Uzay aracı Ay'ın yüzeyinden ilk görüntüyü gönderdi

Hindistan’ın uzay aracı Chandrayaan-2, Ay yüzeyinden ilk görüntüsünü paylaştı. Görüntüde Apollo kraterleri ve Doğu Denizi havzası yer aldı.

Uzay aracı Ay'ın yüzeyinden ilk görüntüyü gönderdi

Fırlatılmasından yaklaşık bir ay sonra Ay'ın yörüngesine giren Hindistan’ın insansız uzay aracı Chandrayaan-2, Ay yüzeyinden ilk görüntüyü gönderdi.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) tarafından paylaşılan görüntü, Ay yüzeyinden 2650 kilometre yükseklikten çekildi. Karede Apollo kraterleri ve Doğu Denizi (Mare Orientale) havzası detalı bir şekilde görülüyor.

eclco04vaaelwdi

22 Temmuz’da fırlatılan Chandrayaan-2, 19 Ağustos’ta Ay’ın yörüngesine girmişti. Chandrayaan-2'ye ait bir gezginci aracın, 7 Eylül'de Ay'ın güney kutbunda iki krater arasında kısmen düzlük bölgeye indirilmesi planlanıyor.

Başarılı olması halinde Hindistan, ABD, Sovyetler Birliği ve Çin’den sonra Ay yüzeyine yumuşak iniş yapabilen dördüncü ülke olacak.

Hindistan bu projeyle, Ay'ın güney kutup bölgesinde ilk kez su aramayı planlanıyor. Ay'ın karanlık yüzündeki bu keşif görevi kapsamında yüzey haritalandıracak ve mineraller analiz edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
İNSANLAR NELER NELER YAPIYOR. BİZDE ANCA KADIN CİNAYETLERİ,TECAVÜZ,YOLSUZLUK..VS. ANCAK O ŞEKİLDE DÜNYA SIRALAMASINDA ÜST SIRALARDA YER ALIRIZ
simdi birileri yazacak buraya aya gidilemez Kuranda şöyle böyle diye. Bekliyoruz ne zaman kadraja girecekler :)
@serkan_erdogan_1985 kardeş bu olaylar her ülkede olan şeyler... Bunları yapmak için siyasi iradenin dik durmasi gerek... Bu yüzden bu ülkeyi yıllarca parlamenter sisteme mahkum edenler utansın...
@nadirkemal777 Aya insansız araç gitmedi , gidemez demiyoruz, insanlı araç gitti ve geldi mi? Burası hala muamma..
@serkan_erdogan_1985 hindistan daki olaylar kadın cinayeti yolsuzluk tecavüz bizden daha fazla.
@r.etkar neresi muamma adamlar 6 keregitti geldi sen 1 kere mi gittiler sanıyorsun azıcık araştırsan öğrenirsin ama biz kulağımızla öğrenmeye alışmışız bütün sıkıntı bundan kaynaklanıyor
Bu görüntü için uzaya gitmeye gerek yok 1000 liralık bir teleskopla daha yakın bir görüntü alabilirlerdi.
çok biliyon sen
aynen size katılıyorum beyefendi
Tamam da ayın görünmeyen yüzünü nasıl göreceksin
hindistan bile aya gitti biz ama bizi avrupa kıskanıyor oda biseymi
Kuzum o beğenmediğin ülkeyi örnek göstermenden bellki sana onları beynin yazdırmamış
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler