SPOR

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hakemler Süper Lig maçlarına çıkacak mı? Nihai kararı verdiler! Yazılı açıklama geldi

Hakem Halil Umut Meler olayının ardından hakemlerin Süper Lig maçlarına çıkıp çıkmayacağı merak ediliyordu. Son gelişmeye göre; TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile görüşen hakemler, hafta içi oynanacak maçlara çıkma kararı aldı. Hakemlerden beklenen yazılı açıklama da geldi. Büyükekşi ve hakemler arasındaki toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada "Yapmakta olduğumuz kamu görevine geri dönme kararı almış bulunmaktayız" ifadeleri yer aldı.

Hakem Halil Umut Meler'e çirkin saldırı sonrası yeni gelişme! Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca'nın hakem Meler'e yumruk atması sonrası hakemlerin nihai kararı merak ediliyordu. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi geçtiğimiz gün, Süper Lig'de maçların 19 Aralık'ta yeniden başlayacağını açıklamıştı.

MAÇLARA ÇIKMA KARARI ALDILAR

Büyükekşi ile görüşen hakemlerin maçlara çıkma kararı aldığı kaydedildi. Hakemler ve aileleri için bu hafta sonu yapılması planlanan organizasyonun da iptal edildiği öğrenildi. Hakemlerin bu gece ya da yarın sabah evlerine döneceği bilgisi geçildi. Süper Lig 19 Aralık'ta oynanacak 3 maçla yeniden başlayacak.

m1

HAKEMLERDEN YAZILI AÇIKLAMA

Ankaragücü ile Çaykur Rizespor maçının ardından yaşanan olaylar sonrası hakemler maçlara çıkmama kararı almıştı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve hakemler arasında bu konuya ilişkin bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrası Süper Lig, VAR, Süper Lig Yardımcı, A Klasman, A Klasman Yardımcı Hakemleri, Halil Umut Meler'in de 'geri dönüş' çağrısı yapmasıyla beraber göreve geri döneceklerine dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bildiğiniz gibi 11 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da oynanan MKE Ankaragücü - Çaykur Rizespor müsabakasının bitiş düdüğünün ardından arkadaşımız Halil Umut Meler’in maruz kaldığı menfur hadise sonrasında ortak bir karar almış ve bir sonraki açıklamamıza kadar müsabakalara çıkmayacağımızı siz değerli kamuoyuna beyan etmiştik. Yaşanan bu üzücü hadise sonrasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet organları ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve Üyeleri son derece hızlı şekilde radikal tedbirler almış, vahim olay ve faillerinin üzerine son derece hızla ve kararlılıkla gidilmiştir. Tüm bu yetkili organların yanı sıra dünyanın her köşesinden üzüntü ve destek mesajları yayınlanmış ve konu tüm dünya kamuoyu nezdinde çok büyük gündem yaratmıştır. Geçen günler içinde arkadaşımız Halil Umut Meler’in sağlık durumu da iyiye gitmiştir.

m2

Tüm bu gelişmeler sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız Sayın Mehmet Büyükekşi ile bu saldırı ile sonuçlanmış olan süreç hakkında endişe ve taleplerimizi dile getirmek üzere görüşmek istedik. Sayın Başkanımız tüm Süper Lig Hakemleri, VAR Hakemleri, Yardımcı Hakemler Temsilcisi ve A Klasman Hakemleri Temsilcisi’nin katılımı ile son derece şeffaf bir toplantı düzenlenmesi için ortam hazırlamıştır.

Bu toplantıda Hakemler olarak Sayın Mehmet Büyükekşi’ye aşağıdaki konu başlıklarında endişe ve taleplerimizi dile getirdik:

  • Saha içi ve seyahat güvenliği
  • Olası şiddet ve darp olaylarında özellikle en alt kademedeki mağdur hakem arkadaşlarımızın hukuki ve sağlık ihtiyaçlarının TFF tarafından üstlenilmesi
  • Disiplin Talimatlarında daha caydırıcı düzenlemelerin yapılması

Bu ve benzeri konular ile ilgili olarak Sayın Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız gerekli çalışmaların mutlaka ivedilikle yapılacağı yönünde görüş bildirmiştir. Sonrasında ilk açıklamamızda belirttiğimiz gibi önceliğimiz olan Halil Umut Meler arkadaşımız ile de görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Tüm bu takvim çerçevesinde geldiğimiz noktada son derece hızlı reaksiyon göstermiş olan devlet kademeleri, Türkiye Futbol Federasyonu ve adli mercilerin attığı adımlar sonrasında futbol hayatının normal akışına dönmesi yönünde bizler de Hakemler olarak yapmakta olduğumuz kamu görevine geri dönme kararı almış bulunmaktayız.


Canlı Skor


Takım
O
Av
P

En Çok Aranan Haberler