasına rağmen uçucu özelliğiyle dikkat çeker. Kristal yapısının kübik olması, kristalleşmesine katkı sağlar. Peki, radyum simgesi nedir?

Egitim 10-03-2023 16:49

Bakırın simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Bakır elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Bakır, yaşamsal açıdan önemli elementler arasında yer alır. Metal elementler sınıfının bir üyesidir. Keşfedilmesi çok eski tarihlere dayanır. Kırmızı ve kahverengi renk tonlarına sahiptir. Isıyı ve elektriği yüksek performansla iletebilir. Uzun yıllar farklı alanlarda kullanılmasıyla dikkat çeker. Yaşamsal açıdan da bakır, hücre enzimlerinin taşınmasında etkili olan bakırın sembolü nedir?

Egitim 10-03-2023 16:49

Rodyum simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Rodyum elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Rodyum elementi, platin grubunda yer almasıyla dikkat çeker. Beyaz gümüş renk tonuyla öne çıkan rodyum, kıymetli metaller arasındadır. Erime noktasının yüksek olması ise rodyum elementinin işlenmesini zorlaştırılmıştır. Otomotiv endüstrisi ve takı sektöründe sıklıkla kullanılır. Elementin bazı bileşikleri ise kırmızı renk tonuna sahiptir. Peki, rodyumun özellikleri nelerdir?

Egitim 10-03-2023 16:27

Bugüne kadar çöpe attığınız için üzüleceksiniz! Çürük domatesin hiç bilinmeyen faydaları: Resmen hazine gibiymiş

Mutfağın demir başı olarak görülen domates neredeyse her yemeğin içerisinde kullanılıyor. Faydalarıyla ve lezzetiyle sıklıkla tercih edilen domates çok kısa süre içerisinde bozularak çürüyebiliyor. Çürüyen domatesleri çöpe atıyorsanız büyük hata yapıyorsunuz. Çürük domatesin faydaları birçok problemi götürüyor.

Kadin 14-12-2022 08:39

Karadeniz'de ürküten araştırma! Karadeniz kıyılarında ortaya çıktı... 'Zehirleyici etkisi var'

Karadeniz'de yapılan araştırmada 1100 kilometrelik alandan toplanan tortu örneklerindeki analizlerde, 10 farklı toksik metal izine rastlanıldı. Araştırmaya göre, litre başına en fazla bakır oranı; 170 miligram ile Sürmene'de, 162 miligram ile Ordu'da, 135 miligram ile Artvin’in Hopa ilçe kıyısında tespit edildi. Doç. Dr. Koray Özşeker, ''Bölgede yaşayan balık popülasyonları buna doğrudan maruz kalabiliyor. Bu balıklar da besin zinciri yoluyla sofralarımıza geliyor'' açıklamalarında bulundu.

Haber 29-11-2022 10:36

Çöpe atmayın: Yoğurdun sulanmasını önlemek mümkün!

Yoğurt, Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahip. Sofraların vazgeçilmezi olan yoğurt olmadan masaya oturmayan kişiler bulunuyor. Yoğurt çok lezzetli olsa da zamanla sulanabiliyor. Yoğurdun sulanmasını önlemek için yapılması gereken işlemler oldukça basit.

Yemek 15-11-2022 09:51

Bursa metrosundaki yürüyen merdivenlerden metal kapak hırsızlığının şüphelileri yakalandı

Bursa metrosundaki yürüyen merdivenlerden metal kapak hırsızlığının şüphelileri yakalandı

Yurthaber 13-10-2022 16:29

Mobilyanın tamamlayıcısı metal ürünlerde İnegöl'den 63 ülkeye ihracat

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan: - "Birçok metal, kaplama ve kesim atölyesi fabrikası açılmaya başlandı. Bu da yeni bir iş olanağı ve istihdam sağladı. Türkiye'ye ve yurt dışına metal ayak, sandalye, kulp gibi aksesuarları gönderiyorlar" - "2021'de genel mobilya ihracatımız 650 milyon doların üzerinde oldu. Bu ihracattaki metal mobilyanın payı 60 milyon dolar"

Yurthaber 30-09-2022 11:07

Hurda metallerden yaptığı heykellerle Başkent Kültür Yolu Festivali'ne renk katacak

Eskişehir'de hurdalıklardan topladığı parçaları kesip biçerek hareketli ve durağan heykellere dönüştüren sanatçının caretta caretta, penguen, arı, fil, balık, tembel hayvanın da aralarında olduğu 15 eseri, Başkent Kültür Yolu Festivali'nde sanatseverlerle buluşacak - Metal heykel sanatçısı Mustafa Tuğrul: - "Benim için her türlü atık nesne bir sanat eserine dönüştürülebilir. Atıklarda böyle bir potansiyel görüyorum"

Yurthaber 25-09-2022 11:04

En iyi iletken metal nedir? Elektrik iletkenliği en yüksek olan metaller hangileridir?

Periyodik cetvelde yer alan metallerin bir çok özelliği vardır. En iyi özelliklerinden biri iletkenlikleridir. Metaller ısıyı ve elektriği iyi iletirler. Dolayısıyla bu özelliklerinden dolayı bir çok sektörün ilk tercihi metal kullanımıdır. Özellikle teknoloji alanının vazgeçilmez hammaddelerinden biri metal elementidir. Peki, en iyi iletken metal hangileridir?

Egitim 16-09-2022 09:42

Amfoter metal nedir? Amfoter metaller kimle tepkime verir?

Amfoter metaller element ya da bileşik olabilir. Amfoterler hem bazlarla hem de asitlerle tepkimeye girerler. Yarı metaller elementlerin ya da metallik özellik gösteren elementlerin bir bölümü, proteinler ya da aminoasitler amfoterik özellik vardır. Peki, amfoter nedir?

Egitim 09-09-2022 17:17

Yarı soy metaller hangileridir? Yarı soy metallerin özellikleri nelerdir?

Metaller genellikle parlak renkli ve iletkenliği iyi olan maddelerdir. Metaller kendi arasında alt sınıflarda incelenir ve bu sınıflara göre bazı özelliklere sahip olurlar. Yarı soy metaller de metallerin bir alt sınıfıdır. Peki, yarı soy metaller hangileridir?

Egitim 09-09-2022 16:34

Aktif metaller hangileridir, kodlama nasıl yapılır? Aktif metaller bazlarla tepkime verir mi?

Aktif metallerin elektron verme eğilimi hidrojenden fazladır. Normal şartlar altında su ile reaksiyona girebilen aktif metaller nedir? Aktif metaller kodlama nasıl yapılır?

Egitim 09-09-2022 16:31

Metaller kendi aralarında bileşik oluşturur mu? Metaller kendi aralarında tepkimeye girer mi?

Metaller genel olarak katı hâldedir. Işığı yansıtmaları, ısıyı ve sıcaklığı çok iyi iletmeleri, esnek olmaları gibi özellikleri bulunur. Metaller, pozitif yük taşıyan maddelerdir. Peki, metaller kendi aralarında tepkimeye girerler mi?

Egitim 09-09-2022 16:31

Asitler metalleri aşındırır mı? Asitler metal yüzeylere etki eder mi?

Asitler, günlük olarak tükettiğimiz çoğu gıda da bulunmaktadır. Kimyada önemli bir bileşik sınıfıdır. Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için asitlere büyük ölçüde ihtiyaçları vardır. Peki, asitler hangi yüzeylere etki eder?

Egitim 09-09-2022 16:20

Değişken değerlikli metaller nelerdir? Değişken değerlikli metallerin özellikleri nelerdir?

Metaller farklı değerliklere sahip olabilirler. Değişken değerlikli metaller olarak isimlendirilir. Farklı pozitif değerlikler almaları ile diğer metallerden ayrılır. Peki, değişken değerlikli metaller nelerdir?

Egitim 05-09-2022 17:53

Grafit metal mi ametal mi? Grafit periyodik tabloda hangi gruptadır?

Grafit, karbonun kristalli hâlidir. Karbonun allotropudur bu yüzden element olarak kategorize edilmez. Bir elementin farklı bir hâli olduğu için farklı sınıflandırmalara tabi tutulur. Kurşun kalem yapımında kullanılır. Grafit periyodik tabloda hangi gruptadır?

Egitim 05-09-2022 17:50

Flor metal mi ametal mi? Flor periyodik tabloda hangi gruptadır?

Flor kelimesi, Fransızca "fluor" kelimesinden türemiştir. Florun atom numarası 9'dur. Halojenler grubunun ilk elementidir. Flor metal mi ametal mi? Flor periyodik tabloda hangi gruptadır?

Egitim 05-09-2022 17:49

Metal olan elementler nelerdir? Metaller kaç hâlde bulunur?

Latince 'metallum' kelimesinden türeyen metal, ortak özellikleriyle sınıflandırılırlar. Metaller denildiğinde akla ilk gelen elementler genellikle demir, alüminyum ve çinko olur. Metal olan elementler nelerdir?

Egitim 05-09-2022 17:43

Metal ametal nasıl ayırt edilir? Bir elementin metal mi ametal mi olduğunu nasıl anlarız

Elementler metal, ametal gibi farklı sınıflara ayrılırlar. Farklı semboller ile gösterilen elementlerin belirli özellikleri vardır. Bu özelliklere göre metal ve ametal olarak sınıflandırılırlar. Bir elementin metal mi ametal mi olduğunu nasıl anlarız?

Egitim 05-09-2022 17:40

Her şey bir anda oldu! Ayağı kayıp düşen kadının kalçasına metal direk saplandı

Kuzey İrlanda’nın Newry bölgesinde yaşayan 54 yaşındaki ismi açıklanmayan bir kadının başına gelen ilginç bir olay klinik vakaların incelendiği bir tıp dergisine konu oldu. İsmi açıklanmayan kadın olayın sonrasında hayatta kalabildiği için şanslı olduğunu ve kazaya hâlâ inanamadığını söyledi.

Trend 15-08-2022 17:06

Metal nedir, doğada nasıl bulunur ve oluşur? Metallerin özellikleri nelerdir?

Metal, doğada serbest bulunan madde olarak tanımlanır. Metal, elementlerin %80’inini oluşturur. Periyodik cetvel üzerinde sol ve ortada yer alırlar. Cıva elementi harici diğer metaller oda sıcaklığında her zaman katı şekilde bulunur. Birçok özellikleri bulunan metallerin kullanım alanları da oldukça çoktur.

Egitim 31-07-2022 21:51

Silisyum metal mi, ametal mi? Silisyum periyodik tabloda hangi gruptadır?

Periyodik tablo içerisinde bulunan elementlerden biri de silisyumdur. “Si” kısaltması ile periyodik tabloda karşımıza çıkan silisyum, parlak ve sert bir elementtir. Yarı iletkenlik özelliği taşıyan silisyum, periyodik tabloda 14 atom numarasına sahiptir. Elektronu dört değerliktir.

Egitim 31-07-2022 21:50

Ağır metaller nelerdir? Ağır metallerin özellikleri nelerdir?

Çevre kimyası alanında yoğunluğu 5,00 g/cm3 ve üzeri olan metaller, ağır metaller olarak nitelendirilirler. Bu ağır metaller kendi aralarında esansiyel olanlar ve esansiyel olmayanlar olarak iki başlıkta kategorilendirilebilir. Ağır metaller nelerdir?

Egitim 29-07-2022 16:00

Radyasyonu en az geçiren metal nedir? Radyasyonu az geçiren metaller ne için kullanılır?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde şimdiye kadar 118 adet element bulunmuştur. Keşfedilmiş elementlerden sadece 92 tanesi doğada bulunabilir durumdadır. Radyasyonu en çok bloke eden metal olarak bilinen kurşun da doğada bulunan ancak oldukça nadir rastlanılan elementlerden bir tanesidir.

Egitim 29-07-2022 15:54